4,253
10
2
materialvalg for innebygd sisterne uten flis
650
Trondheim
0
Hei,
Jeg driver å bygger bad med en vegghengt innebygget sisterne. Jeg vil ikke kle den med flis men ha den malt med våtromsmaling. Har lest noe om at gips rett bak den vegghengte doen kan være prolematisk pga trykk inn mot sisterne når man sette seg seg (gipsen kan sprekke?).
Er det noe med erfaringen rundt en sisterne som er malt slik og ikke flilagt. Kan jeg eks legge 12mm kryssfiner + et lag med fibergips utenpå og dermed få det sterkt nok. Foretrekker gips som ytterste lag om mulig siden det er et dødt materiale med mindre sjanser for sprekker i skjøter, hjørner osv.
Mvh
Kristian
Takk for svar. For å klargjøre litt så er bekymringen min rundt gips at trykket fra sisterne når man setter seg fordeles over et lite område (?) slik at normal gips rett og slett ikke tåler trykket og vil få merke eller "pulveriseres". Eks om man tar en gipsplate og trykker en gjenstand med liten flate vs. trykk inn i den så blir det merke. Det er ikke det at den knekker pga eks høy belastning uten noe bak.
Flis fikser jo dette fordi den er hard og tåler mye høyere punktvis trykk.
Mvh
Kristian
Du bør ha en trykkfast plate bak anleggspunktet, både ved flislegging og der du bruker annet ikke trykkfast materiale. Jeg hadde brukt osb plater under gipsen for sikkerhets skyld. Fibergips høres ut som et bedre valg enn vanlig gips.
Takk for svar, ser ikke ut som noen har bekymringer rundt finérplate + fibergips så jeg planlegger med det tror jeg mens jeg sjekker trykkflaten på sisterne jeg skal ha litt ekstra for å hvor stort areal trykket fordeler seg over.
Har en fibergipsplate hjemme jeg kjøpte for å teste noe andre greier og den virker jo veldig solid da.
Mvh
Kristian
Renhold, en fliselagt eller våtromsplate er lettere å rengjøre og få vekk flekker om minstemann skulle få noe gult søl på veggen.
itillegg at de nye tek10 krav for toalett som gjør at man skal kunne bytte sisterne uten å ødelegge hele veggen gjorde at vi måtte ha en membranbånd over deler av fronten da den er todelt. Det ble da ikke en jevn overflate og måtte isåfall helsparkles som ville vært porøst å kunme lett for merker.
Men det er mange som har malte sisterner så bør jo kunne gå. Kom fjerne med tilbakemelding om 3-4 år hvordan det går:)
www.passivpluss.no
Oppføringen og tiden etterpå i vårt passivhus
hei PassivPluss,
takk, gode innspill dette som jeg må vurdere. Tenkt over mye av det samme men tror jeg går for malte flater (er ikke så glad i flis). Kommer nok ikke til å gå for noe todelt front pga TEK10 men får heller ta jobben om det skulle bli lekkasje (hadde det istedet vært krav om at det aldri skulle blir noen lekkasje.. men neida..) En kasse av gips er jo uansett overkommelig å bygge opp igjen skulle det bli krise.
Mvh
Kristian
Det er betryggende å lese at du velger en stiv plate mot sisternerammen hvor du legger hard gips utenpå.
Ved å velge denne montasjemetoden, vil du ikke oppleve noe problemer med at toalettet trykker spor/istykker gipsplaten, når du i tillegg benytter hard gips.
Hei Geberit,
Bedre sent enn aldri men takk for svar. Det gå rikke fort fremover her men det blir finèrplate + hardgips ja.
Mvh
Kristian