#11
 282     Tønsberg     0
med 90 gr vinkel så den passer på overgang kant rute 1 og 2? Nope da må den varmes med skjærebrenner og bøyes varm, kaldt blir det en fin bue, ikke 90 gr! Men for all del bøy sjæl, jeg hadde mine 90 gr og var fornøyd:-)

   #12
 3,109     Norge     0
Snakkar ikkje om å legge jernet over kneet og bøye det.
Man må jo sette det fast i noko og bruke ei stang med to pinnar på for å få så liten knekkradius som muleg (reknar med at det er det du meinar med 90 grader)

Du kan ha en 90 grades knekk med 1 meter radius, og du kan ha en 90 grades knekk med f.eks 3 cm radius, reknar med det er det siste som du ønskar, og det er fult muleg å gjøre i heimen, utan å varme.
   #13
 270     Østlandet     0
Jeg hadde tatt meg tid til å stemple kantforskalingen.
Tror ikke wireløsningen er raskere, billigere, eller bedre.
1. Fyller du betong mot en side, vil den dra med seg den andre.
2. Wire korroderer lett og vil redusere holdbarheten på plata.

Sluk i garasje skal ikke koples til overvann/kloak, da bensin/disel kan antennes og ukontrollert spre brann via rørledningsnettet. 
   #14
 4,110     Akershus (Follo)     0
Det der likner veldig på slik jeg gjorde det. Jeg brukte 30mm Isotrack.
Når du plasserer noe tungt på gulvet så vil strekkbelastningen komme i bunnen av plata. Så det er der det er viktig at armeringen ikke har mer overdekning enn den skal.

Tenk også på den ekstra tykkelsen du får der flere nett overlapper. Prøv å arrangere det slik at disse "armeringsreirene" ikke kommer på samme plass i begge lagene.

Du kan jo ta en titt på mitt prosjekt: http://www.byggebolig.no/garasje-anneks-og-smahus/einar_s-min-garasje-blogg/
Det er mange gode tips der fra forumdeltagere som har peiling. Nå har garasjen stått der noen år, og det er ikke tegn til svakheter i konstruksjon eller utførelse, så rådene jeg fikk var nok prima.

Nå har min garasje helt plant gulv og ikke sluk. Her tror jeg de hadde hørtes ut som et trekkspell med lause basser på kommunen om jeg hadde lagt inn det! Kan du heller lage fall mot porten, det er vel den vanlige garasjeløsningen.

Ellers må jeg bare ønske deg lykke til, det er mye pes, men helt klart verd det.
Signatur
  (trådstarter)
   #17
 6     0

Hvordan har det gått, er plata støpt? Ble det bra?


Heisann!

Endte med å droppe hele vaier prosjektet og gikk for å slå ned armeringsjern i sprengsteinen som feste for avstivere, en tung jobb, men det fungerte bra.

Er veldig fornøyd med plata, tross vi støpte på en av sommerens varmeste dager fikk vi pussa plata bra synes jeg. Fått noe flass et par steder der det rett og slett hadde blitt så tørt at vi måtte skvette litt vann på for å pusse. Takk til pappa, svigerfar og en kollega for at plata ble så bra, hadde aldri klart dette alene!

Gikk for B35 M45 D16 25%red betong som anbefalt her på forumet. Har 16 cm ytterst, noe mindre inn mot sluk. Brukte slike Isotrac som du nevnte og fikk da nett 2 på 80mm, mens nett 1 ble liggende på 50mm

Slik ser det ut i dag. Har lagt første skift med u-blokk nå, så neste blir å fylle dem med iso-innlegg, armering og betong.

Bruke vaier i plate på mark for å holde forskalingen sammen? - 20130811_100232.jpg - Sveini

   #18
 282     Tønsberg     0
Dette så riktig så bra ut, gratulerer med snart ny garasje, ser du deler av til hybelleilighet innerst;-) blir fint dette her!