872    9    1  

Ufaglært og tatt på seg et byggeprosjekt.

 5     0
Hei, jeg har tatt på meg et byggeprosjekt i en salong i oslo hvor jeg fikk forespørsel om å rive ned en lettvegg og bygge opp en ny, jeg hadde blitt enig med eieren om at jeg skulle si en pris da jeg var ferdig da jeg ikke viste hvor lang tid det ville ta. For at det ikke skulle gå utover salongens drift så måtte jeg bruke lørdagen og søndagen pluss kveld mandag og tirsdag for å få ferdig prosjektet da jeg møtte på flere hindringer underveis, som f.eks at lettveggen jeg skulle ta ned var limt fast i gulvet og jeg brukte ekstra lang tid på å få løs denne fra gulvet uten å skade gulvet. Jeg er ufaglært, men har jobbet med snekkering i mange år og føler jeg kan det meste og ser dermed på en timelønn på rundt det en lærling ville tatt. burde jeg ta mer fordi jeg var veldig fleksibel med tanke på at jeg kunne jobbe hele lørdagen og søndagen for at bedriften ikke skulle merke oppusingen på driften?

mvh
martin

   #2
 971     Krikaveien     1
Du har ikke avtalt en fastpris, men fått oppdraget på timer. Har du nevnt noe timepris?

Hvis du har nevnt en timepris, bør du følge den.

Forutsetter at jobben er hvit? Da synes jeg det ikke er noe i veien for å ta 350-400kr timen.
  (trådstarter)
   #3
 5     0
er uten mva da jeg til vanlig er student og har tatt på meg denne jobben som et ekstra innskudd. sjekket med diverse måter å få dette betalt på. og da jeg ikke tjener mer en 50000 på dette så trenger jeg ikke mva på det. Jobben gjøre hvit da jeg ønsker å gjøre alt på lovlig vis.
  (trådstarter)
   #4
 5     0
har heller ikke avtalt noe timepris, da jeg som sagt ikke har fagbrev og heller ikke er lærling. Men har rundet 35 timer nå da jeg har rettet opp et par ekstra feil i salongen. så har i grunn gjort mer en det som ble forespurt. Da jeg nettopp sendte eieren en melding på om han ønsket å få inn et svar på hvor mye det kom på så fikk jeg kjapt et svar på at han hadde tenkt 10000 for hele jobben pluss et par andre ting han hadde i tankene. De andre tingene går ut på noen flere småoppdrag i salongen hans pluss å sette opp et gjerde på 4.5 m med port ved huset hans. I hodet mitt så virker dette som om det blir en fryktelig dårlig betalt jobb med tanke på hvor mange timer jeg legger inn i det pluss at jeg synes det jeg leverer er av en veldig bra standard.
  (trådstarter)
   #6
 5     0
Ja dette får meg til å angre veldig på at jeg stolte på han i begynnelsen når jeg ønsket å sette opp en kontrakt og få avtalt timespris. men han sa bare at det var å nevne pris på det selv da jeg var ferdig.
   #7
 3,210     Vestlandet     0
Det er gjerne en grunn til at folk ikke vil skrive kontrakt. Lag et regnestykke med den timeprisen du mener du skal ha og de timene du har jobbet. Hvis du vil gjøre ekstraarbeidet med gjerdet osv, beregner du lønn på samme måte.

En sånn rund sum på 10 000kr, "og så gjør du et par ting til..." er veldig frustrerende å forholde seg til.

  (trådstarter)
   #8
 5     0
Takk for svar. dere har gitt meg litt mer klarhet for hva jeg burde ta for arbeidet. Jeg er en veldig dumsnill type som har litt vansker med å kreve for mye, men jeg gjør alltid det lille ekstra for at andre skal bli fornøyd. Det har vært vanskelig å jobbe med de fra dag en da de har vært veldig vage i hvordan de ønsket at arbeidet skulle bli gjort.
   #9
 4,452     Vestlandet     0
10.000/35 er vel rundt 290 kr/t? Jobber du mye ekstra, eller har du frikort?

Dersom du har frikort ville jeg sagt 10.000 for det du har gjort i salongen. Sagt 300-350kr/t for ekstraarbeid.

Ville ikke blandet inn jobb på hans private hus uten en klar avtale...
Signatur