4,058
31
1
Bevegelsessensor - finnes det virkelig ingen som dekker mitt behov? Vaskerom + led + topolt bryter
460
0
Hei,
Har lest rundt på forumet og sett på nettsidene til Elko og utsalgssteder som Elby og Elektroimportøren.
Jeg ønsker meg en bevegelsessensor med av og på-bryter (altså at sensor ikke er aktiv) og med topolt brudd. Jeg skal ha dimmer etter dette. Etter hva jeg har lest så ser ikke dette ut til å være mulig, så da må det bli 4-hulls kombinasjonsramme:
-Termostat
-Topolt bryter
-Bevegelsessensor
-Dimmer
Dette er altså et vaskerom med sluk.
I tillegg til å oppfylle krav (?) om topolt brudd til lys så ønsker jeg å ha mulighet til å "bypasse" bevegelsessensoren slik at lyset kan styres via dimmer/bryter og stå på hele tiden, f.eks ved gjester. (Dette blir et påkostet vaskerom like ved inngangsdøren som vi av og til ønsker å vise frem). Ønsker uansett hele tiden å kunne dimme selv om lyses er slått på av bevegelsessensor.
Forslag til hvilket produkt som kan løse dette på enklest mulig måte? Har sett litt på Elko PIR2300 og bruker Elko-plus rammer. Lysene det dreier seg om er 6 stk LED, enten 230v eller 12v lavtbyggende, samt SG Chef eller lignende under overskap over vaskebenken.
På forhånd takk for svar! Kanskje jeg kan klare meg med 3-hulls ramme?
Har lest rundt på forumet og sett på nettsidene til Elko og utsalgssteder som Elby og Elektroimportøren.
Jeg ønsker meg en bevegelsessensor med av og på-bryter (altså at sensor ikke er aktiv) og med topolt brudd. Jeg skal ha dimmer etter dette. Etter hva jeg har lest så ser ikke dette ut til å være mulig, så da må det bli 4-hulls kombinasjonsramme:
-Termostat
-Topolt bryter
-Bevegelsessensor
-Dimmer
Dette er altså et vaskerom med sluk.
I tillegg til å oppfylle krav (?) om topolt brudd til lys så ønsker jeg å ha mulighet til å "bypasse" bevegelsessensoren slik at lyset kan styres via dimmer/bryter og stå på hele tiden, f.eks ved gjester. (Dette blir et påkostet vaskerom like ved inngangsdøren som vi av og til ønsker å vise frem). Ønsker uansett hele tiden å kunne dimme selv om lyses er slått på av bevegelsessensor.
Forslag til hvilket produkt som kan løse dette på enklest mulig måte? Har sett litt på Elko PIR2300 og bruker Elko-plus rammer. Lysene det dreier seg om er 6 stk LED, enten 230v eller 12v lavtbyggende, samt SG Chef eller lignende under overskap over vaskebenken.
På forhånd takk for svar! Kanskje jeg kan klare meg med 3-hulls ramme?
Elnr 1418275
Glemte å nevne at dette også er et "krav". Finnes det andre alternativer? Elko, Micro Matic?
Innfelt i tak. Kan tilkobles både lys og avtrekksvifte, som er meget ideelt på vaskerom.
http://proff.elko.no/dimmer-315gle-2-pol/rs16-315gle-2pol-dimmer-ph-article1999-760.html
Dimmer må kobles etter PIR. Alle krav oppfylt, og ønsket ditt oppfylt, i en 2-hulls kombinasjonsramme med termostat. Da har du redusert bryterpanelet på veggen til et minimum. Pent og ryddig.
Ser Gylling har denne, er den å få tak i annet sted? Kjøpe fra utlandet?
Skal jeg ha Dicromat +CR, Dicromat 2 eller Dicromat med sensor? Må ha det inn med teskje.. http://www.gylling.no/kategori/elektro.php?do=view&id=14
Tusen hjertelig takk!
Denne er tilstrekkelig. Den har kun en 16mm sensor i taket, som er så og si usynlig. Dersom du monterer en stor spotkasse i taket kan elektronikken til bevegelsessensoren ligge i samme kasse.
Smart å putte den i downlightskasse, det har jeg mulighet til. Hvordan blir det med å slå den av (bypass), da må jeg fiske den ut av downlights-hullet?
Funker denne med led? Det styres av dimmeren, sensoren gir bare av/på-signal til dimmeren?
Prinsippet er litt som en trafo ja, og derfor er det ideelt å skjule disse i en downlight-kasse. Sensoren er en liten plugg på 16mm som du monterer i takflaten, innenfor området til samme downlightkasse. Sensor-ledningen er nokså lang, slik at du kan dra styringsenheten ut av boksen når du har behov for å gjøre innstillinger for tid og eventuelt lysnivå (dersom du ønsker den funksjonen innkoblet).
Orbis sensoren er kun en enkel av/på bryter, og vil således fungere med alle laster. Dimmeren derimot må du sjekke opp med produsent av spottene. Ikke alle LED spotter som kan dimmes med Elko GLE dimmer.
Formulerte meg litt dårlig, men når jeg skrev "bypass" så mente jeg egentlig motsatt - jeg ønsker å ha muligheten til å kunne la lyset stå på uavhengig av bevegelse - en sjelden gang.
Da må jeg fiske den ut og endre tidsinstillingene? Det er vel kanskje ulempen med en slik type sensor?
Alternativet blir Elko PIR2300 + Elko GLE topolt dimmer, slik at jeg kan stille tiden til "evig" i betjeningspanelen/kombinasjonsrammen?
Om du fortsatt ønsker en slik mulighet, så er det fullt mulig å montere PIR + 2pol dimmer i en kombinasjonsramme ja. Ulempen er at PIR i kombinasjonsramme ved døren ofte reagerer litt seint. En PIR i taket vil som regel reagere raskere da den har bedre synsvinkel mot døren.
Den fra CMT-lyng har jo alle disse funksjonene ser det ut til, er designet virkelig så ille? Ser ikke veldig bra ut på bilder men kan være annerledes i virkeligheten. Finnes det noen andre som har dette som CMT-lyng skriver: "Betjeningsknapp Av-På-Auto - Hold inn i 3 sek - konstant på"?
Ellers var det også veldig godt innspill med takmontering med tanke på deteksjon. Her vil betjeningspanel være lang mer bortgjemt enn den første downlights-boksen.
muligheten da er og ha et panel på veggen, med knappene; "Av, På, Pil ned (dim ned) og Pil opp (dim opp) + evt flere knapper for evt ande scenarioer.
også har man en bevegelse-sensor i taket.
trenger da i tilleg en strømforsyning og en dimmme-modul. disse to tingene plaseres f.eks i sikringsskapet. Dimme-modul, panel på vegg og bevegelse i tak er forbundet med en bus
mener og ha hørt at man ikke trenger 2polt hvis man bruker LED med ekstern driver (slik at selve pæra/lyskilden er lavvolt)
men som sagt, jeg vil påstå dette er litt overkill kun for et rom
Ikke helt enig.. her er bilde av mitt oppsett på badet, den reagerer umiddelbart når dør åpnes (døra går inn i rommet). Har tilsvarende på boden med samme virkning, og straks på vaskerommet.
Jeg gjør som eydybdal foreslår, topolt dimmer etter PIR men setter en dobbelbryter før dette igjen. Bryter til venstre står alltid på og er koblet opp mot PIR. Bryter til høyre er koblet utenom PIR og går direkte til dimmer. Da kan jeg velge om jeg skal bruke PIR eller kun styre lys via topolt dimmer. Funker dette? Hva skjer med dimmer eller PIR hvis BEGGE bryterne blir slått på er det store spørsmålet mitt som jeg ikke klarer å tenke helt klart utfall av..
Litt uvanlig plassering av brytere, men likevel ryddig og pent utført.
Minner litt om oppsettet jeg har utført hos min kjære mor. På hennes bad ble det montert 2-pol servicebryter på 1,9m høyde over gulv. Servicebryter vil slå av både lys, vifte og alle stikkontakter på badet.
I "normal høyde" er det montert en 4-hulls kombinasjonsramme.
Øverst i rammen er det en touch-tidsbryter, innstilt til 60 minutter. Et trykk på knappen vil aktivere lys over speil og overstyre bevegelsessensor slik at lyset forblir på, selv om man tar en lengre dusj.
Neste bryter i rammen er dimmer for spotter i tak. Her er L-tilkoblingene på dimmeren lasket, slik at det faktisk er umulig å slå av lyset i taket med dimmeren. Dette ble gjort for å unngå at noen slår av lyset, og lager frustrasjon og forvirring for nestemann. Ønsker man å slå av lyset kan det gjøres med servicebryteren, men den blir aldri brukt.
Punkt nr 3 i rammen er bryter for avtrekksvifte.
Nederst i rammen er det termostat for varmekabler.
Det hele er nokså ryddig og brukervennlig, selv for både store og små i familien.
I taket er det montert PIR detektor. PIR detektor i taket gir et mer ryddig bryterpanel, og bedre deteksjonsområde.
Regner med det var høyden du mente var "uvanlig", det skyldes rett og slett litt dårlig planlegging fra min side. Både jeg og samboern ruver relativt høyt, så det gjør ingenting:)
Termostater foretrekker jeg å ha 150cm over gulv for at ikke eventuelle barn skal kunne justere for mye på de..
oppussing av atriumrekkehus-Solgt
Elektriker/Service Ingeniør
Hvilken type er dette, Micromatic? Har du el-nr/produktnavn?
Ville unngått en slik kobling. De fleste PIR'er har en viss oppstartstid. Dersom du kobler det slik, så vil lyset slå seg av når du velger tilbake til PIR-modus.
De fleste PIR'er er konstruert for å ha 1-pol brytere eller flere PIR'er i parallell, for overstyring av PIR'en.
Man kan fint montere opp en Elko 2+1 bryter, hvor 2-pol bryteren fungerer som hovedbryter for å slå av, og 1-pol bryteren fungerer for å overstyre PIR slik at lyset alltid er på.
Scenario: nå er jeg ferdig her inne, neste gang noen går inn i rommet får piren styre lyset *klikk*
Løsningen du kom med er jo god nok den men men da har man jo to brytere å forholde seg til. Fordelen/ulempen er at man kan tvinge lyset av.
oppussing av atriumrekkehus-Solgt
Elektriker/Service Ingeniør
Altså en slik? http://www.elektroimportoren.no/bryter-innfelt-1pol-2pol-plus-2-1-ph-elko/1410702/Product.html?Event=pathlist
1-pol bryter direkte til dimmer og 2-pol bryteren til PIR til dimmer?
En sånn altså? http://www.elektroimportoren.no/bryter-innfelt-dobbel-endevender-plus-6-6-ph-elko/1410706/Product.html
Skjønner hvordan ønsket funksjon vil være men ser ikke helt hva forskjellen på disse to blir utover det med oppstartstid på PIR.
Om du bruker denne, kan den aktiveres i 2timer med et langt trykk på impulsbryteren under. Et kort trykk for å nullstille tiden.Om det hjelper deg..
2 timer får holde for et litt merkelig ønske. Det var en interessant diskusjon med mange gode innspill.
Tror jeg går for en slik + det geniale forslaget til eydybdal om topolt dimmer.
Da blir det 3-hulls ramme og det er jo veldige levelig. Termostat nederst, bevegelsesensor i midten og dimmer på topp. Takk for hjelpen alle sammen!
Jeg ble veldig tent på tanken med takmontert PIR men har kommet såpass langt i byggingen at trekking av k-rør for å få til dette ville blitt utfordrende, dog ikke umulig.
180 graders deteksjon med dør som slår innover får vel være greit.
Oppstartstiden vil være forskjellen ved veksling mellom av/på. I tillegg vil man antagelig risikere at lyset vil bli slått på etter at PIR har startet opp (nokså standard prosedyre). Så om man er ferdig i rommet og er på vei ut, så vil PIR bli aktivert etter at oppstartsprosedyren er ferdig - selv om man har forlatt rommet. Det blir unødvendig mange inn og utkoblinger. Ved bruk av en 1pol bryter til overstyring vil man slippe dette fenomenet.
Hun blir nok vant til det, hadde samme utfordring her med at samboer slo av 2p bryter som er forankoblet. Gikk et par dager før det satt..
Det finnes en del produkter som gjør at man kan unngå krav til 2pol brudd på vaskerom, men den generelle anbefalingen er at man fortsatt har 2pol brudd på vaskerom, og aller helst 2pol brudd i alle rom.
Nå er det ikke 1pol/2pol brudd som vil skape utfordringen din. Om kona slår av dimmeren, så vil lyset fortsatt være avslått når du kommer inn i rommet, selv om dimmeren er 1pol.