#2751
 270     0
Holder på med nytt kjøkken og alt er egentlig klart for å tette igjen veggene. Det elektriske ble ferdig igår. Nå sier samboer at hun vil ha innfelt led belysning i underkant av benkeplaten. Er vel ikke verre enn at jeg kan fikse dette selv, men er usikker på om hvor el uttaket bør være for strømmen til led stripen. Lurer også på om disse led lysene har egen av/på bryter eller om det bør legges opp til bryter i veggboks.

Noen som kan hjelpe...?

Kjøp 4mm LED strip fra dx.com eller aliexpress, mange av disse har trådløs styring.
4mm er mye lettere å skjule en 10mm.
Vær obs på fargetemperatur om du skal ha hvit, velg warmwhite den er hvit.
Du trenger ett stikk til trafo, så lager du så lang kabel du trenger fra trafo til LED strip.
Kjøp en rull dobbelsidig tape på claes ohlson å sett bak på stripa, den som sitter der er ikke bra.
Fant ikke 4mm i farta med trådløs kontrol, men her er en 8mm:
http://goo.gl/6HEB4p
Svar på "dumme" elektrikerspørsmål - IMG_2565.JPG - Soft

   #2752
 115     Molde     0
"Dumt" spørsmål:

fra strøm til lampe går det 3 ledninger: L, N og jord.
1. Hvis jeg kutter L med en avbiter, får jeg da støt?
2. Hvis jeg kutter N, får jeg da støt?

Hva er "best" å kutte, om man skal koble ut lampen på hurtigst mulig måte?
   #2753
 270     0
Ta sikringen Smile
Om det er en bryter til lampa kan du jo ta ut kablene fra denne, igjen, ta først sikringen Smile

Om du bruker en isolert avbiter får du ikke støt, om du har skrudd av lyset, og alt er koblet riktig, kan du klippe L, så N, uten å komme borti jord, eller ta sikringen Smile
OK, så at det ble feil Smile
   #2754
 762     Asker     0
"Dumt" spørsmål:

fra strøm til lampe går det 3 ledninger: L, N og jord.
1. Hvis jeg kutter L med en avbiter, får jeg da støt?
2. Hvis jeg kutter N, får jeg da støt?

Hva er "best" å kutte, om man skal koble ut lampen på hurtigst mulig måte?

Klipp en og en og brett tilside. Start med jord.
   #2755
 25,371     Akershus     0
Ikke klipp med strøm på, du kan få brannskader i eggen på avbiteren.
Signatur
   #2756
 653     Norge     0
Sikkert lurt å spandere på seg en slik avbiter om man skal klippe kabler man er litt usikker på om det går strøm i:

http://www.clasohlson.com/no/Cocraft-sideavbiter/30-9709

Og sikkert et par gummistøvler, og kanskje et par tykke gummihansker... Smile

Ellers er vel tipset om å ta sikringen først det som gjelder. Da kan du vel klippe i hvilken rekkefølge du vil.

Edit: Hvis det du lurte på var om det "gikk strøm" i noen av kablene når bryteren er skrudd av så kommer det an på om den er 1-polet eller 2-polet (og om kablene er koblet riktig). Normalt er det L som brytes og N som ikke brytes i en 1-polet bryter, slik at å klippe jord og L etter en bryter som er skrudd av burde være greit. I en 2-polet skal både L og N være brutt. Men det forutsetter at ting er koblet riktig.... Jord er i seg selv ikke farlig å klippe, men dumt om den kommer borti L eller N Smile
   #2757
 544     Nedre Romerike     0
Ikke glem å isolere de løse endene før du slår på sikringen igjen. Ellers kan noen få seg en uhyggelig overraskelse senere.

   #2758
 21,481     Enebolig     0
Hvordan har det seg (historisk) at Norge fikk IT-nett, mens "alle andre" har TN?


Ryktene vil ha det til at det ikke er mer magisk enn at en person med "overordnet lederansvar" for utbyggingen i Norge hadde en forkjærlighet for IT-nett. Husker ikke navn.
   #2760
 21,481     Enebolig     0
Har bekjent som har fått montert nytt elanlegg på hytta. Der er 4 mm PR til komfyr delvis lagt i rør(kursen har 20 A sikring) , er dette ok i følge dagens krav?
Og nei, det er ikke vår hytte..... Vi bruker gass😀

Dersom vernet har en maksimal I2 verdi på 1,2. Forutsetter 2 x 4mm.
Og forutsatt kortslutningsstrøm, spenningsfall osv.