Innhold på ByggeBolig
Nytt innhold  
Markedsplassen  
Er du ny på ByggeBolig?  
Deg og dine instillinger
Visning og filter  
FORUM: Generell diskusjon om å bygge nytt og pusse opp bolig

Brannisolering

Avatar

Dalis sier:

Aspirant   

Holder på med søknad til utbygg, og i den forbindelse er det kommet opp spørsmål om brannisolering. Garasjen vil komme innenfor 4 meter til både eksisterende bolig og utbygg.

Jeg har en garasje på ca 70m2, som er brannisolert med rockwool og gips i vegger og tak opp (Innvendig i garasje)
Kreves det at jeg isolerer "2. etasje"?
Det er ikke brannisolert i gavelveggen som kommer nærmere enn 4 meter i 2. etasje, ei heller opp mot utvendig tak, da det rommet ikke er innredet eller i bruk.

Så saken er at kommunen krever at jeg brannisolerer hus/utbygg da de sier at garasjen ikke er brannisolert. Dette er jeg uenig i, iogmed at hele første etasje er brannisolert i vegger opp til taksperrer.


Noen som har link til branntekninske krav? Garasjen ble satt opp i 2003-2004.

   Sitèr Dalis
Vedlegg fra tråden:

Denne saken har 17 svar
Avatar
juba Legende 

Står de andre byggene på din grunn/samme tomt, eller er det naboeiendommer?
Det er de byggninsdeler som kommer nærmere annet bygg enn 8meter som skal isoleres(hovedregel). Så er det endel untak for garasjer, bygg på same/egen tomt osv.

   Sitèr juba

Avatar
Dalis Aspirant  (trådstarter) 

Er egen tomt, ingen andre bygg som kommer i nærheten med garasjen.

Så det vil si at selv om 1. etasje er isolert som egen branncelle, må ubenyttet og kaldt loft også isoleres hvis det er nærmere enn 8 meter?

   Sitèr Dalis

Avatar
Dalis Aspirant  (trådstarter) 

Er det noen som kan henvise til eksakte brannkrav mellom garasje på 75m2  og bolig.
Tenker da i hovedsak port, dør og vindu.

Alt mottas med takk ;D

   Sitèr Dalis

Avatar
Ebe Legende 

Trodde ikke det var spesielle brannkrav mellom egne bygg som gikk som en boenhet...

Les og lær:

http://byggeregler.dibk.no/dxp/content/tekniskekrav/

:)

   Sitèr Ebe
Signatur:
Byggingeniør

Avatar
Ebe Legende 

§ 11-6. Tiltak mot brannspredning mellom byggverk
(1) Brannspredning mellom byggverk skal forebygges slik at sikkerheten for personer og husdyr ivaretas, og slik at brann ikke kan føre til urimelige store økonomiske tap eller samfunnsmessige konsekvenser.

(2) Mellom lave byggverk skal det være minimum 8,0 m innbyrdes avstand, med mindre det er truffet tiltak for å hindre spredning av brann mellom byggverkene i løpet av den tid som kreves for rømning og redning i det andre byggverket. Bestemmelsen kommer ikke til anvendelse for lave byggverk som samlet utgjør én bruksenhet.

Gjelder for 8-metersregelen.

   Sitèr Ebe
Signatur:
Byggingeniør

Avatar
Dalis Aspirant  (trådstarter) 

Jeg vet ikke eksakt hvordan kravene er, men jeg har ett sterkt ønske om å lære meg dette.
Jeg har ei følelse av at kommunens representant dikter og synser litt vel mye enkelte ganger.

Da hjelper det litt om jeg har noe håndfast og henvise til, og ikke bare "synser" imot han.


Etter å ha vært i kontakt med advokat, sitter jeg med det intrykket at det er mye "skjønn" inn i bildet..

   Sitèr Dalis

Avatar
Dalis Aspirant  (trådstarter) 

Det er mellom 3-4 meter mellom hus og garasje.

Er det noe spesifike krav til brannvindu (Finnes det vindu som er godkjent som brannvindu og rømningsvei?) og dør ut av garasje? Og hva med en port?

   Sitèr Dalis

Avatar
Ebe Legende 

§ 11-8. Brannceller
(1) Byggverk skal deles opp i brannceller på en hensiktsmessig måte. Områder med ulik risiko for liv og helse og/eller ulik fare for at brann oppstår, skal være egne brannceller med mindre andre tiltak gir likeverdig sikkerhet.
(2) Brannceller skal være slik utført at de forhindrer spredning av brann og branngasser til andre brannceller i den tid som er nødvendig for rømning og redning.

Preaksepterte ytelser - brannceller
1.Følgende rom, samling av rom eller lokaler må være egne brannceller:
l. l.Garasje. Unntatt garasje med bruttoareal til og med 50 m 2 i enebolig (samme bruksenhet).

Garasjen må være egen branncelle. les mer om tekniske krav til brannceller her: http://byggeregler.dibk.no/dxp/content/tekniskekrav/11/8/

Husk at brannceller skal hindre spredning av branngasser også, ikke bare flammer og varme.

   Sitèr Ebe
Signatur:
Byggingeniør

Avatar
Ebe Legende 


Det er mellom 3-4 meter mellom hus og garasje.

Er det noe spesifike krav til brannvindu (Finnes det vindu som er godkjent som brannvindu og rømningsvei?) og dør ut av garasje? Og hva med en port?


Sitat veilederen: "Vinduer med brannmotstand må ikke kunne åpnes i vanlig brukstilstand."

   Sitèr Ebe
Signatur:
Byggingeniør

Avatar
Dalis Aspirant  (trådstarter) 

Hvordan er det med krav til gasser, når det er to forskjellige bygg da?

Hjelper det på kravet når garasjen er oppdelt i to forskjellige rom?
Det ene rommet er ca 25, det andre er da ca 50. (Meget ca mål, ut fra hukomelse)

   Sitèr Dalis


Generell diskusjon om å bygge nytt og pusse opp bolig

Mest populært

Ingen flere innlegg

Siste

Ingen flere innlegg

Siste på ByggeBolig

Ingen flere innlegg