882    2    0  

Sparkling av gipsvegger og maling av betonggulv

 8     0
Hei,
i bildet ser dere boden til den nye leiligheten vi har kjøpt. Den leveres med bare gipsplatene på veggen, og betonggulv. Jeg har lyst til å gjøre den litt penere.

Sparkling av gipsvegger og maling av betonggulv -  - Anonym

Jeg er helt grønn på oppussing, så jeg ville sjekke med dere før jeg gjør noe som helst.

Kan jeg bare sparkle alle skruehull og sprekkene mellom gipsplatene? Eller bør jeg bruke noe papirstrimler etc i skjøtene mellom platene? Og hvordan gjør jeg det med hjørnene?

Når veggene er ordnet tenkte jeg å male dem med hvit maling. Så tenkte bruke en slags fugemasse mellom vegg og tak istedenfor lister. Hva bør jeg bruke da?

Betonggulvet tenkte jeg bare vaske, og så male med en lys betongmaling. Er det noe spes jeg bør tenke på der?

Takk for alle råd dere har å gi.

   #1
 677     Norge     0
Dersom du ikke vil at plateskjøtene skal sprekke, må det strimles med papir
Hjørnene strimles også med papir, og sparkles.
Dersom det er gips i taket så strimles og sparkles overgangen der også.
Skruehullene utenfor skjøtene bare sparkles.

Hjørnene er litt mer plundrete enn plateskjøtene, papirstrimmelen brettes 90 grader, det legges et tynt sparkellag i hjørnet, og papiret dyttes på plass, deretter drar man over med en sparkelspade slik at nesten all sparkelen blir dyttet ut.
Når det er tørt sparkles det et par ganger til, og pusses, pass på å aldri pusse noe særlig i papiret på gipsen eller strimmelen, det bare fliser seg.

Plateskjøtene fylles med sparkel, dras over lett en gang, papir legges i midten av skjøten, og man drar over litt hardere en gang til.
Når det er tørt sparkles det over to ganger til, og pusses.

Det er i grunn veldig enkelt når man har gjort det noen ganger.

Maling er vel rett frem, på gulvet finnes det mange varianter og merker, alt ettersom hva det skal brukes til, noen tåler piggdekk andre tåler nordsjøen de fleste tåler normalt innebruk, enten det er Jotun, Sigural, Biltema, Hey'di, whatever !