913    6    0  

Tette igjen dør på vaskerom

 4     0
Hei,

Jeg er helt ny her inne, så jeg beklager hvis jeg legger denne diskusjonen i feil område. 

Over til saken. Jeg ønsker å tette igjen en dør mellom vaskerom og kjøkken. Vaskerommet ble renovert i 2016, og det er en kant med fliser ca. 20 cm opp langs veggen. 

Det jeg lurer på, er om det er mulig å tette dette på egenhånd, og kjøpe ca. matchende fliser å montere med fug etc. eller krever det at man river opp deler av gulvet, legger ny membran i overgang etc? Er dette i så fall å regne som kostbart? Det er ikke utrolig nøye om flisene matcher 100%, da det skal bygges en benk/skapordning langs hele veggen. 

Dere kan se på vedlagt bilde hvordan det ser ut i dag. 

Tette igjen dør på vaskerom - dør vaskerom.png - jarleandreas



   #1
 75     0
Velkommen til forumet. Hvis vaskerommet er bygget som våtrom (med sluk) så skal det i teorien være membran opp og over dørterskelen. Hvordan ser resten av rommet ut? Hva er veggen bygget av? (Ser ut som gips)

Jeg ville prøvd å forsiktig lirke av dørlister og terskel for å unngå skader på membran (og sjekke om det i det hele tatt er membran). Hvis du ødelegger membran kan det bli dyrt og eller komplisert å få det tett igjen.
En halvveisløsning du kan vurdere er å kappe karmlister i flukt med topp av sokkelfliser, ta ut dør og karm. Da kan du bygge  veggen oppå terskelen uten å skade membran.  
  (trådstarter)
   #2
 4     0
Tusen takk for svar.

Jeg er noe usikker på om hva veggen er bygget av, da dette er en leilighet jeg vurderer å legge inn bud på, og ikke har veggen tilgjengelig før neste visning! Jeg prøver sånn sett å se muligheter/løsninger på områder jeg har definert som problemområder eller områder med forbedringspotensiale sammenliknet med nåværende løsning.

Men jeg mener ganske bestemt at det er gips, og at bærende vegg (armert betong) er vegg til venstre for dør. Jeg har lagt til et utvidet bilde som vedlegg, slik at du kan se hvor sluk etc. befinner seg.

Med den halvveisløsningen du definerer, vil det da være mulig å få en dekket det som er igjen av terskelen med fliser som matcher tåelig etter at veggen er bygget oppå terskel? Altså at det blir et ørlite "utbygg" av fliser i bunnen av veggen? Og er dette noe jeg evt. har lov til å gjøre selv? Jeg tenker dette vil se penere/mer ryddig ut om man i fremtiden ønsker å ta vekk skap/hylleløsninger. Om ikke noen mener noe helt annet, da!



Tette igjen dør på vaskerom - bildebad2.png - jarleandreas
   #3
 15,443     0
Siden sluk er så nærme håper jeg de har brettet opp membran bak.  Karmlistene må du kunne ta av forsiktig. Start oppe og lag litt sprekk og se at ingen ting henger med nede. Du må kanskje ta ut noe silikon på kantene nede.  Så kan du forsøke og se inn i sprekken hvordan terskel er.  Når en lager nytt er det veldig lurt og legge igjen noen fliser et sted slik at en enten har til å reparere med eller gjøre om noe med. Men er du heldig finner du liknende flis igjen.  Jeg har skjøtt på gulvbelegg som er mange ti år gammelt. Har ikke fått helt samme grå nyanse men samme mønster. Jeg ville forsøkt å skjøte på membranen litt men avhenger litt av hva du finner. Har du annen dør det vli renne over i samme høyde er det jo ikke noe nødvendig.
  (trådstarter)
   #4
 4     0
Det er en annen dør tvers direkte ovenfor denne, som skal være i samme høyde.

Betyr dette at halvveisløsningen nevnt tidligere kan benyttes? Altså få av karmlister, ta ut dør og karmer, for så å bygge oppå eksisterende terskel og "kamuflere" denne til slutt?
   #5
 2,987     Vestlandet     0
ja

Dette har du lov å fiksa sjølv. Du kjem til å få til å fiksa det sjølv. Det vert heller ikkje voldsomt kostbart.

Om det berre er slik at du ikkje skal nytta døra, er det og mogleg å ta av listene, og montera skap forran. Det vil jo kanskje sjå litt rart ut, men då har du dør der om du skiftar meining seinare.
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 4     0
Takk for svar!

Døra er en av to innganger til kjøkkenet, og jeg tenkte da å få utnyttet den veggplassen til å utvide benke- og skapplass på kjøkkenet i steden. Så det idéelle hadde vært å tette igjen!

Men det er strålende nyheter å høre at dette er noe jeg kan pusle med selv. Å tette igjen døråpning har jeg gjort før, bare ikke i et rom som dette. Bør være en relativt enkel sak, så lenge jeg faktisk har lov til å gjøre det selv! Smile