599
10
0
List i flukt med foring: Hvordan?
17
0
Vi skal liste vinduer i et gammelt hus og originalt var det nok en slags brystningslist nederst, à la dette:
https://www.stiltre.no/produkter/innvendige-omramminger/sveitserstil-vindu-innvendig/
https://www.stiltre.no/produkter/innvendige-omramminger/jugendstil-vindu-innvendig/
Jeg skjønner bare ikke at det er mulig å montere på en sånn list i flukt med nederste foring uten at det over tid vil oppstå sprekker mellom foring og list. Hva gjør man ev. med overgangen for at det skal funke? Tresparkel? Noe annet?
https://www.stiltre.no/produkter/innvendige-omramminger/sveitserstil-vindu-innvendig/
https://www.stiltre.no/produkter/innvendige-omramminger/jugendstil-vindu-innvendig/
Jeg skjønner bare ikke at det er mulig å montere på en sånn list i flukt med nederste foring uten at det over tid vil oppstå sprekker mellom foring og list. Hva gjør man ev. med overgangen for at det skal funke? Tresparkel? Noe annet?
Siste tips: dette bli absolutt penest om du avslutter bunnprofilen med 45graders gjærede sluttbiter i hvær ende. Altså, mye jobb😉 lykke til!
Treplugger var ikke så dumt! Sammen med trelim og tresparkel i overgangen så holder det kanskje.
Du kan lime litt med vanlig trelim hvis du er redd for at ting løsner.
Generelt. Vanlig snekkerlim er smart for å minske fremtidige sprekker. Og vanlig sparkel for tre duger veldig bra om du allikevel skal male.
Skal du ha ubehandlede lister må du bruke kjemisk tre.
Som sagt over her, snekkersparkel også male over blir best slik jeg ser det. Er vel minimalt som trengs om du er heldig med limingen, kan jo hende litt sandpapir er alt som trengs.
Nei, det er nettopp det: Det er ikke en ekstra stor foring. Det er en list satt på utenpå foringen og i flukt med foringen som fremstår som en ekstra stor foring. (Denne listen: https://www.stiltre.no/produkter/listverk/s6-brystningslist/ - "S6 benyttes som understykke. Monteres i flukt med utforinga, og danner dermed en svært smakfull avslutning av blomsterbrettet. Endene gjæres og "lukkes".")
Uansett: Nå kom jeg på at vi allerede har gjort dette, da vi måtte forlenge foringene på et annet vindu her for ett år siden pga ny vegg bygget ut litt mer enn eksisterende foring. Da brukte vi tresparkel i skjøt mellom gammel foring og påbyggforing, og det har holdt. Så da går vel dette greit.
Til de som fortsatt lurer på hva som egentlig skjer: Jeg setter på en såkalt brystningslist i flukt med nederste foring. Sparklingen er for å få det til å fremstå som at listen og foringen er ett stykke tre. Altså fjerne alle spor etter sammenkoblingen (markert strek på tegningen).
Mulig det finnes andre løsninger. Hvordan fjerne alle spor etter sammenkoblingen (markert strek på tegning over)?
Millimeter da får en en jevn og pen kant.
Det går kanskje å lime godt og så sparkle og male, skal du prøve umalt må du bare lime.