65 256    36    2  

Godkjent rømningsvei på soverom

 714     1
Må man alltid ha et vindu som er godkjent som rømningsvei på et soverom?

Jeg har et soverom i dag som befinner seg i en kjeller hvor det er et vindu(150cmx50cm(BxH)) og en dør. Fra soveromsdøren er det kun ytterdøren igjen, som ligger i samme gang som døra til soverommet. Det er ca 4m fra soveromsdøren til ytterdøren og ikke noe trapp eller liknende.
Godkjent rømningsvei på soverom - rømningsvei.jpg - mr.smitt

Doh
   #1
 329     Bergen     0
Ja, det skal alltid være vindu, eller dør som rømningsvei ut fra et soverom i tillegg til den døren du bruker for å entre rommet.

Selv om det bare er 4meter fra døren til rommet til ytterdør, hva gjør du den dagen det er full fyr i gangen og den døren brenner, og vinduet er for lite til å krype igjennom??

Vinduet skal forøvrig ha ett minimumsmål tilsammen på 150, innvendig. Dvs at minste mål du kan bruke, er f.eks 10x6, 6x10, er utvendig mål. Dette er min mål fordi det også skal kunne passeres en eske av gitte mål, som jeg ikke husker i farten.
taz
   #2
 3 837     Haugesund     0

Ja, det skal alltid være vindu, eller dør som rømningsvei ut fra et soverom i tillegg til den døren du bruker for å entre rommet.


Dette må jeg be om at du legger frem dok. på.
Vindu i rom for varig opphold er kun for lysforhold. Men kan selvfølgelig med fordel benyttes som ekstra rømningsvei.

Hele boligen din er 1 branncelle, der er det krav om at det skal være 1 rømningsvei til terreng. Flere godtas Wink Ref: TEK §7-27 Dette gjelder for bygg opp til 150personer.

Er boligen over flere etasjer, er det krav om 1 i hver etasje.
Signatur
Doh
   #3
 329     Bergen     0
Ja, vinduet er vel til terreng?????

Døren han snakker om er ut til gang der ytterdør igjen står!!
taz
   #4
 3 837     Haugesund     0
Det er fortsatt innenfor samme branncelle. Alt innefor denne er flukveier. Rømningsveien din starter ved ytterdøren.
Signatur
  (trådstarter)
   #5
 714     0
Dette er en kjellerleilighet, hvor 10-15% av veggene ligger under bakkenivå. Vinduet på soverommet går ut delvis over bakken, det som er under bakkenivå er lysgrav.

Men konklusjonen er at mitt vindu ikke behøver å tilfredstille rømningsvei krav ettersom ytterdøren er i samme etasje?
taz
   #6
 3 837     Haugesund     0
Hvis dette er kjellerleilighet, med egen inngang, skal dette være egen branncelle, med de føringer det gir.

Leiligheten skal selvfølgelig da ha samme krav som boligen. Med mindre etasjeantall, legger videre føringer.

Ja, så lenge det er fritt leide til terreng fra den angjeldende branncellen, (i dette tilfelle kjelleren) er fortsatt ytterdøren i kjellerleiligheten rømningsveien. Er det felles gang mellom disse 2 cellene, utløser det andre krav.



Edit: presiseringer
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 714     0
Men hvem kan gi meg et eksakt svar på slikt da? Er dumt å bytte et vindu til mange tusen kroner vist man egentlig ikke trenger det.

Så etter hva jeg kan forstå så er min leilighet en branncelle og ettersom jeg har egen ytterdør rett ut til åpent terreng så trenger jeg ikke noe godkjent vindu som rømningsvei.

Hadde jeg derimot bodd i en leilighet med 2 etasjer så måtte jeg ha egen rømningsvei i den etasjen som ikke er på terrengnivå eller har ytterdør?


Dette er en blokk med 6 leiligheter, jeg bor i nederste og har egen inngang. Mens de 5 resterende leilighetene har felles gang med en ytterdør.

Setter med en komplett tegning av leiligheten min.
Godkjent rømningsvei på et soverom. - leilighet varme.jpg - mr.smitt
taz
   #8
 3 837     Haugesund     0
Et brannteknisk firma kan avklare dette.

Med mindre du IKKE skal huse mer enn 150 personer, trenger du bare 1 utgang. Går leiligheten over flere etg. må du ha et alternativ i hver etasje.Les denne tråden. Det er noe krangel i topp, men så blir det ganske interessant. ;D

I det du trår over dørstokken, er du i rømningsveien din. Alt innenfor din leilighet er fluktveier.
Signatur
Doh
   #9
 329     Bergen     0
Du kan jo kopiere inn det som står i loven. Regner med soverommet er det som på tegningen kun heter soverom, siden der var ett vindu.

3. Utgang fra branncelle

      Fra branncelle skal det være minst én utgang til:

- sikkert sted, eller 
- rømningsvei som har to alternative rømningsretninger som fører videre til forskjellige rømningsveier eller sikre steder. 

Jeg vil ikke betegne gangen som sikkert sted visst det er der det brenner.

Ett til sitat: 
Generelle krav
Rømningsveiene skal til enhver tid dekke behovet for forsvarlig rømning. Adkomst til rømningsvei skal kunne skje uten hindringer. Heis og rulletrapp regnes ikke som rømningsvei.

Fra enhver branncelle for varig opphold skal det være minst to rømningsveier. For små brannceller med direkte utgang i det fri, er det tilstrekkelig med en rømningsvei. Vindu aksepteres som rømningsvei der dette var tillatt i forbindelse med byggeforskriften da bygningen ble oppført eller når dette er godkjent i forbindelse med bruksendring.

Varig opphold er stikkordet. Rom som er betegnet som rom med varig opphold er soverom/stue. Og da skal man ha 2 muligheter til å komme seg ut, da det ofte er en risiko for at ene veien ut er blokkert av flammer. Fra det soverommet er ikke døren direkte utgang til det frie. Så slik jeg tolker det, som jeg alltid har, skal han ha ett vindu på det soverommet som dekker kravet.

Vindu som rømningsvei

Krav til rømningsvei er at bredde + høyde skal minst være 150 cm i åpen stilling til sammen. Bredden skal være minst 50cm, og høyden minst 60cm.
  (trådstarter)
   #10
 714     0


- rømningsvei som har to alternative rømningsretninger som fører videre til forskjellige rømningsveier eller sikre steder. 


Men vil ikke gangen min dekke det behovet da? Jeg har jo 3 alternativer ut fra gangen, et via kontor, en via ytterdør og en via kjøkken/stue?