Innhold på ByggeBolig
Nytt innhold  
Markedsplassen  
Er du ny på ByggeBolig?  
Deg og dine instillinger
Visning og filter  
FORUM: Hage & Uterom
   Hage og uterom

Regler for avstand til nabo?

Avatar

Chr sier:

Fersking   

Når man lager terrasse og denne er laget som platting på mark, er det da noen regler for avstand til nabogrense?

   Sitèr Chr
Denne saken har 4 svar
Avatar
Arn83 Senior 

Jeg vil si nei. Og jeg støtter meg til Sintef Byggforsk sin begrunnelse om at en markplatting (ikke høyere enn 0,5 m over terreng, og uten vesentlige terrenginngrep) ikke er å anse som en bygning, konstruksjon eller anlegg og derfor ikke omhandles av pbl.

[quote=Plan og bygningsloven]
§ 1-6. Tiltak
Med tiltak etter loven menes oppføring, riving, endring, herunder fasadeendringer, endret bruk og andre tiltak knyttet til bygninger, konstruksjoner og anlegg, samt terrenginngrep og opprettelse og endring av eiendom, jf. § 20-1 første ledd bokstav a til m.[/quote]

Noen kommuner/saksbehandlere vil sikkert være uenig så kan nok være lurt å høre med de. Dersom naboen sier at det er greit hadde jeg ikke brydd meg og bare gått i gang. Er nabo uenig hadde jeg hørt med kommunen hvordan de stilte seg til dette.

   Sitèr Arn83

Avatar
Knoff Junior 

Jeg fikk til svar at dersom det blir benyttet brennbart materiale, gjelder regler som på garasje og evt andre bygg ( minimum 2 meter??), og nabosamtykke må foreligge.

Dersom du derimot legger stein (som jeg gjorde) kan du nesten gjøre som du vil.

   Sitèr Knoff

Avatar
Juresteri Fersking 

Vi skulle lage en større terrasse under 0,5m fra eksisterende terreng, å regne som markplatting. Vi fikk da rede på at det ikke var et tiltak man måtte søke om til kommunen, men at avstandskrav til nabogrensen var  4m uansett. Så sant man ikke hadde en avtale med nabo om å føre opp tiltak nærmere en 4m, i såfall burde dette være skriftlig som sikkerhet for begge parter.

   Sitèr Juresteri

Avatar
darksome Junior 


Vi skulle lage en større terrasse under 0,5m fra eksisterende terreng, å regne som markplatting. Vi fikk da rede på at det ikke var et tiltak man måtte søke om til kommunen, men at avstandskrav til nabogrensen var  4m uansett. Så sant man ikke hadde en avtale med nabo om å føre opp tiltak nærmere en 4m, i såfall burde dette være skriftlig som sikkerhet for begge parter.


sånn er det her også. ikke søknadspliktig, men må være minst 4m fra nabogrensen

   Sitèr darksome


Hage & Uterom

Mest populært

Ingen flere innlegg

Siste

Ingen flere innlegg

Siste på ByggeBolig

Ingen flere innlegg