19,899    27    1  

Hvor kjøper man LED pærer billig?

 16     Østlandet     0
Tenkte jeg skulle oppgradere "huset" med LED lys (i følge forbrukerinspektørene gir det både STOR  reduksjon i strømforbruket kontra glødepærer og da er jeg fornøyd  ;)

Men pærene er jo veldig kostbare, fant noen modeller på clasholson til en 100 lapp - men de har meget begrenset utvalg.

Noen som vet hvor man får tak i erstatting for alle typer pærer og viktigst til en god pris?

Og jeg vil gjerne ha svar om noen har erfaring med slik belysning, jeg kjøpte en pære som test, men den var veldig "blå" i farge.... jeg vil helst ha "varm" farge - men det stod det ingen ting om på den jeg kjøpte.
Husk dette under oppussing: Lagre kvitteringer, bilder og avtaler i Boligmappa. Logg inn her

   #3
 500     Stavanger     0
Det er lettere å svare hvis hvis du skriver hvilke typer pærer du trenger, og hvor de skal brukes.

Utendørs trenger du f.eks ikke pærer med høy ra-indeks (fargegjengivelse), og da kan du heller kjøpe billigere pærer som gir mye lys.

   #4
 136     0
Man trenger vel strengt tatt ikke høy RA-indeks noen plass.

Personlig ville jeg fortrukket en høy RA-indeks ute også. Det gir en penere lyssetting.
   #7
 55     0
Hei,

Jeg kan anbefale E-bay men man bør teste ute en eller to pærer før man skaffer et større antall. Det er nemlig stor forskjell på fargetemperatur og Ra indeks på de forskjellige pærene.
Jeg har brukt billige E-bay pærer ute og i rom der Ra indeksen ikke er så viktig men i oppholdsromm har jeg Master LED og Nichia pærer, har ikke lykkes å finne like gode pærer på E-bay som de nevnte.

Her er link til noen pærer jeg har god erfaring med så langt; http://cgi.ebay.com/Dimmable-GU10-3-1W-LED-Spot-Light-Warm-White-230VAc-60-/220706268773?pt=UK_Light_Bulbs&hash=item33631e6665
Hvordan levetiden er vet jeg ikke, men farge og styrke er meget bra i forhold til pris.
Kjøper man lot på 20 stk blir prisen ca 52,- per stk. og da er det ikke så farlig vist det viser seg at levetiden ikke er så lang som pærer til 250-300 kr stk.
Har også prøvd 4W pæren fra samme leverandør; http://cgi.ebay.com/Dimmable-GU10-4-1W-LED-Spot-Light-Warm-White-230V-340lm-/320625529192?pt=AU_Lighting_Fans&hash=item4aa6c55168
Denne kan sammenlignes med 35W halogen og til rom hvor man ikke oppholder seg synes jeg denne fungerer fint.

Jeg tror at det stor personlig, subjektiv, forskjell på hva man mener er riktig lys i forhold til fargegjengivelse, uavhengig av den målte og riktige Ra indeksen.
Ser det er mange som ikke liker noe annet en det halogen og glødetråd lys gir, personlig liker jeg lys som gir et hvitere lys en halogen og derfor synes jeg at LED er bedre en halogen.
De fleste dimmer halogen og da blir lyset enda gulere en på full styrke, også 12Volt halogen.

Håper at andre som har gode tips om hvor man får gode LED pærer legger ut linker  Smile

   #9
 311     Sunnmøre     0
Den 3watteren var fin terss, har du noen bilder av den - eller mulighet til å ta et par?
Har tenkt å bestille noen slike for å prøve.

Har du testet de på dimmer? De vil hovedsaklig bli koblet på dimmere her hos meg.
Signatur
   #10
 460     Måløy     0
Er det noen krav til el. godkjenning av lyspærer ?
Ser att en del av disse pærene på Ebay kommer fra Kina.
   #11
 930     Romerike     0
Denne tråden ligner veldig mange av samme type, men det virker ikke som det kan gjentas
mange nok ganger at vår nye tidsalder nesten kun består av filtrert lys.
Lysrør, kompaktlysrør og Led filtreres for å få frem den fargetemperatur vi ønsker, og renheten
på fargen er 100% avgjørende på om lyskilden er brukbar i boligrom.
Renheten på fargen benevnes som RA indeks og bør være 90.
Å lete etter billig god Powerled, med stort lysutbytte, høy RA indeks, og som kan dimmes lineært
er som å lete etter en Rolex til kr 1000.
T 8 Lysrør merket 930, de som brukes i kjøttdisken på Rema, har en RA indeks på 90 fordi de skal fremheve de rene fargene i kjøttet og få oss til å kjøpe mer, og det er kun den fargerenheten som
er god nok i våre hjem.
Dette røret koster dobbelt så mye som et 830 rør, fordi det er vanskelig produksjonsmessig å lage,
og det samme gjelder Led.
Ja, det er mulig at Led pærer med RA indeks på 90 blir billigere etter hvert, men å kjøpe udefinerte
pærer på Ebay er ikke greia, Lumens og Elby selger hent topp pærer som varer, fullt mulig å prute
hos begge  ;D
Signatur
   #12
 500     Stavanger     1
http://www.dealextreme.com/p/gu10-4-led-360-lumen-3500k-warm-white-light-bulb-85-265v-ac-44577

Her er en litt billigere ikke dimbar utgave av den 4w pæren terss linket til.

3 stk koster ca 154kr inkl frakt.

Fin til utendørs bruk og plasser der ra-indeks ikke er så viktig.

Tror ikke ra-indeksen er så veldig lav heller på denne. Du vil ikke se så veldig stor forskjell på lyset i en 35w halogen og denne pæren, ihvertfall hvis det er til utendørs bruk.
   #13
 576     0
Jeg kjøpte noen slike pærer fra dealextreme, og de er 100% ubrukelige! De passer rett og slett ikke inn i GU10-soklene, den skrå kanten nederst på pæra er feil utformet! Det er umulig å presse dem inn i lampeholderne med det resultat at du ikke kan vri dem på plass. Med mindre jeg har fått pærer fra et dårlig parti (kjøpte 4 stk, alle hadde lik sokkel) funker de altså dårlig. Har testet dem i en gammel taklampe som ikke krever en slik skrå kant, og har forsåvidt ingenting å klage på mht lysstyrken. Lyset er dog litt i hviteste laget for bruk innendørs synes jeg, og fargegjengivelsen er heller dårlig.
   #14
 500     Stavanger     0
Jeg har 5 stk av pæren og den ene av dem litt vanskelig å sette inn, men den gikk inn med litt kraft.

Det er nok mulig at det er forskjell på disse pærene, både på farge,(det står 3000-3500k) og fargegjengivelse og kansjke også størrelsen på "knottene under".

De 5 som jeg har, gir ivertfall bra med lys, og jeg trenger ikke bedre fargegjengivelse.

Men det er mulig det er litt risiko med å kjøpe dem fra Dealextreme.
   #15
 55     0

Den 3watteren var fin terss, har du noen bilder av den - eller mulighet til å ta et par?
Har tenkt å bestille noen slike for å prøve.

Har du testet de på dimmer? De vil hovedsaklig bli koblet på dimmere her hos meg.


Hei, de funker bra med dimmer, Tronic 20-420W, dimmer like mye som Nichia og Philips Master.

Har tatt noen bilder med sammenligning på Nichia 6W 3000K, Philips Master 7W 3000K, Ebay 3W og 4W begge ca 3000K. Har også tatt bilde av LED pærer jeg kjøpte på Dealextreme som jeg synes er så dårlige at de kan ikke brukes noen plass, det er et grønnskjær i dem og de passer ikke i sokkelen.

Jeg har kjøpt 3W fra E-bay til bruk ute, disse er tette rundt kjøleribbene noe jeg ser som en fordel når man skal bruke de ute.

Når det gjelder Kina produksjon, så er vel snart det meste laget der, bare se hva som står på Philips Master LED pærene.

Hva som er sammenlignet står i bilde tekst, Venster-Høyre
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Ebay 3W x 2.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Ebay 3W-Master.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Ebay 3W-Osram.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Ebay 4W-Master.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Ebay 4W-Osram.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Master-Osram.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Nichia 6W-Ebay 3W.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Nichia 6W-Ebay 4W.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Nichia 6W-Osram.jpg - terss
Hvor kjøper man LED pærer billig? - Dealextreme.jpg - terss
   #16
 311     Sunnmøre     0
Mest overrasket over forskjellene på "de dyre pærene" egentlig.

Mtp hvordan slik belysning fremtrer på bilder generelt, ser ebay pærene veldig lovende ut!

Er det forresten noen som har erfaringer med andre typer LED pærer, feks G4(12v) og G9(230v) sokkel
Dimmbare.

Lampen med G4 pærer har innebygget elektronisk trafo, lar den seg modifisere med LED?
Signatur
   #17
 91     Norge     0

Er det noen krav til el. godkjenning av lyspærer ?
Ser att en del av disse pærene på Ebay kommer fra Kina.


Jo det er krav til at pærene skal være CE-merket. For at en produsent/importør lovlig kan sette på CE-merking, skal produktet være testet ihht de standarder som er oppgitt i EU direktivene som gjelder for det produktet.

For en LED GU10 pære må det altså finnes dokumentasjon som viser at produktet er sikkert. Dokumentasjonen må blant annet dekke dimensjoner på sokkel, at det ikke brenner ved feil på elektronikken, at man ikke får støt ved berøring, at lyset er sikkert for øyet og hud (fotobiologisk sikkerhet), pæren må ikke gi elektromagnetisk støy som påvirker andre produkter (EMC) etc.

Det er altså en rekke minimumskrav som må være oppfylt for å CE-merke et produkt slik at man lovlig kan omsette det. Desverre er det mange produsenter som tar veldig lett på dette, og selger produkter hvor sikkerheten ikke er sjekket, med de følger det kan få for sluttbrukeren.

   #19
 3,997     Oppland     0
Den sammenligningen over blir en smule missvisende og egentlig ganske ubrukelig siden kameraet ikke er satt i manuell og derfor har forskjellig eksponering på hvert bilde.


En annen ting er at lysspredningen på de forkjellige pærene ikke er lik.
Det vil gjøre at en pære med smal lyskjegle vil virke sterkere enn en med bred lyskjegle som tilog med har større lysmengde.

Er jo ganske ubrukelig med smal lyskjegle til annet enn å belyse spesielle gjenstander i huset.
   #20
 1,617     Rogaland     0
Man har vel funnet ut at RA 90 er det som gjelder for vanlige folks øyne kansje.. ;)

Har selv funnet at endel Ebay varianter gir grønt lys.
Min favoritt sålangt er GU10 6w 2700k fra Lumens. Den er meget vrien å skille fra en vanlig halogen.
Når man dimmer ser man at den ikke blir varmere selvsagt.
   #21
 144     Norge     0
Poenget er jo at det er helt tydelig at mange er fornøyd med lyset de får av en del pærer selv om de ikke heter noe fint og er kjøpt for mange hundre kroner i en norsk nettbutikk. Syns at å prøve seg frem og se på lyset pærene gir er en mye bedre metode enn å bestemme seg på forhånd at kun dyre merkepærer kan brukes. Hvis folk finner pærer med lys de liker, og de ikke koster skjorten, så er vel ingenting bedre enn det? Supert at folk som gidder å prøve litt forskjellig kan dele erfaringer her. Men det er ikke annet å forvente enn at noen skal komme her å peke på en indeks å si at de tar feil når de liker noe som ikke er grisedyrt..
   #22
 1,617     Rogaland     0
Opplevelse og smak er jo selvsagt alltid forskjellig fra person til person.
Noen er jo faktisk oså fargeblinde og ser således ikke forskjell uansett. Men allikevel synes jeg at det ikke er så dumt med en referanse indeks. Om vi vet at en standard halogen defineres i området RA90, gjør det verden litt enklere om alle produsentene hadde merket pærene etter samme indeks.
På samme måte synes jeg det hadde vært fint om de brukte lumens som indikator på lyseffekt istedet for W.
En Watt i dag kan gi veldig forskjellig lysstyrke, alt etter hvor effektiv pæra er. Dette er nok i ferd med å etablere seg.
   #23
 55     0

Den sammenligningen over blir en smule missvisende og egentlig ganske ubrukelig siden kameraet ikke er satt i manuell og derfor har forskjellig eksponering på hvert bilde.


En annen ting er at lysspredningen på de forkjellige pærene ikke er lik.
Det vil gjøre at en pære med smal lyskjegle vil virke sterkere enn en med bred lyskjegle som tilog med har større lysmengde.

Er jo ganske ubrukelig med smal lyskjegle til annet enn å belyse spesielle gjenstander i huset.



Du er nokk inne på noe der, jeg brukte bare mobilkamra uten blits så vist det skulle vært gjort skikkelig måtte man brukt kamra på stativ med manuell innstillinger. No jeg ikke tok meg tid til.

Jeg mener den eneste måten å gjøre seg opp en mening om hva man synes om de forskjelligge pærene er å sammenligne i sitt eget hjem over litt tid.

Personlig bryr jeg meg ikke om Ra indeksen er 80 eller 90 så lenge jeg er fornøyd med lyset, mange bruker halogen som referanse sikkert greit det men jeg liker hviter lys.

Og til bruk utendørs kan jeg fint leve med lavere Ra indeks.
   #24
 930     Romerike     0
Det er mulig at jeg ikke forklarer meg godt nok, så jeg prøver en gang til, for vi beveger oss inn
i en ny tidsalder med lys.
RA indeks har ikke hatt noen betydning de siste 10 år, fordi vi har hatt halogen pærer i alle
downlightene våre, og de gir en fargerenhet/fargegjenngivelse som er perfekt, men nå skal alle ha
led pærer, og da må man faktisk ta dette på alvor.
For de som ikke vet det vil en led lyspære med lav RA indeks forvrenge fargegjengivelsen totalt,
og da snakker vi ikke om den har en fargetemperatur på 2700 eller 3000 kelvin, men evnen til å
gjengi disse fargene rent.
Kommer sikkert til å skrive dette igjen og igjen, til alle har forstått hva det dreier seg om, men det
er jo altid noen som må ha det inn med teskje  Wink
Signatur
   #25
 55     0

Det er mulig at jeg ikke forklarer meg godt nok, så jeg prøver en gang til, for vi beveger oss inn
i en ny tidsalder med lys.
RA indeks har ikke hatt noen betydning de siste 10 år, fordi vi har hatt halogen pærer i alle
downlightene våre, og de gir en fargerenhet/fargegjenngivelse som er perfekt, men nå skal alle ha
led pærer, og da må man faktisk ta dette på alvor.
For de som ikke vet det vil en led lyspære med lav RA indeks forvrenge fargegjengivelsen totalt,
og da snakker vi ikke om den har en fargetemperatur på 2700 eller 3000 kelvin, men evnen til å
gjengi disse fargene rent.
Kommer sikkert til å skrive dette igjen og igjen, til alle har forstått hva det dreier seg om, men det
er jo altid noen som må ha det inn med teskje  ;)


Jeg har ikke problemer med å forstå hva Ra indeks er og at dette ikke har noe med Kelvin og gjøre.
Jeg sier bare at jeg fortrekker LED lys med Ra 80-90 fremfor Halogen med Ra 100.
Personlig synes jeg ikke halogen lys viser farger som dagslys, noe den skal gjøre med tanke på Ra indeks 100. Og jeg er ikke fargeblind.

Har prøvd å spore opp hva Ra indeksen er på halogen lamper når di blir dimmet, er dette noe du RAM hvet?
   #26
 930     Romerike     0
Nå kommer vi til den delen som er artig med lys, for dagslys er stein hvitt, 6500 kelvin, så vår
egen 2700 kelvin er som stearinlys i sammenligning.
Hvorfor vi nordboere på død og liv skal ha så gult lys kan være vanskelig å skjønne, for når resten
av verden velger 3000 til 4000 kelvin og enda høyere, sitter vi der med peiskosen vår.
Haloogen har ren RA indeks også ved dimming, det er bare fargetemperaturen som vrir seg litt.
Signatur
   #27
 389     Nesodden     0


Hvorfor vi nordboere på død og liv skal ha så gult lys kan være vanskelig å skjønne, for når resten
av verden velger 3000 til 4000 kelvin og enda høyere, sitter vi der med peiskosen vår.


Det er fordi, selv om jeg denger kjerringa, så er det fortsatt litt peiskos-stemning.
Har forøvrig bestilt 2 av de 3W ebay sakene, bare i GU5.3. Gleder meg. Valgte "Warm-white". Da blir det peiskos og deng året rundt!