Innhold på ByggeBolig
Nytt innhold  
Markedsplassen  
Er du ny på ByggeBolig?  
Deg og dine instillinger
Visning og filter  
FORUM: Byggesøknad & Saksbehandling
   Byggesøknad og Saksbehandling

Redskapsbod på grensa mot nabo - søknadsplikt

Avatar

Dr.VanNordstrom sier:

Junior   

Pr dags dato har naboen garasjen sin helt på grensa våres. Jeg ønsker å sette en redskapsbod "tett inntil" deres garasje,mao 10cm fra grensa sånn ca.

Jeg vet at disse små bodene ikke er søknadspliktig, og at pga avstand til nabo må jeg ha avstandserklæring.

1 - Må jeg søke til kommunen pga avstandserklæring, eller er det nok å fikse dette kun med naboen?

2 - Krav til brannsikring pga at byggningene blir VELDIG nær hverandre, tross at vi bare snakker om en redskapsbod?? Frykter et stort ja her......

   Sitèr Dr.VanNordstrom
Denne saken har 30 svar
Avatar
juba Legende 

Søknadspliktig fordi den står nærmere nabo enn 4 meter. Er naboen en OK fyr kan dere sikkert løse dette uten å plage komunen...

   Sitèr juba

Avatar
Diddi Junior 

Naboen må vel kunne komme til for å male garasjen?

   Sitèr Diddi

Avatar
NeDD Veteran 

Må man søke om man skal sette opp en "søknadsfri bod" nærmere enn 4 meter til nabogrensen?

   Sitèr NeDD

Avatar
larsbr Aspirant 

Reglene er slik:

Frittliggende bygning på eiendom som er bebygd fra før. Bruksareal (BRA) eller bebygd areal (BYA) kan ikke overstige 15 kvm. Mønehøyde må ikke overstige 3 m og gesimshøyde kan være inntil 2,5 meter. Dette kan for eksempel være redskapsbod, dukkestue eller liknende. Bygningen kan ikke brukes til beboelse og 4 meter avstand til nabogrense må overholdes.

   Sitèr larsbr

Avatar
Batilla Legende 

Ei redskapsbod ville jeg ha satt opp, uten å blunke, uten byggesøknad. Hvis naboens garasje står i nabogrensa, hvorfor ikke bygge den sammen til garasjen. Som en påpekte, vanskelig å male med 10 cm avstand.

   Sitèr Batilla

Avatar
NeDD Veteran 

§ 29-4. Byggverkets plassering, høyde og avstand fra nabogrense

      Byggverkets plassering, herunder høydeplassering, og byggverkets høyde skal godkjennes av kommunen. Kommunen skal påse at veglovas bestemmelser om byggegrense og frisikt blir fulgt. Bygning med gesimshøyde over 8 meter og mønehøyde over 9 meter kan bare føres opp hvor det har hjemmel i plan etter kapittel 11 eller 12.

      Hvis ikke annet er bestemt i plan etter kapittel 11 eller 12, skal byggverk ha en avstand fra nabogrense som minst svarer til byggverkets halve høyde og ikke under 4 meter.

      Kommunen kan godkjenne at byggverk plasseres nærmere nabogrense enn nevnt i andre ledd eller i nabogrense:
a) når eier (fester) av naboeiendommen har gitt skriftlig samtykke eller
b) ved oppføring av garasje, uthus og lignende mindre tiltak.

      Nærmere bestemmelser, herunder regler om avstand mellom byggverk, beregningsmåten for høyde, avstand fra nabogrense og areal på bygning som nevnt i andre ledd bokstav b, gis ved forskrift.


Kommunen kan altså godkjenning, men naboen kan ikke gjøre det uten å ha søkt om han skal under 4 meter.

   Sitèr NeDD

Avatar
ollebolle Senior 

En må som nevnt over søke når det er mindre enn 4m, men jeg snakket med naboen som gav sin velsignelse og satte opp min uten søknad.. Det koster jo nesten mer å søke enn verdien på bygget. Kalkulert risiko;)

   Sitèr ollebolle

Avatar
Harald1966 Mester 


Reglene er slik:

Frittliggende bygning på eiendom som er bebygd fra før. Bruksareal (BRA) eller bebygd areal (BYA) kan ikke overstige 15 kvm. Mønehøyde må ikke overstige 3 m og gesimshøyde kan være inntil 2,5 meter. Dette kan for eksempel være redskapsbod, dukkestue eller liknende. Bygningen kan ikke brukes til beboelse og 4 meter avstand til nabogrense må overholdes.
Hvor mange slike "boder" kan man sette opp? Finnes det et max-antall?

   Sitèr Harald1966
Signatur:
Audi og VW har mange flotte bilmodeller, men dårlig kvalitet, skyhøye verkstedregninger og nedlatende kundebehandlig gjennom mange år har ført til at jeg har lovet meg selv på tro og ære at jeg resten av livet aldri skal kjøpe noe som helst hos VAG igjen. Aldri.

Avatar
Lurveleven Veteran 


Hvor mange slike "boder" kan man sette opp? Finnes det et max-antall?


Tror du kan sette opp så mange du vil uten at du bryter andre byggregler. %BYA vil vær det som normalt vil sette begrensningen.

   Sitèr Lurveleven

Avatar
Italianman Junior 

Bumper denne.

Skal sette opp et søppelskur i nabogrensa. ( 1,90 x 0,70 x 1,20 )
Naboen er ikke helt venner med alle og kan finne på å komme med innsigelser.
Noen "lov" jeg kan slå i bordet med?
Nevner at grensemerkene mine , før jeg bygde og tomta tilhørte noen andre , er dratt opp 2 ganger. Han vi fikk tomten av har med andre ord bekostet oppmåling 2 ganger.
Jeg er interessert i et godt naboforhold og ønsker selvfølgelig at dette skal gå smertefritt.
Jeg har ikke målt opp noe på nytt  ( ennå ) og skuret skal stå ca. 1 meter inn på min side.
Noen tanker rundt dette?

   Sitèr Italianman


Byggesøknad & Saksbehandling

Mest populært

Ingen flere innlegg

Siste

Ingen flere innlegg

Siste på ByggeBolig

Ingen flere innlegg