Innhold på ByggeBolig
Nytt innhold  
Markedsplassen  
Er du ny på ByggeBolig?  
Deg og dine instillinger
Visning og filter  
FORUM: Arkitektur, Planløsning og Fasade
   Arktitektur og fasade

Varig opphold i oppholdsrom : Krav til areal, volum og vindu

Avatar

Lundervold sier:

Aspirant   

Hvor stort må et soverom være for å være godkjent! Areal på rom og hvor stort vindu!?

Signatur:
Hilsen kuldemontør Lundervold

   Sitèr Lundervold
Denne saken har 26 svar
Avatar
Rjukan Fersking 

Ang. vindu i rom for varig opphold:

Den tekniske forskriften krever at rom for varig opphold, skal ha tilfredsstillende tilgang på dagslys. Med rom for varig opphold, forstås i denne sammenheng oppholdsrom, soverom og kjøkken. Arbeidsrom og spiserom i arbeidslokaler, må ha tilfredsstillende dagslys og utsyn når ikke hensynet til oppholds- og arbeidssituasjonen tilsier noe annet.

Dagslysinnfallet bestemmes av vindusarealet, rommets høyde og dybde, vindusplasseringen, avskjermingen samt refleksjonsegenskapene til de ulike overflatene i rommet. Forskriftens krav til dagslysmengde i rom er oppfylt dersom dagslysfaktoren er minst 1% i et punkt som ligger halvveis inn i rommet fra vindusfasaden og 1,0 m fra sidevegg, i en høyde på 0,8 m over gulv.

Dersom det ikke dokumenteres at kravet tilfredsstilles på andre måter, kan en anta at kravet om tilstrekkelig dagslys er oppfylt når rommets dagslysflate utgjør minst 10% av gulvflaten. Dagslysflaten er det samlede, uskjermede glassareal som formidler dagslys til rommet. I gulvflatens areal må en ta med eventuelle balkonger utenfor vindusfasaden. Dersom skjerming fra andre bygninger eller terreng utgjør mer enn 20° i høyde, målt fra et horisontalplan gjennom vinduets midthøyde, må dagslysflaten økes.

Klippet fra denne nettsiden:
http://www.be.no/beweb/regler/veil/teknveil97/08cinnemiljoe.html

   Sitèr Rjukan

Avatar
Rjukan Fersking 

Ang. areal i rom for varig opphold:

Statens bygningstekniske etat omtaler dette i Ren Teknisk Veiledning 1997:
http://www.be.no/beweb/regler/veil/teknveil97/10brukbarhet.html

§ 10-31 Planløsning og størrelse

Generelle krav

Den generelle tilretteleggingen må ta sikte på å gi gode forhold til alle, og å legge grunnlag for den som har behov for ytterligere tilpasninger. I boliger vil et funksjonelt godt plan og beliggenhet av rom være forutsetning for bl.a rasjonelt husarbeid og nødvendig for å unngå ulykker.

Boligen skal være så stor og planlagt slik at den kan fungere tilfredsstillende for det antall personer den er beregnet for. Boligens oppholdsrom skal ha dagslys og utstyr som gjør rommet egnet til allsidig bruk.

Planløsning og størrelse av byggverk generelt må ses i forhold til hva som er formålet med byggverket. For byggverk med servicefunksjoner (bank, post, lege, osv), settes det andre krav til egnethet enn f.eks for byggverk for forsamlingslokaler, kino og teater. Det er bl.a hensynet til de funksjonshemmede som vil avgjøre utformingen av byggverket. Dette gjelder både fysisk tilgjengelighet som krever oppmerksomhet om høydeforskjeller, avstander og krav til styrke, samt kommunikasjon til de fysiske omgivelsene og behovet for å kunne orientere seg og ferdes sikkert selv om en eller flere sanser er svekket eller ute av funksjon.

Netto romhøyde bør ikke være under 2,4 m. I deler av rom, i enkelte rom og i del av bygning kan det være lavere høyde. Det er ikke satt noen nedre grense for romhøyden for de tilfeller som faller inn under denne unntaksregelen. Kravet om planløsning vil likevel innebære at det settes en nedre grense for romhøyden og omfanget av redusert romhøyde, slik at høyden ikke er lavere enn det en person trenger for å gå oppreist. Rom bør ha takhøyde som gjør det mulig å benytte standard dør, derfor bør romhøyden ikke være lavere enn 2,2 meter.

Med del av rom menes mindre enn halvparten. Dette gjelder for alle bygg som det ikke er gitt spesielle bestemmelser for, så som arbeidsrom, publikumsrom, spiserom og undervisningsrom.

Høyde i arbeidsrom og publikumsrom må avpasses etter virksomhetens art, rommenes areal, antall sysselsatte personer, innredningens og utrustningens dimensjoner og muligheten for tilfredsstillende belysnings- og ventilasjonsforhold. Netto romhøyde i arbeidsrom bør ikke være under 2,7 m. I arbeidsrom som har skråtak, bør den midlere romhøyden ikke være under 2,7 m. Romhøyden skal dog ikke noe sted være under 2,2 m i de deler det er påregnelig at mennesker skal stå oppreist.

Midlere romhøyde i spiserom inntil 60 m2 bør ikke være under 2,4 m og i spiserom over 60 m2 ikke under 2,7 m. Netto romhøyde i spiserom mindre enn 12 m2, omkledningsrom og vaskerom må ikke være under 2,2 m. Mindre deler av rom samt garderober, tørkerom, dusjrom og toalett, kan ha romhøyde ned til 2,2 m.

Undervisningsrom bør ha netto romhøyde ikke under 2,7 m. I undervisningsrom som har skråtak, skal den midlere romhøyden ikke være under 2,7 m.

Undervisningsrom som ikke er over 40 m2, rom hvor det ikke regelmessig undervises og rom i barnehage, fritidshjem og småbarnskole, kan ha midlere romhøyde ned til 2,4 m.

Romhøyde i henhold til det ovenstående vil også tilfredsstille arbeidsmiljølovgivningens krav til hensiktsmessige arbeidslokaler.

Oppholdsrom, soverom og kjøkken skal ha et volum på minst 15 m3.

   Sitèr Rjukan

Avatar
Ostekongen Senior 

Jeg lurer på om det er noen her som vet hva kravet er med vindu på soverom? altså hva er minimum størrelse? er f.eks 1m (bredt) * 60 cm (høyt) stort nok?

vinduer som er i kjelleren dette.

   Sitèr Ostekongen

Avatar
taz Legende 


Ja det er nok. Men det er fysisk åpning, ikke vindusmål.

Se denne linken Se da 3+4 svar.

Det er og krav til høyde på vegg, men det kan løses med fast kasse/trapp etc. Det finner du lenger ned i samme tråd.

   Sitèr taz
Signatur:
Det er en utrolig hukommelse enkelte mennesker har, de er i stand til ord for ord å gjenta hva en annen aldri har sagt !

Avatar
hyby Veteran 

Min 6,25 m² hvis takhøyden er 2,40.

   Sitèr hyby

Avatar
west Veteran 

15 m[sup]3[/sup]

   Sitèr west

Avatar
audi77 Fersking 

Vi undersøker muligheten for å gjøre om vår 2 roms til en 3 roms.  Vi ønsker å sette opp en lettvegg i et hjørne av stuen. Det nye rommet vil ha flere vinduer, samt dør ut i stuen. Rommet vil bli ca 5 kvm. I den forbindelse lurer vi på hva kravene er for å få godkjent et ekstra rom, hvem man kontakter og hvordan man går fram?

   Sitèr audi77

Avatar
førstegangsbygger Veteran 

Kravet til rom for varig opphold er at rommet skal ha minst 15m3 volum, som for 2,40 takhøyde koker ned til et krav på minst 6,25m2.

   Sitèr førstegangsbygger
Signatur:
Saltak, ark og knøttsmå vinduer i 2009? Nei, takk!

Om prosjektet vårt på hjem.no
Vis hele signatur

Avatar
viktil Aspirant 


Lavere høyde enn 2,20 godkjennes ikke slik at som du sier 5kmv rom vil aldri bli mer enn *disponibelt rom*

   Sitèr viktil
Signatur:
Mvh
Jens Morten Viktil (ansatt i Kristiansund Betongsaging AS).

Avatar
svendsrud Aspirant 

Hei,
Noen som vei om det finnes en regel for hvor lite ett kontor kan være for en 100% stilling for at det skal være godkjent som kontorplass, enten i m³ luft eller i m² størrelse.

   Sitèr svendsrud


Arkitektur, Planløsning og Fasade

Mest populært

Ingen flere innlegg

Siste

Ingen flere innlegg

Siste på ByggeBolig

Ingen flere innlegg