17,725    7    3  

Vindu uten ventil

 51     Kristiansund     0
Hei,

vi har akkurat fått byttet ut tre vinduer i tre forskjellige soverom. For enkelhets skyld, har vi fått et firma til å både gjøre jobben og å bestille inn vinduene. Det eneste vi gjorde, var å peke på stuevinduene vi nettopp hadde byttet og sa at "vi vil ha likedane, med åpning, kom og ta mål og bestill". Disse er vedlikeholdsfrie pvc vinduer som vi er veldig fornøyde med.

Nå har firmaet vært og montert vinduene, og først nå legger vi merke til at vinduene ikke har ventiler. Dette bekymrer meg litt, fordi rommene har ikke annen ventilasjon. Riktignok har vinduene åpning, men både vær- og støyforhold kan være gode argument for å holde vinduet lukket om natten, og jeg er da usikker på om dette vil gi bra nok lufting.

Vi spurte håndtverker om dette, og han sa at vinduet kunne åpnes og dermed ville gi lufting.

Jeg sjekket også tilbudet jeg fikk, og der sto det spesifisert vinduer uten ventil. Dette er jo en slik detalj som sikkert alle som vet litt om det hadde sjekket på forhånd, men dette falt meg ikke inn på bestillingstidspunktet, og jeg tenkte også at siden jeg hadde satt ut hele jobben ville de bestille vindu i forhold til hva som er vanlig, og evt. diskutere med oss dersom det var forskjellige alternativer.

1.Er det vanlig å montere vindu uten ventil i soverom uten annen ventilasjon?
2.Har jeg sjans å vinne fram i en eventuell reklamasjon? Firmaet har jo levert tilbud på vinduer uten ventiler som jeg har godtatt, på den andre siden burde de jo kanskje visst bedre enn å foreslå dette.
3.Hvis ventilasjonen ikke blir bra nok og jeg ikke vinner fram med reklamasjon, vil det være en løsning å montere separat veggventil?


Ønsker meg erfaringer og synspunkter rundt dette.

   #1
 5,337     Tromsø     0

3.Hvis ventilasjonen ikke blir bra nok og jeg ikke vinner fram med reklamasjon, vil det være en løsning å montere separat veggventil?


Mine erfaringer er at det ikke bare er en løsning, men en meget god løsning, faktisk langt bedre enn spalteventil i vindu.

Mine erfaringer er fra hus bygd i forrige århundre uten mekanisk ventilasjon, og mitt inntrykk er at spalteventil i vindu ikke gir nok frisk luft, selv når jeg er aleine i soverom på opptil 14 kvadrat. Da må jeg enten ha døra eller vinduet på gløtt for å ikke våkne med tungt hode. Med veggventil er det som regel alltid frisk og fin luft.

Veggventil bør gjerne monteres nær vinduet, så panelovn under vinduet stopper kaldras fra både ventil og vindu. Klaffventil bør ha hengselsiden ned, også for å minimere kaldras.
Signatur
   #2
 38,260     Lillestrøm kommune     1
Vindusventilen ødelegger alt av lyddemping i et vindu så det kan være begrunnelse for å ikke ha vindusventil.  (Men om lyddempingen er noe bedre i en klaffeventil er en annen sak, og ventilasjon eller ventil må et soverom ha).
   #3
 5,337     Tromsø     1
Tja, man kan jo få veggventil med lydfelle, men om de ventilerer dårligere enn de med rakt og tomt rør, vet jeg ikke.
Derimot har jeg merket at om man plukker ut skumplastfilteret fra vindusventiler, så slipper de både luft og støy lettere gjennom.
Signatur
   #4
 3,216     0

Tja, man kan jo få veggventil med lydfelle, men om de ventilerer dårligere enn de med rakt og tomt rør, vet jeg ikke.
Derimot har jeg merket at om man plukker ut skumplastfilteret fra vindusventiler, så slipper de både luft og støy lettere gjennom.


De ventilerer omtrent like bra som ventiler uten, forutsatt samme innvendige diameter, den utvendige diameteren er dog vesentlig større.

Veggventiler er en bedre løsning, vindusventiler er ganske dårlig på de fleste vis.
   #5
 27     Midt Telemark      0
Vinduventiler er ikkje standard lengre. Har vidt seg og være for dårlige,  i tilleg er dei ikkje aktuelle i tek10 hus.
Det må som oftest spesialbestilles
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 51     Kristiansund     0
Takker for mange gode svar!

Vi kom til enighet med leverandør at vi kjøper inn veggventiler, og så monterer han dem gratis.

Ut fra svarene her, så kan det virke som den beste løsningen tross alt.
   #7
 681     Bergen     1
Flott å se at dere har snekkere som fikser opp Grin
Signatur