Har fundert litt på ett par tekniske utfordringer, men kommer til kort med gode løsninger av mangel på kunnskap. Utgangspunktet er disse L/L pumpene, og det faktum at vi faktisk hele året "sløser" bort en del energi fra disse.Om vinteren så kjøres disse for å skape varme på innsiden, som da naturlig skaper kulde på utsiden. Samtidig så har de fleste av oss både kjøleskap og fryseboks som står og trekker strøm, og kanskje en matbod som skulle vært holdt litt kaldere... for en kjøletekniker burde det kunne være mulig å knytte disse to tingene sammen tenker jeg, Eller tenker jeg feil ?
Og vice versa, på sommeren kjøres mange av disse pumpene som aircondition for å kjøle ned huset, og dermed produseres det varme på utsiden. Denne burde vel kunne bli utnyttet til oppvarming av forbruksvann ? Selv om det er for varmt i luften liker de fleste av oss å ha varmvann i springen. Om ikke det, så kanskje til oppvarming av hagebassenget
Selvfølgelig er ikke slike prosjekter så mye av interesse basert på økonomi, ihvertfall ikke i en vanlig enebolig, men i større produksjonslokaler, med f.eks. store fryserom så kanskje økonomi kan begynne å bli en faktor. Jeg er mer opptatt av det teknisk lar seg gjøre på en smart "reodor felgen" måte.