7,262    12    0  

Smøremembran eller sveisemembran?

 7     Ganske nær fjorden, med frost vinterstid     0
Heisann,

Vi pusser opp badet i 2. etg i vårt trehus fra 1950. Håndverkerne har nå støpt opp betongsåle og lagt Tetti-plater på veggen, utenpå rupanel. Jeg har lagt merke til at de ikke har lagt membran under støp. De vil smøre membran som eneste tetteskikt, men jeg er usikker, naturlige bevegelser i huset som gir sprekker?

Innspill, anyone? Takker som sedvanlig for svar!

   #1
 940     0
Det beste er å ha membran over.Gå for tarko dry du.
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 7     Ganske nær fjorden, med frost vinterstid     0
Hvorfor det? Hva med smøremembran med duk vått i vått, som feks fra Hey'di?

Tillegg: Tarko dry var omtrent det jeg hadde sett for meg, takk for innspill! Kan smøremembran for vegg smøres på i kant?
   #3
 940     0
Ser du har bad i 2 etg,bruker du tarko dry blir det helt tett.Sikkert godt nok med smøremembran også.Men vi bruker bare tarko dry nå.Mener også at det blir bedre rundt sluk med tarko dry.
Signatur
   #4
 22,342     Akershus     0
Jeg har brukt forskjellige typer smøremembran og har ikke hatt lekkasjer. Riktig utført er det bra nok.
   #5
 584     Hordaland     0
Vet ikke hvofor det skal gøres så avansert at kalle det for membran. Kanskje fordi Våtromsnorms-foreningen kan ta mafiapriser?

Heidi's "membran"  er bare en maling som du på belastede områder forsterker med en armering (netting som oppsuger og binder sig med anførte maling). Nokså enkelt at legge - om du klarer at male. Ha netting ferdig-kuttet hvor det skal innbakes. Betong primes. Deretter jobber du rask. På med maling, så med fiber - jobbe fiberen grundig inn i malingen mens den er våt. Sjekk etter du ikke har lommer eller "bulker". La det tørke og gi 1-2 strøk mer.

På malingen er anført hvor mye du skal bruke pr m2 - så har du brukt for litt - maler du et strøk mer. Er det så vanskelig?

Husk på at uansett om du bygger et perfekt tett bad - så "trenger det "så klart" opppussing" etter 10-20 år - i fall du er gift.
   #6
 22,342     Akershus     0
Ja det er så enkelt at de fleste ikke klarer å male det riktig. Det blir nesten som å si at du kan legge banemembran bare fordi du kan legge et teppe på gulvet.
   #7
 4,110     Akershus (Follo)     0
Hvis overgangen vegg/gulv er riktig utført skal smøremembran være godt nok. Men for å få tilstrekkelig tykkelse kreves så mange påføringer at det vel bare er GDSere som gjør det. Det er bekreftet av undersøkelser at det er veldig vanlig med for tynn membran.

Skal du gjøre det selv så invester i våtromsnormen. Jeg tør vedde på at du finner noe der du ikke hadde tenkt på før. Bare husk å avmelde oppdateringer om du ikke ønsker dem.
Signatur

   #8
 1,043     Akershus     0

Det beste er å ha membran over.Gå for tarko dry du.


Tarkodry er ikke godkjent for varmekabler, makstemp er så vidt jeg husker 27 grader... Bare søk på forumet her for referanser. Går sikkert fint i praksis, men trist om produktet ikke tåler varmen og Tarkett bare viser til databladet og sier "sorry". Jeg har til og med snakket med  Tarkett som bekreftet at de IKKE garanterer for produktet dersom temperaturgrensen overskrides.

Useriøst å bringe noe sånt på markedet!

Protan toppmembran er tingen.
   #9
 584     Hordaland     0
Hans9001: Det ER enkelt. Det som hellere er fallgruven - er at feilvurdere sig selv. Det finnes en god kur herfor - at erkjenne at FØR man gør en jobb - at finne frem nødvendig informasjon. Dertil finnes internet, datablade/monteringsanvisning - som leverandører er veldig flinke at legge ut.

Gidder en at 1. bruke en time eller 2 på dette 2. vurdere hvilke problemer som i utføreslesfasen kan tenkes at oppstå og 3. gøre sig en syntese om dette er håndterbart eller krever en "spesialist" og 4. om konklusion er at dette er håndterbart og man følger datablad/monteringsanvisning - da tør jeg fastholde min påstand om at dette er håndterlig og medfører timelønne som korrigert for skatt nermer sig Røkke-nivå.
   #10
 1,126     Østfold     0
Se linken i signaturen nedenfor for mine erfaringer med tarkodry. Har akkurat lagt inn bilde etter at maler var og la tarkodry på vegg også.