8,972    10    0  

Balansert ventilasjon

 38     Nordland     0
Hei!!

Vi bygger nytt hus etter tek 07. (byggesøkt før 1 juni 2010). Huset er nesten ferdig.

Huset har to og en halv egt, hvor vi ska bruke hoved egt og loft selv. Kjelleregt er inndelt i 2 stk utleie leiligheter på 50 m2 hver. Det er kjøkkenvifte med kullfilter som er planlagt for utleiedelene. Endeveggene er av bewimur, og frontveggen av treverk med 20 cm isolasjon (for kjeller).

Spørsmål: Er det påbudt med balansert ventilasjon for sokkelleilighetene, eller kan vi spare penger å håppe åver dette??

Hoved egt å loft som vi selv skal disponere har komplett balansert ventilasjon fra villavent.

  (trådstarter)
   #2
 38     Nordland     0
Bal vent for sokkelleilighetene er priset til ca 35000kr. Da er det ett separat anlegg, som er uavhengig av vårt eget. Men det er ett felles anlegg for sokklene, dvs ett agregat fordelt på to leiligheter.
   #4
 5,416     Langhus     0
Selv TEK07 setter krav til ventilasjon, men du MÅ ikke ha balansert ventilasjon med varmegjenvinner.

Det du trolig kan montere er mekanisk avtrekk via kjøkkenhette og bad.
Signatur
   #6
 5,416     Langhus     0
Lyd og brann er vel to grunner.

Forøvrig er det mulig det er noen unntak med boenheter på under 50 kvm.
Signatur
  (trådstarter)
   #7
 38     Nordland     0
Leilighetene er 50 kvadrat. Vet ikke hvorfor det ble prosjektert me 2 anlegg.. Men har snakket med levrandøren i dag, å vi går uansjett for bal vent også i sokkel. Vi bygger anlegget i kasser under eksisterende himling for å unngå å svekke lydisoleringa i egtasjeskilleren. Det er lydbøyler med dobbel gips under gulvåser.

   #8
 663     0
Lyd og brann er til for å løses ;D

Mener det er fornuftig å legge i ball. Vent. Men burde vært gjennomført med kun 1 sentral. Lykke til
   #9
 10,486     Akershus     0
Blir det ikke litt for dumt å spare 35k på dette?

folk vil antakelig (forhåpentlig) få øynene opp for hvor viktig det er med skikkelig ventilasjon, og da vil jeg tro leilighetene dine vil være mindre verdt ved utleie uten.
Signatur