6,319    9    0  

Tips om husvalg, halvannen etasje

 9     Troms     0
Hei,

vi får en liten gratis tomt, har begrenset budsjett, men vil planlegge husbygging. Jeg har lest opp og ned på sidene til diverse produsenter av ferdighus, og det er en skog en lett kan gå seg vill i. Husmodeller jeg har sett på er slikt som Bias og Tua, men det er kanskje andre, gjerne mindre hus av samme sort der ute?

Det viktige er kombinasjonen lite, rimelig, men mulighet for en del soverom (for kommende barnekull).

Noen som har tips til modeller? Det skal legges til at byggested er i Tromsøregionen, så mange fabrikanter utelukker seg selv.

Litt utenom, men likevel: Hva kan en regne med å måtte gi for grunnmur på ca 10X10m?

På forhånd takk for hjelpa!

   #1
 61     Nordland, kyst     0

Hei,

vi får en liten gratis tomt, har begrenset budsjett

Litt utenom, men likevel: Hva kan en regne med å måtte gi for grunnmur på ca 10X10m?

På forhånd takk for hjelpa!


Hvor mye er begrenset budsjett ?
Vi hadde byggetillatelse klar i 2007, leverandør hadde bare å sette det i produksjon, men så måtte vi vente til 2010 før vi kunne sette i gang. Prisøkningen ble over 600 000,- i løpet av denne tiden, litt over 200 000,- ekstra bare på huset over grunnmur. 
Mye av det som dro avgårde penger var graving, tilfylling, transport osv. Transport er dyrt pr. dags dato, till 66tonn sand under kjellergulvet måtte jeg ut med over 12000,- bare for transport, nesten like mye som sanden kostet.
Gratis tomt gir mellom 5-700 000,- for kjeller når du har kommet til krone og er klar til bjelkelag.

Hvor mye kan du gjøre selv, og hva kan du stå som ansvarlig for.
Selv har jeg ansvarsrett for grunnmuren og våtrommene, der sparte vi jo noen kroner.

Tid er penger og loft rom er tid.
Tror muligens dere bør vurdere ca 150kvm i et plan, plate på mark og kaldloftkonstruksjon med 40cm isolasjon. Det igjen kommer jo an på hvor stor tomt dere har og hvilken utnyttelsegrad som er regulert.

Systemhus har noen fine hus, Furumo 118 f.eks.
http://www.systemhus.no/produkter/husoversikt/

Prisliste finner du her på forumet
http://www.byggebolig.no/index.php/topic,357.0.html
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 9     Troms     0
Akkurat hva vi kan bruke er ikke i de øvre lag, men ikke klart enda. Realiteten blir halvanna etasje uten kjeller eller en etasje med kjeller, men så fremt mulig, det første. Tomta er relativt ukomplisert, 1-1,5m stigning, minimalt eller fravær av berg (men kjeller vil innebære hakking i berg), ingen kabler eller rør i veien (men nært).

Flere som har tips til hustyper?
  (trådstarter)
   #5
 9     Troms     0
Ser på Bianco til Blå Bolig http://www.blabolig.xr.no/bianco

Når det oppgis meter i lengde og bredde, inkluderer det en slik veranda med carport under?

Ser også ut til at med små justeringer kan gjøre om deler av sokkelen til utleiedel med 1 eller 2 soverom (5000-8000kr i leie pr mnd). Noen synspunkter på det, og er ferdighusleverandørene generelt fleksible på tilpasninger?

Så også på den meningsløse kroken ved trappa i etasjen oppe, den må kunne gjøres om til kontorhjørne, lite soverom, bod eller lignende.

Takk for svar så langt!
   #6
 211     Østlandet     0
Halvannenetasje begrenser møblering og planløsning veldig. Jeg synes halvannenetasjr er veldig pene utenpå, men upraktiske unni.

Hva koster det ekstra å få på 1 meter med vegg, og et mindre tak oppå? altså 2 fulle etasjer.

Skulle jeg bygd så smått hadde jeg gått for ett plan!
  (trådstarter)
   #7
 9     Troms     0
Prøver å se på andre muligheter enn klassisk halvannen (se forrige innlegg). Blant annet fordi Tromsø er en by med et fordelaktig leiemarked for deg som har noe å leie ut. Så er det begrensninger i forhold til størrelse, alt i ett plan blir vanskelig, samtidig må det ikke være for høyt av hensyn til naboer bak. Det beste kompromisset  (med noen justeringer) jeg har sett til nå, er Bianco.

   #8
 211     Østlandet     0
Så detner begrensningen av BYA som stopper dere i å bygge på 1 plan? Hvor stor er tomta og hva er max BYA?

Heromkring er den ofte 20 eller 25 %. Varierer litt hvordan det. beregnes. Om garasje er med
  (trådstarter)
   #9
 9     Troms     0
Tomta er ikke gått skikkelig opp enda, så har ikke et nøyaktig mål på den, men den skal deles fra en tomt på ca ett mål, likevel er det en del begrensninger på hhvor en kan bygge av hensyn til andre bygg og naboer. Det er nesten mer det enn tomtestørrelsen som begrenser bygget. Maks bya er 30-35%.

Det som også legger litt bånd på bygginga, er at det er så gunstig å ha en utleiedel (omså bare en hybel) at det er vanskelig å overse muligheten.