28,916
14
4
Bytte ut gammel lås - kan jeg kjøpe på Biltema/Jula/Clas uten forsikringstrøbbel
1,429
Enebolig
1
Et par gamle Trio Ving låser i huset (sent 70, tidlig 80) har gått i stykker, og jeg må få byttet iallall den ene i dag (den andre har vært delvis ødelagt en stund, men bare sånn at den var fiklete å låse opp igjen). Jeg prøvde å ringe forsikringsselskapet, men var litt for sent ute, de nissene stengte tre. Jeg vet jo at de gamle låsene ikke var FG (det fantes ikke engang da), men kan jeg få vansker med forsikringen hvis jeg skulle bytte dem ut med nye fra en av de "tre store" og så få innbrudd? Det må sies at jeg har bodd her med store hunder i 15 år uten å ha et eneste innbruddsforsøk. Hundeskiltet på porten hjelper sikkert.
I tillegg har jeg alarm, hvis det har noe å si.

Har selv biltemasylinder (men trioving låskasse) på en av mine ytterdører, de 4 andre dørene har gamle tilholderlåser (sånn som vanlige innerdører).
Kravene for FG-godkjenning av dører/låser i privatboliger er ikke ekstremt vanskelig å oppfylle, men om det er praktiske grunner til at man velger ikke-FG-godkjent utstyr, så sjekk at forsikringsselskapet ikke tror at man har det og gir rabatt for dette, så skulle man ha sitt på det tørre.
Blir nok ikke det billigste valget, men til 3000,- tilfører den mye redusert frustrasjon her i heimen hvertfall.
Låsekassa eller selve sylinderen du putter nøkkelen inn i?
Jeg hadde en lås som gikk i vranglås selv, og da skrudde jeg bare ut selve sylinderen og fant en i samme størrelse på jernia. Da er det en ny type sylinder med mye finere gradering av hakkene som skal være vanskeligere å dirke og mer sikker mot bumpkeying. Fulgte med 3 nøkler i pakken som kostet ca 500 kr.
Ser også ut til at det finnes et bredt utvalg andre steder også, hvor du får med 2 sylindere også: http://www.laasservice.no/?PageID=2174
Ta turen innom en jernvare eller låssmed med den/de gamle sylinderene og se hva de har.
autorisert teleinstallatør (TIA) og ellers en nevenyttig kar
Sprettet den opp og ristet ut diverse metallspon fra produksjonen. Er OK igjen.
Min var dessverre låst..
Heldigvis for meg så hadde jeg kjøkkenvinduet åpent på gløtt (holdt igjen av barnesikringen), så jeg fikk satt opp en stige og dyttet en meterstokk opp i sprekken og fikk løftet opp sikringen for deretter å klatre inn. Det hele på under 60 sekunder. Enda bra jeg har en ærlig jobb :-D
(og veldig bra ingen så meg og ringte politiet, for det er så kjedelig å måtte forklare seg selv om man er uskyldig)
autorisert teleinstallatør (TIA) og ellers en nevenyttig kar
Noen sylindere kan en få ut dersom en har tilgang til begge sider av døra, andre ikke. Da er sylinderen festet med skrue fra dørsmyget.