1,147    4    1  

Blåse vann ut av utekraner ved hjelp av kompressor

 4     0
Jeg har et dårlig isolert gjestehus der det er påmontert en selvdrenerende utekran. Bortsett fra røret som går til denne utekranen er det ingen vannrør i gjestehuset, så jeg ønsker å la gjestehuset stå helt uten varme i vinter. At utekranen er selvdrenerende hjelper lite når det også vil bli minusgrader på innsiden, så jeg har prøvd å blåse vannet ut av systemet, men det var ikke så lett.

Stengte først vanntilførselen og åpnet to utekraner. Prøvde deretter å blåse luft inn i den ene med en minikompressor fra Biltema. Jeg antok at vannet da ville sprute ut av den andre, siden de to utekranene er koblet i serie, og det er ingen stoppekran i mellom dem. Av en eller annen grunn er det helt umulig å blåse luft gjennom, så jeg lurer på om selvdrenerende utekraner er konstruert slik at de er enveis; altså at vann (og luft) kun kan gå ut av kranene. Hvis dette ikke er tilfelle, hva kan være grunnen til at jeg ikke klarer å blåse luft gjennom systemet? Er kompressoren for svak?

   #1
 71     Lier     1
Mange utekraner har enveisventiler. Hvorfor vet jeg ikke, bare sett at det selges utekraner med og uten.
   #2
 25,389     Akershus     0
Mange/alle? har en tilbakeslagsventil. Du må blåse innefra. Alternativt må røret fra gjestehuset ha fall tilbake til tappested.

Årsaken til at mange kraner nå har tilbakeslagsventil er at det ikke skal suges skittent vann tilbake (via slage) til rørsystemet i ugunstige tilfeller.
Signatur
  (trådstarter)
   #3
 4     0
Røret har ikke fall til tappestedet, så da må jeg bare finne et annet sted å blåse inn luft. Takk for hjelpen!
   #4
 25,389     Akershus     0
Hva med å sette inn et T-stykke med tappeplugg nær laveste punkt? Enklere neste år?
Signatur