10,325    19    0  

Bevegelser og "knekk" på Leca pipe

 651     Sunnmøre     0
Våknet på morgenen idag av at det dunket fælt i pipa.

Etter nærmere undersøkelser på kaldtloft kunne jeg observere at pipa beveger seg betydelig i vindkastene. Det var også falt av en bit på hjørne av et Leca element og i samme skjøten kunne man tydelig se at det var større bevegelser ovenfor - altså pipen ligger og bikker litt i vindkastene mellom disse to elementene.

Hvor alvorlig er dette?

Jeg tenker kanskje at det kan være nok å stive av pipen med å skru fast noen 2"x4" mellom takstolene inntil pipen.

Men om jeg bør ta dette mer alvorlig så burde jeg vel ta kontakt med forsikringsselskap og evt. takstmann...?

   #1
 2,265     0
Pipa er jo ikke tett lenger, så først må jo pipa stabiliseres, og deretter tettes.
Har ikke noe tro på at treverk til å holde pipa vil fungere, da treverk flytter på seg hele tiden, og vil få pipa til å knekke igjen senere.
Må vel fyll opp med mørtel mellom elementene som beveger seg ville jeg tro.

Forsikringa kan være greit å starte med, mulig dette er en "plutselig" skade som de ofte dekker.
   #2
 171     0
Å fylle mørtel i 2.sjiktet er ikke en lur løsning, da dette nok endrer oppstillingsvilkårene til skorsteinen
   #3
 92     0
Ta  kontakt med selskapet med en gang. Skaden må uansett repareres ordentlig. Siden det har oppstått brått, så vil de nok dekke dette :) 
Du kunne vel uansett ikke gjort noe, med tanke på å forebygge skade.

Pipa må kansje sikrest i mellomtiden, og selskapet vil nok fortelle deg hva du skal gjøre, eller at de kansje sender noen, sånn at dette ikke blir verre.
  (trådstarter)
   #4
 651     Sunnmøre     0
Snakket akkurat med selskapet. De får forhåpentligvis en fra deres samarbeidspartner til å ringe meg, men om de må rykke ut så slår egenandelen i forsikringen inn. Den er på 8000,- ved naturskade og 3000,- for "vanlige" skader.

Sikkert billigere å få gjort noen tiltak selv bare man vet det blir godt nok. Kanskje det kan holde med armert puss?

Jeg har ikke sett noe til lekasjer under taket på kaldtloftet ("knekken" på pipa er ca. 1-1.5 meter under takgjennomføringen).

Nå skal det sies at det i vindkastene merkes godt i pipa på stue også, men det kan jo være fordi dunkingen forplantet seg nedover når toppseksjonene lå og bikket...
   #5
 38,313     Lillestrøm kommune     0
Hvis du ikke får noe profesjonelt gjort med denne pipa så vil du ikke kunne bruke denne, hjemmemekket løsning som beskrives er helt ubrukelig.

Yttermantelen må repereres og så må innerrøret tettes og kontrolleres.  Når de feide hos meg sa de at en sprekk i øvre element i pipa kunne en leve med, men sprekker lenger ned ikke var akseptabelt.

Jeg vet ikke hva reperasjosmetooden er, men jeg vil tro at innerrøret må tas ut eller kontrollert løftes opp ved bruddstedet og det er ikke mørtel som skal skjøte/tette det her.

  (trådstarter)
   #6
 651     Sunnmøre     0
Det blir å ta kontakt med feiertjentesten på mandag. Jeg satser da på at dem kan få inspisert og sjekket pipa innvendig for evt. knekk der.

Om alt ser bra ut der vil jeg tro at det skulle være nok å armere og pusse utenpå for å sørge for at pipen blir stivet av skikkelig. Om ikke blir det nok en større reparasjonsjobb...
   #7
 262     0
Armert puss er etter min mening ikke nok, samtidig er det ikke lov å pusse inn netting på pipen. Elemntskorstein skal på vindutsatte plassere armeres i hjørnene med kamstål 10mm. Det er 1 hull i hvert hjørne på alle ytterelementene, i disse skal det kamstål. Det skal armeres like langt ned under tak, som pipen er høy over tak. Rundt fylles det med tynflytende mørtel/betong.
Hvis ytteerementet vipper, vil det også ta med seg innerrøret, og det er høyst sannsynlig da sprukket i min en skjøt. Den beste måten i dette tilfellet er visuell kamerakontroll kombinert med trykktest.
Lykke til
Signatur

   #9
 2,265     0
Normalt sett er det 5 år som gjelder. Ved grove feil har det vel vært noen saker går tilbake mer enn 5 år, men tviler på at dette går inn her, da det er andre regler/lover i bildet.
   #10
 38,313     Lillestrøm kommune     0
Hvis ikke pipa er veldig langt over taket så har den vel knekt omtrent der en ville avsluttet armeringen iht beskrivelsen gitt lenger opp i tråden så kanskje ville den knekt også med armering øverst ?  Er det noe annet som beveger seg i vinden som er årsaken til knekken (dvs ikke vindpresset på selve pipen).