3,812    2    0  

Hvilken maling på sprosser inni dobbelvinduer?

 186     Hundhammeren, Sør-Trøndelag     0
Jeg har et par dobbelhengslete vinduer med trehvite sprosser som jeg ønsker å male hvite. Hvilken maling er best her? Jeg har Drygolin vindus- og dørmaling og Jotun Sens vegg/panel/list.
Signatur

   #1
 5,432     Akershus     0
Det heter seg at du skal ha tettest mulig (diffusjon) maling inne for ikke å slippe fuktig luft inn i treverket, så skal du ha diffusjonsåpen maling utendørs for å kunne slippe ut den fuktigheten som uansett greier å smyge seg inn i treverket.

Jeg skulle derfor anta at du bør ha nogenlunde åpen maling også på innsiden av de ytre vinduene for å kunne transportere fuktigheten videre ellers vil den kunne bli stående mellom vinduene.

Et tips om å forhindre fukt og dermed kondens mellom lagene er å bore et tynt hull nederst i rammen, under glasset Smile og dermed få en liten utlufting der. Dette skal ikke ha nevneverdig innvirkning på isolasjonsverdien.

Oppsumert vil det si at hvis Drygolinmalingen er ment for utendørs bruk er den best etter mitt skjønn. Er den også ment for innendørs bruk tror jeg ikke det spiller noen rolle, da må du bruke den glansen som passer deg best.
  (trådstarter)
   #2
 186     Hundhammeren, Sør-Trøndelag     0
Takk! Det ble Drygolin. Smile
Signatur