5,206
12
0
Når på året bør man begynne å bygge?
808
Østlandet
0
De fleste begynner vel med grunnmur når telen har gått på våren, får huset under tak til vinteren kommer og så gjør de resten innvendig og flytter inn ett års tid etter at de har begynt. Noen som har erfaring/tanker om et annet løp enn dette. Ta utgangspunkt i at det skal ta ett år, byggefirma skal sette opp råbygget og vi skal ta all innredning selv. Lurer på om vi får det ferdig med dette løpet til høsten 2011 om vi begynner med grunnmur f.eks i august..
Graveren vår ville ikke grave fram vannledningene i den perioden det var 20 minus..
Vi hadde oppstart grunnarbeider ca. okt. - ferdig 20. januar.
Oppstart trehus på betongsåle 20. januar - ferdig august.
Litt jobb med snømåking, men huset fikk en super byggeperiode med mye kaldt vær, men SVÆRT lite fuktighet inn i huset.
Dette er HELT væravhengig. Har snakket med folk som kan mye om dette og planla byggeperioden helt optimalt. De fikk 3uker med regn rett før taket ble tett. De fikk alt treverk gjennomtrukket med vann.
Snekkerne våre begynte på grunnmuren i slutten av september. Det plaskregnet og snødde inn i huset lenge før det ble tett... :-\ Huset er knusktørt nå, så tilsynelatende ingen skade skjedd
Ting har tatt tid for vi har gjort jobben selv, vi er enda ikke helt ferige. Alt stopper plutselig opp på vinteren graveren kan ikke grave pga frost i bakken osv osv. Men om dere tar grunnmuren kjappt så brurde det ikke være noe problem. Vi hadde jo da vel og merke regnt med å være ferdig me grunnmur til midten av november, men den gang ei
Dermed blir det sikket klart til støyping av grunnmur i Mars og så håper vi at vi kan begynne å bygge i slutten av mars eller begynnelsen av april.
Oppstart graving uke 9
Innflytting uke 50
Har fått samme råd fra konsulent og byggmester.
Hos oss vil egenandelen muligens sprekke fremdriften
Høres ut som dere får noen travle 41 uker hvertfall.... hehe
Jeg gjorde alt el-arbeid mens de holdt på, og noe mens de hadde ferie, deriblant alt av spotter i taket i 1 etg.
Hadde veldig fint vær omtrent hele byggeperioden så var veldig heldig, tom. fellerferieværet var skyfri himmel:-)
Så det beste er å begynne på våren uten tvil, tenk på all snø som kan komme, uff ::)
det er Torsgaard fra Boligpartner