4,873
9
2
Telefonantenne på taket
62
Oslo
1
Hei,
Bor i et bygg hvor de i de nederste etasjene klager over at det er dårlige signaler på telefon. Nå jobber de med å finne ut hvordan de kan få plassert en antenne på taket til bygget for å forsterke signalene.
Mulig jeg er naiv, men bør vi som bor litt høyere i bygget uroe oss for stråling da?
Bor i et bygg hvor de i de nederste etasjene klager over at det er dårlige signaler på telefon. Nå jobber de med å finne ut hvordan de kan få plassert en antenne på taket til bygget for å forsterke signalene.
Mulig jeg er naiv, men bør vi som bor litt høyere i bygget uroe oss for stråling da?
Signatur
Vi hadde forespørsler fra flere operatører dengang vi bodde i blokk i Oslo, de var rimelig aggressive, ettersom denne lavblokka lå på det høyeste punktet i nærområdet. Jeg satt i styret, og vi takket nei, rett og slett fordi man ikke vet SIKKERT hva konsekvensene av slikt er.
Lenge både ristet jeg på hodet og lo hver gang jeg hørte om alle mulige rare folk med stråleallergi, helt til jeg fikk en sjef som har nettopp dette. Han har flere år bak seg i forsvaret med ingeniørutdanning, har jobbet med radio og transmisjon i flere år. Om det kom derfra vet man ikke, men han kan eksempelvis ikke prate i mobiltelefon lenger, han MÅ bruke trådbundet handsfree (ikke Bluetooth). Vi snakker her om en opplyst, godt innvidd herremann, og ikke en raring med aluminiumsfolie rundt hodet...
Så ja, min helt personlige mening vil være at du burde tenke igjennom dette. Jeg antar du er medeier i et sameie av noe slag, og at du derfor har stemmerett ved generalforsamling ift dette, eventuelt er dette minimum noe som må behandles av styret. Uansett er dette noe som styret /sameiet ikke bør ta lett på! Sånn jeg ser det!
Jobber i software bransjen.
Byggeblogg: http://evighetsprosjektet.no
Det er vel heller sjeldent operatører installerer for egen kost i bolig blokker, blir det tenkt en slik løsning er det ofte en kostbar løsning for "kunde".
Repeater henter signal fra nærliggende basestasjoner. Frekvensområdene er regulert av Post og Teletilsynet, og det kreves tilatelse fra myndigheter for å ta de i bruk. (også det å bruke repeater) Derfor må en slik løsning gå igjennom aktuell nett operatør.
Merk at får man god dekning på Telenor, så vil forsatt det være svakt for Netcom brukere. Og i en bolig blokk er det vel ofte god variasjon hva folk har.
Stråling er det forsket mye på, men ingenting som klarer å dokumentere noe helserisiko. Dette følger myndighetene godt med på både i Norge og andre land, og målinger ligger langt unna grenseverdier. Men selvfølgelig sikert noen som kan få plager, uten at de klarer å dokumentere dette noe særlig.
Men viktigst, GOD dekning!! Som Torango påpekte!
Interessant tema.
Har møtt mennesker som er fanatisk opptatt av (andres) antenner og strålig, og ikke engang vet hvilke SAR verdi egen telefon har. Her er det mye å hente ved å velge rett telefon. Men; de telefoner som stråler mest er som regel også de som er best i områder med dårlig dekning.
Viktig også å huske som påpekt i annet innlegg at egen mobils ut-effekt (som bestemmer strålingen) er avhengig av dekningen, altså er du redd for stråling, så snakk ikke lenge i mobilen når du har svak dekning.
http://www.mobilen.no/artikler/disse-mobilene-straler-mest/109239
Ole
Eller omvendt. Noen steder er den ene best, noen steder den andre. Noen steder er begge gode, og noen steder er begge dårlige.
Ellers er kanskje dette som jeg så reklame for i et fllysetemagasin i går en løsning for trådstarters bygning? Det står ikke så mye teknisk info, men det skal fungere overalt der man har strøm og berdbånd:
http://www.networknorway.no/Abonnement_og_tjenester/Tjenester/Full_dekning
Disclaimer: Jeg har ingenting med Network Norway å gjøre, men synes reklamebildet deres var såpass beskrivende at jeg linket det.
Når det gjelder repeatere så har vi sett flere eksempler på ulovlige oppsatte slike som har slått ut deler av mobilnettet.
(For ordens skyld: Undertegnede jobber for et firma som er forhandler for Network Norway.)
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.