16,022    42    1  

Bergen Byggservice lærer meg om Fibo-Trespo

 350     Norge     0
I forbindelse med at jeg la ut et anbud om flislegging av et par badegulv, fikk jeg et par "interessante" mail fra et firma som het Bergen Byggservice her på østlandet. Jeg ville ha flislagt gulv da jeg har tenkt på fibo trespo våtromplater på 2 av 4 bad.

Informasjonen og svarene jeg fikk var som følger (sitat):

-"Våtromsplater er ikke gunstige, de ser ikke like bra ut, slites raskere og øker ikke verdien til boligen slik fliser gjør."

-"Der finnes i dag ingen materialer på markedet som holder mot fukt så godt som fliser på bad. Våtromsplatene er sterkt overdrevet da man ikke sparer noe særlig. Arbeidet tar en dag og er ferdig, men materiale i seg selv er dyrt."

-"Jeg anbefaler dere heller å bare male veggene fremfor å bruke disse platene, da dette ikke på noen måte gir det inntrykket eller bærer det preget som fliser gir veggene."

-"Platene er harde og gode mot fukt på flaten. I ender og kanter er det ingen slik folie eller
laminert beskyttelse. Så faren er alltid der for at fuktgiheten skal trenge inn selv om man bruker kaldsveis eller annen fuge i kjøter og bunn. Men hele poenget er at poenget med å gjøre badet er borte når man bruker disse platene i stedet for fliser, da det kan sammenliknes med vinylbelegg i gulv mot fliser."


-"....Ønsker dere lykke til med valget...."

Er ikke dette bare en hel masse pisspreik? Platene er jo godkjente etter våtromsnormen hvis de monteres på riktig måte. Skal ikke nekte for at fliser ser penere ut, men det er unektelig penger å spare. Virker som om han går seriøst inn for å rakke ned på at jeg skal legge plater, ved å fortelle en del humbug om disse. Ønsker meg til og med et ironisk lykke til på slutten. Spesielt. Jeg er verken flislegger eller noen form for ekspert på området, men det virket utrolig useriøst.

   #1
 9,677     Kysten     1
Jeg velger disse platene pga at jeg mener dem gir en bedre teknisk løsning enn fliser. En kan vel si at platene er kopi av fliser, de er ikke stygg eller virker billig, men fliser er nå hakket finere kanskje. Synes svaret virket "muggent". Ikke noe hold i virkeligheten.
   #2
 3,997     Oppland     0
Rent vås :D
Komisk når en leverandør rakker ned på konkurerende produkter, det får en bare til å virke fullstendig useriøs :D

Hadde vært morro å sendt en mail til Fibo Trespo med disse påstandene  ;D

Jeg er i allefall fornøyd med produktet sålangt.
   #3
 1,185     0
Vi la Alloc sin versjon (Wall & Water) i "gamlehuset", det ble kjempefint og platene var gode å montere. Siden badet var så lite valgte vi å tette samtlige skjøter med anbefalt Casco silikonbasert lim. Dusjet rett på veggen (stående i badekar), ingen problemer.

Skal også legge Wall & Water i nyhuset, men der skal vi ha dusjkabinett uten at det har noe med valget av vegger å gjøre.

Rent vås dette. Produktene har teknisk godkjenning og jeg stoler på at de er trygge. Artig med dem som rakker ned på konkurrerende produkter. Enkelte klarer ikke å motstå lukten av penger, hehe.. Smile
  (trådstarter)
   #4
 350     Norge     0
Ja, det har jo vært noen diskusjoner om fibo trespo på badet her på forumet, men det går jo i all hovedsak ut på utseende. Ikke fått med meg at det skal være en dårligere løsning enn fliser hvis det gjøres riktig.

Fått et tilbud om disse platene ferdig oppsatt fra Boligpartner på 51000 kr på 4 bad i nybygg. Dvs plater og arbeid. Snakk om totalt ca 90 m2 vegg minus 4 dører og et vindu. Syntes 550 kr pr. m2 var ok.

Grei pris?

Kan forøvrig legge til at nevnte selskap er Bergen Byggservice med org nr 988699101. Er visst flere som heter noe lignende. Adresse er Blakstad Hageby 14, 1392 Vettre.
   #5
 21,481     Enebolig     0
Det var da voldsomt til skriblerier for å sverte Fibo platene  Smile Fliser i seg selv er ikke mye tette (spes fugene) så kanskje han vil forandre det til membran  ;)


Forøvrig så imponerer noen av de platene meg når det gjelder utseende.
   #6
 7,686     Bærum     0
Platene er sikkert helt OK kvalitetsmessig, men jeg ville holdt meg unna de som skal ligne på fliser. Ser ikke poenget med å ha noe som skal ligne på noe annet.
   #7
 22,342     Akershus     0
De har kanskje rett i noe av det de skriver, men disse platene har fordeler også. Legges de luftet på veggen er sjansen for vannskader minimal. Skulle platene ta skade eller smaken endres er de lette å bytte. Hvis du har bestemt deg for disse platene så klin til, men det er flere som mener de er kjipe.
Siste redigering: Monday, February 14, 2011 11:57:29 AM av hans9001

   #8
 1,307     Hardanger     0
Så konklusjonen blir at FT plater er gode teknisk, men om du liker utseendet er nå hver sin smak.

Virker som et useriøst firma. Svært ledende informasjon. Dårlig norsk var det og.
Signatur
   #9
 3,955     0

-"Våtromsplater er ikke gunstige, slites raskere og øker ikke verdien til boligen slik fliser gjør."

FEIL! Ikke gunstig? hva er det for påstand? De er såpass gunstig at de holder fukt borte fra der fukt ikke skal være - det er det som er poenget med denne typen plater. Våtromsplater slites ikke noe raskere og det finnes våtrom der respatex/fiboplater har vært på vegg i snart 40 år uten å vise tegn til slitasje. De holder tett den dag i dag - et flislagt bad derimot har en normal levetid på 10-15 år....
Det finnes heller INGEN dokumentasjon som tilsier at fliser øker verdien på en bolig mer enn det våtromsplater gjør. (Jeg sitter i forelesning med fagsjefen i NTF nå og har diskutert dette med han.)

-"Der finnes i dag ingen materialer på markedet som holder mot fukt så godt som fliser på bad. Våtromsplatene er sterkt overdrevet da man ikke sparer noe særlig. Arbeidet tar en dag og er ferdig, men materiale i seg selv er dyrt."

Fliser slipper normalt gjennom 10% vann. En våtromsplate slipper gjennom en brøkdel av dette. Overflaten er også HELT vanntett - noe fliser ikke er. Fuger slipper i noen tilfeller gjennom hele 50% av vannet det blir belastet med.
Totalt på et normalt norsk bad på 6kvm, gir fibotrespo-plater normalt en lavere totalkost enn et flislagt bad.

-"Jeg anbefaler dere heller å bare male veggene fremfor å bruke disse platene, da dette ikke på noen måte gir det inntrykket eller bærer det preget som fliser gir veggene."

Maling i seg selv holder ikke tett. Det finnes ikke ett system på det norske markedet som blir tett bare ved hjelp av maling. Jotun (og andre) har våtromssystem - men da kreves det våtromssparkel, våtromstapet, våtromslim og våtromsmaling for å følge systemet i sin helhet.

-"Platene er harde og gode mot fukt på flaten. I ender og kanter er det ingen slik folie eller
laminert beskyttelse. Så faren er alltid der for at fuktgiheten skal trenge inn selv om man bruker kaldsveis eller annen fuge i kjøter og bunn.

Våtromsilikon skal benyttes i plateskjøter i våtsonen. Gjøres dette blir skjøten tett. Dette står også i monteringsveiledningen som SKAL følges uansett hvilket produkt man benytter.

Men hele poenget er at poenget med å gjøre badet er borte når man bruker disse platene i stedet for fliser, da det kan sammenliknes med vinylbelegg i gulv mot fliser."

Som nevnt tidligere. Plater gir tettere overflate enn fliser. Tror denne typen som står bak Bergen Byggservice burde ta seg et våtromskurs. Det virker på meg som at han har like god peiling som Piotrs bilservice/tak/bad/flis/stige/elektroservice.....

Vinylbelegg på badegulv er å foretrekke fremfor fliser. Beste måten å gjøre dette på er å ta vinylbelegget som en banemembran (ala Protan/Tarkodry) - og flislegge på denne. Dette tror jeg ikke Bergen Byggservice er kapabel til å utføre vel og merke....

Er ikke dette bare en hel masse pisspreik? Platene er jo godkjente etter våtromsnormen hvis de monteres på riktig måte. Skal ikke nekte for at fliser ser penere ut, men det er unektelig penger å spare. Virker som om han går seriøst inn for å rakke ned på at jeg skal legge plater, ved å fortelle en del humbug om disse. Ønsker meg til og med et ironisk lykke til på slutten. Spesielt. Jeg er verken flislegger eller noen form for ekspert på området, men det virket utrolig useriøst.


Et godt tips. STYR UNNA!


nb! legg merke til følgende.......
[quote="Børge sin signatur"]Våtromssertifisert Modul A (tømrer) og C (tilstand/takst)[/quote]
Ikke for å være påståelig, men dette er noe jeg kan bedre enn Bergen Byggservice:P
   #10
 22,342     Akershus     0

Så konklusjonen blir at FT plater er gode teknisk, men om du liker utseendet er nå hver sin smak.

Jeg tok ned platene som var på mitt bad da det var lekkasje på gulvet. De var forbausende fine etter 25 år. Hvis jeg ville kunne jeg ha brukt dem på nytt, men jeg ville ha fliser. Det som er den største ulåempen med fliser etter min mening er at det kan samle seg vann i limet bak flisene.