129    2    0  

Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig?

 5     0
Hei.

Dette gjelder et nybygg som vi ennå ikke har overtatt, som bygges av en kjent entreprenør. Taklister og karmlister er montert av det anerkjente byggefirma/entreprenør, og jeg ønsker en faglig vurdering av utførelsen før overtakelse. Legger ved noen av bildene, selv om det er flere feil gjennom hele huset. 
 
Som bildene viser er det flere avvik:
 
·       åpne skjøter i hjørner
·       unøyaktige eller manglende gjæringer
·       synlige sprekker
·       mangelfullt etterarbeid med fug/sparkel/maling
 
I ett rom er listene forsøkt kappet i 45 graders vinkel, men utførelsen er likevel unøyaktig. I resterende rom er listene ikke kappet i vinkel i det hele tatt, men avsluttet med rette kutt i hjørner.
 
Jeg ønsker innspill på:
1.     Er dette å regne som fagmessig utførelse etter normal standard i nybygg?
2.     Er dette noe man må akseptere, eller bør det kreves utbedring før overtakelse?
3.     Hva vil være korrekt tiltak: etterarbeid (fug/sparkel/maling), eller demontering og ny montering?
 
Dette er bare en av mange feil gjennom hele byggeprosessen, og dem er allerede forsinket med tanke på overtakelse. 
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5530.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5684.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5686.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5693.jpeg - Sywi96

   #1
 15,942     0
Skal det tillates sparkling så må det som minimum også males etterpå. Men dette arbeidet er tragisk. Listene er en ting men hjørnene som ikke er nevt her er jo enda verre. Hva er overflaten ? Er det benytter "malerfilm" eller er det bare hjørner som er forsøkt sparklet / fuget. Lister vil jo kunne gjøres på nytt uten å berøre noe men hjørnene vil en jo måtte male vegger på nytt etterpå regner jeg med.
  (trådstarter)
   #2
 5     0
Det er mer enn disse bildene av listene dessverre også. Etter vi ga beskjed om arbeidet valgte dem å fortsette å legge det på en slik måte. Listene i taket har også glipp fra list og inn til vegg som synes godt når man ser opp på taket.

Når vi sjekket huset i går kveld la vi merke til at dem hadde lagt hvite lister på gulvet, når listene på gulvet skulle ha vært samme farge som gulvet med lister som skal klikkes på. Vi oppdaget også fort at det er lagt taklister på gulvet, som også forsåvidt mangler vinkling. Vi har blitt bedt om å la være å sjekke huset frem mot ferdigstillelse (dem krevde nøkkel tilbake), og at vi kan kommentere der hvis det er behov, men at bygger anser det arbeidet som er gjort med listene etter standard.

Vi er helt enig i gjennomføringen på veggen som du skriver. På veggene har vi Huntonit veggpanel. De har forsøkt sparklet/fuget ja, antar det er akrylsparkel. Tenker du at det burde vært en annen løsning? Det har sprukket opp nesten alle hjørner hvor dem nå har lagt list. Bygger mener dette er vanlig 🫠 Men så mener han også at listearbeidet også er det som er standard når det kommer til montering av lister. Planen er å ha med takstmann på overtakelse.

Det har rett og slett vært feil med huset fra start til slutt. Vi kommer oss virkeligingen vei, og uavhengig av tilbakemeldinger forbedres hverken kvalitet på arbeid eller utbedres feil.

Legger ved noen bilder fra sjekken igår.
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5764.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5762.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - 7D2D17E7-7976-498E-97EA-A4C6A2D45472_1_105_c.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5750.jpeg - Sywi96
Er dette fagmessig/akseptabel montering av tak- og karmlister i ny bolig? - IMG_5754.jpeg - Sywi96