Visning  
Garasje, Anneks og Uthus

Regler for bygging av garasje

 14 070     4 svar   
Avatar

Husgringo

Fersking   
Hvor langt unna tomtegrense må en garasje bygges? Vi planlegger å bygge garasje med garasjedel på ca 30m2 og i tillegg islolert bod på ca 12 m2. Det vil også være carport på ca 25 m2.
BTA og BRA ligger i grenseland rundt 50 m2 der en er rett over 50 m2 og den andre rett under. Hvilket utslag får det mtp byggesøknad/byggemelding?
   Sitèr

Denne saken har 4 svar
Avatar
taz
Legende 
Frittliggende garasje "skal" bygges min. 4m fra grense. Men kommunene kan benytte PLB §70 til å fravike dette kravet. Det kan da bygges helt i grense etter søknad, og med naboers velsignelse. Garasjen skal da stå 1m fra annen bygning. Henger garasjen sammen med huset, utløser det brannkrav. Men min oppfattning er faktisk, at det er enklere å bygge i grensa hvis den et som et tilbygg.
 Sitèr
Signatur:
Det er en utrolig hukommelse enkelte mennesker har, de er i stand til ord for ord å gjenta hva en annen aldri har sagt !

Avatar
sindre84
Junior 

Frittliggende garasje "skal" bygges min. 4m fra grense. Men kommunene kan benytte PLB §70 til å fravike dette kravet. Det kan da bygges helt i grense etter søknad, og med naboers velsignelse. Garasjen skal da stå 1m fra annen bygning. Henger garasjen sammen med huset, utløser det brannkrav. Men min oppfattning er faktisk, at det er enklere å bygge i grensa hvis den et som et tilbygg.


hvordan fungerer disse brannkravene? vi vurderer å søke kommunen om dispensasjon til å bygge garasje i huset (med 1/2 etg. over garasjen) med 3m avstand til nabotomten. vi ønsker å prioritere dobbelgarasje (halvannen port), og tomten er ikke bred nok (i forhold til tiltenkt hus) til å sette opp frittliggende dobbel garasje ved siden av huset!
 Sitèr

Avatar
steinsh
Fersking 
Bygningens bruttoareal er avgjørende for hvilke brannkrav som gjelder.
Er garasjen 50-400 m2 og frittliggende skal den være en egen branncelle, om den ligger under 8m fra annen bygning skal de vegger\tak holde en brannmotstand på minst EI60(B60) Kravet gjelder uansett om det er din egen bygning, eller naboens.

Er garasjen >50m2 og frittliggende har man ikke brannkrav mot bygninger i egen bruksenhet. Men mot naboen må de delene som er >2m fra bebyggelse ha en brannmotstand på minst EI30(B30)

Ellers vil du finne alle krav og veileder ved å kjøpe SINTEF Byggforsk blad: 517.651 Carporter og små garasjer til 168.75kr
http://bks.byggforsk.no/DocumentView.aspx?sectionId=2&documentId=279
 Sitèr