Du bør absolutt behandle muren med vanntett mørtel før du legger på plast og xps. Dette står også i sintef byggforsk.Dette for å tette evt. luft og vannlekkasjer.Jeg kjøpte Heydi K11. Muren høytrykkspylte jeg godt før slemming og så kjørte jeg rikelig på i to slemmelag (slemming = du koster en "suppe" på muren).Dette er ikke særlig dyrt, men tar jo litt tid. Absolutt anbefalt fra min side. Hvorfor ikke gjøre dette skikkelig, når du først fikser grunnmuren.
Hvor plasten skal være er en evig diskusjon. Sintef byggforsk byggedetaljer sier det er hipps som happs.Jeg valgte å legge plasten innerst, fordi alle nye hus rundt meg gjør det. Er ingen grunn til å bruke mye energi på å fundere hva som er best. Det er bra nok. Så fokuserer jeg videre på noe annet i huset.
hehe.. skal plage deg litt med min kommentar.. siden du er ferdig med fundering. Spør deg selv følgende spørsmål: Hvorfor eksisterer produktet knotteplast, og hva skal den brukes til...Jo - lufting av mur, og sperre mot overflatevann. Ikke lufting av isopor.
Hva med at det er lett å lage hull i knotteplasten under tilbakefyllingen hvis den ligger ytterst? Kommer selvsagt an på hvilken masse du har, men er det større stein i den er det utrolig vanskelig å ikke lage hull. Er det ikke hull i den skulle man vel tro at slemmingen også er unødvendig
Er det ikke litt rart at sintef skulle finne på å si hips haps? Er det ikke det....? så lurer jeg på hvor du finner det. Jeg har hatt god nytte av "lag rom i kjelleren" boka til sintef. Som sagt, hva er knotteplast til... Håper du ikke tar plast på innsiden av muren, for ta har i allefall fuktigheten ingen steder å gå.Slæmming er første strøket på en mur, for å tette den. Tykkpuss er neste, som mekanisk beskyttelse og nok til å ta seg av det meste av vann som kommer på.
Det vanlige er å slemme eller pusse med vanlig M5 mur/puss kombimørtel. Under bakkenivå er det ikke noe poeng i å bruke dyre spesialprodukter som er ekstra vanntette. Her er det knotteplasten som skal stoppe vannet fra å komme på muren. Knottene er der for å gi et luftlag inn mot muren. For å ikke punktere knotteplasten ved tilfylling ville jeg lagt isoporen ytterst, det gjør ikke noe om denne får litt juling.
Isopor er vel generelt ganske så fuktbestandig, muligens at dette varierer litt med fasthetsklassen, men jeg tror ikke den vil trekke så mye vann at isolasjonsevnen blir ødelagt. Hvis det bare er den nederste delen av muren du skal behandle, og er redd for frost, så ville jeg pusset istedet for å slemme. Pussen kan du dra på i ca 5-10mm tykkelse veldig lett på frihånd med et tohånds 40-50 cm pussebrett. Det er vanskelig å pusse veldig jevnt og fint, pusse i lodd osv, men dette blir jo skjult allikevel. Det er tyngre å slemme, du får veldig lite på kosten, og det er veldig tungt å dra på med kost. Pusslaget blir betydelig tykkere enn slemming og herdingen vil lettere komme i gang før det fryser.
Du bør få ræven i gir med den grøften din. Hvis du får telehiv under grunnmuren så får du trøbbel.
HeiHar akkurat vært gjennom samme opplegg selv.Lykke til!
Pussing vil rett og slett bare si å dra på et tynt strøk med helt vanlig betong?
Det er nesten riktig, men en bruker mursement i stedet for vanlig sement, og finkornet sand (pussand) i stedet for støpesand.Det enkleste hvis du ikke har et frostfritt sted å blande på, er å kjøpe ferdigblandet pussmørtel som tilsettes vann.