3,105    7    0  

Holder på å tegne drømmehuset, men er litt usikker på krav!

 684     Engavågen -Meløy     0
Hvilke krav er det til Boder? antall/størrelse?

Hvis huset har 2 bad er det da krav til at begge bad skal ha plass til "rullestolsirkeln" ?

Er det krav til "rullestolsirkelen" på alle soverom og boder?

Siden det er krav til annen oppvarming enn strøm så satser jeg på vedovn, men jeg tror det blir for varmt å fyre med vedovn selv på vinteren da vi har meget milde vintere og da jeg har tenkt på 40cm isolasjon i tak og vindu med lavest mulig u-verdi. Finnes det andre alternativ som har passet bedre som er innenfor kravene?

Signatur

  (trådstarter)
   #2
 684     Engavågen -Meløy     0
tror det blir tre og kebony kledning
Signatur
   #3
 992     Østlandet     0
Huset mitt er ikke like godt isolert som ditt, så jeg vet ikke hvorvidt vedovn blir "for varmt". Vil dog anta at hvis du ikke har noe annen varme en vinterkveld, så vil du ikke klage.

Det andre poenget er at du bygger i Norge. Ola Dunk liker vedovn, gjerne med glass etc. Mange har tilgang på billig ved, så vedovn vil være fint å ha den dagen du skal selge.

Jeg tror mange vil synes det er rart om de skal kjøpe et hus uten pipe....
   #4
 5,337     Tromsø     0
Om vedovn blir for varmt kommer an på bruken. Vedovn, med effekter på 4-7-9 kW, er effektive til å varme opp ei stue ganske mye, f.eks. fra 17 til 24 grader, i løpet av en time eller to. Men om man liker å stirre i flammene hele kvelden, da blir det varmt ja.

Velger man en klebersteinsovn, vil det jevne ut varmen mye i forhold til en stråleovn i kun stål eller støpejern. Varmen vil til å begynne med til dels gå med til å varme stein, og steinen gir fra seg varme til rommet lenge etter at bålet er slukket.
Signatur
   #5
 72     0
Slå opp i TEK10, der finner du svar på det første du lurer på.

Når det gjelder oppvarming er det to hensyn å ta:
1. generell oppvarming
2. Komfortoppvarming

Når huset er isolert med 40cm isolasjon, og du har lav u og k-verdi (vegg/vindu), vil det være veldig begrenset hva du trenger tilført av varme - du og evt familie er varmeovner i seg selv.
Men - dere som varmekilder varmer bare opp der dere er, og dere vil trenge en måte å fordele varme på, feks via avansert ventilasjon, flytte oppvarmet luft fra sted til sted. Noe som tar tid.
Derfor kan man komme inn på komfortoppvarming, du vil jo at det skal være en lunk i stua når du setter deg ned for kvelden. Det kan du få med en vedovn feks, eller en luft-luft varmepumpe (men da kjøler du ned utenfor).

Vi holder på med hus med passivhusstandard nå, og velger vannbåren gulvvarme med elektriske kabler på badene. Om det blir boring etter jordvarme er vi usikre på, men når vi først bygger, og kan støpe ned vannslanger i gulvene, ja, da blir det det i tillegg til pipeløp.
   #6
 451     Stavanger     0
ang kleberstein. Hadde det i et hus tidligere. Når den først avgir varme, avgir den mye varme lenge. Min erfaring er at den er best om du har den i etasjen under, og starter å fyre 2-3 timer før du trenger varmen. mao, jeg kommer aldri til å kjøpe igjen Smile
   #7
 3,997     Oppland     0

Siden det er krav til annen oppvarming enn strøm så satser jeg på vedovn, men jeg tror det blir for varmt å fyre med vedovn selv på vinteren da vi har meget milde vintere og da jeg har tenkt på 40cm isolasjon i tak og vindu med lavest mulig u-verdi. Finnes det andre alternativ som har passet bedre som er innenfor kravene?

Dersom du forventer lite varmebehov, så kan du jo satse på en liten vannlantlet ved/pelletsovn, og koble den mot en 750-1500L tank.
Det behøver ikke koste så mye mer enn en klebersteinsovn Wink