28,864
12
14
Isolering på kaldloft uten de 5 cm med lufting?
16
5
Skal snart isolere kaldloftet mitt. Tidligere lå det 25 cm rockwool på gulvet. Jeg kommer trolig å bruke 30cm Rockwool i taket. Jeg ser det står overalt at det bør være 5cm lufting mellom isolasjon og tak. Jeg hadde en ingeniør her samt en annen som har jobbet i bransjen i mange år som sa det var unødvendig pga det er mye lufting på yttersiden av taket, dvs mellom takstein og pappen er det over 5cm lufting. Dermed burde jeg slippe å ha de 5cm på innsiden. I enkelte områder i taket er det gips pga brannsikring mot nabo, ellers papp. Er det noen som har erfaring på dette og kan bekrefte at 5cm lufting på innsiden ikke er nødvendig, når en har dette på utsiden?
Kaldloft er oftest med diffusjonstette undertak. Derav behov for lufting mellom undertaket og isolasjon. Alternativet vil være -som nevnt, fukt som blir innestengt og etter kort tid mugg. Det liker en ikke.
I tillegg - når du først er i gang, vær ytterst nøye med å sikre at dampsperra blir 110% tett. Kun et bittelite hull medfører betydelig lekkasje - og husk at damptrykket er størst i høyden.
Korrekt oppbygging blir da - innenfra og ut
Himling
Nedlekting for himling
Dampsperre
Isolasjon mellom bjelkelag
Diffusjonsåpen duk
5 cm lekter
Takpapp og Rupanel (usikker på hva du har)
Steinlekter
Takstein
Lykke til