2,057
11
2
Krav til bredde på dør for godkjent rom?
71
0
Holder på å pusse opp en liten leilighet på 68 kvm.
For å utnytte plassen mest mulig har jeg klargjort for 70 brede dører.
Totalt 3 dører, 2 til hvert soverom samt bad.
Er det noe krav til bredde for å godkjent rommene ?
Kom plutselig til å tenke på dette..
Leiligheten er en gammel leilighet fra 1900 tallet.
For å utnytte plassen mest mulig har jeg klargjort for 70 brede dører.
Totalt 3 dører, 2 til hvert soverom samt bad.
Er det noe krav til bredde for å godkjent rommene ?
Kom plutselig til å tenke på dette..

Leiligheten er en gammel leilighet fra 1900 tallet.
Dørbladet er ca 72 bred. Er det å anse som 80 dør?
Forvirra
Og da er det ikke så galt
Nei vel? Har du noen kilder eller grunnlag for den konklusjonen?
Hehe. Jajaja
Det Ebe nok sikter til her er at man i "teorien" er pliktig å følge gjeldende forskrifter uansett størrelse på prosjektet og uavhengig om det er søknadspliktig eller ikke (men mindre man kan definere det som vedlikehold). Men hvor lovlydige folk er i praksis er som sagt en helt annen sak
Nei, det tror jeg ikke stemmer.
Om det skulle være slik så måtte jeg bytte ut alle dørene i leiligheten pga at jeg maler veggene - og hvis ikke er jeg ikke lovlydig?
Slik er det nok ikke nei.
Jeg skal ikke si jeg har full oversikt - men i norge har ikke lovverk tilbakevirkende kraft.
Så da blir spørsmålet hvilke endringer som er av en slik type at nye regelverk trer i kraft.
Kanskje noe å høre med kommunen om?
Many of the great achievements of the world were accomplished by tired and discouraged men who kept on working...
Det finnes noen få unntak, såkalte formålsbetrakninger, og man kan søke om disp. på mye rart hvis tiltaket er søknadspliktig. Men generelt så skal forskriften følges uansett størrelse. Det som imidlertid kan være greit å vite er hva som er definert som et "tiltak". Det var derfor jeg nevnte vedlikehold. Maling av vegger går blant annet under dette er ikke berammet av PBL.