2,912    4    0  

Pipe i våtsonen?

 9     Bergen     0
Med "nytt" hus frå 1953 er det nok å gjere. Kjøkkenet er tatt, men no står badet for tur. Ved å slå saman eit tidlegare kjøkken og eit toalett er vi oppe i 8 kvadratmeter. Men ved å ta enden av ein gang, kan vi knipe opp til 2 kvadratmeter til, i form av ein tarm som hadde passa svært godt som dusjnisje.

Så kjem problemet: I den eventuelle dusnisja er den eine veggen brannmur/pipe, med ei feieluke på. I dag ulovleg dekka med glassfiberstrie. Men finst det ein godkjent måte å gjere veggen tett og ideelt sett dekka med fliser? Feieluka står såpass langt ute at den ikkje blir eit problem.

Nokon som har vore borti problemet, og funne ei løysing?

   #1
 23     Nord-Trøndelag     0
Heisann

Det du kan gjøre er og slå ut feierluka og mure igjenn hullet.Sett inn ny feierluke på en av det 3 andre sidene.Puss pipa slett. legg to lag gips, prime med gipsprimer og legg på smøremembran
Signatur
   #2
 433     vestfold     0
Skal det gjøres etter regelverket, så må det flislegges direkte på pipa. Eller så må pipa rehabiliteres, da kan man kle opptil 2 sider på pipa med f.eks. gips (samme regler som for elementpipe.

Jeg hadde besøk fra branntilsynet for en uke siden. Han påpekte nettopp dette.
Jeg har lekter, rupanel, gips utenpå pipa på badet i kjelleren.
Var fullt klar over dette da jeg bygde badet, men har tenkt å rehabilitere pipa på sikt.

Ble uansett ikke pålagt å gjøre noen forandring nå.
Signatur
   #3
 200     NARVIK     0
Kommer ann på hvilken pipe du har også!
Jeg har tegelsteinpipe å da MÅ det ikke dekker med gips uansett sa dem på brannstasjonen her, så jeg la flisene rett på pipa..
Dette er for at hvis pipa sku sprekke så blir du å oppdage dette ved at fugene sprekker og muligens flisene også.
   #4
 186     0
Har akkurat vært igjennom dette her.

For det første: Er pipa i bruk?

Jeg har teglesteinspipe. Jeg hadde flere feiere/brannkyndige på besøk og alle sa det samme: "Du kan ikke bygge inne brannmur/pipe." Uansett!!

MEN....det som ble min  løsning var å bygge 10 cm ut fra pipa/muren inn mot badet og gi plass fra gangen til at feier kunne bruke speilet sitt for å se om det er sprekker i muren/pipa. (Dersom det var forståelig)

Evt er å ikke bruke pipa i det hele tatt, eller renovere pipa.