32,839
22
9
Hjelp! Kan ikke male over silikon. Brukt i sprekker på kledning
12
5
Hei. Har brukt silikon i alle sprekker utvendig rundt panel. Trodde dette var overmalbart, hva gjør jeg? Dette er krise! Har nettopp satt opp ny kleding på den ene siden rundt huset.
Signatur
- Baderomsbloggen min
....
...
...
Trodde det var plent umulig å få noe som helst til å feste seg til det stoffet.
Hadde jeg skulle ryddet opp i et slik problem så tror jeg at jeg hadde fjernet det mekanisk inkl. litt av treet og så, etter å ha grunnet, fuget med overmalbar fugemasse.
Hvis ikke oppskriften til BravoPappa skulle vise seg å virke, noe jeg har vanskelig for å tro den vil gjøre, har du antagelig skaffet deg selv et problem du har vansker med å komme ut av uten å skifte ut panelen. Er det stående panel med over og underligger, kan du kanskje redde overliggerne med å skjære bort kantene som har silikon på seg. Uhøvlede flater som er tilgriset med silikon tror jeg aldri du får rene uten at det koster mer enn det smaker.
De som hadde montert vindusforingen før meg hadde bruke silikon for å lime denne fast i vinduet, selv om jeg skrapte bort alt på overflaten så var treverket mettet slik at grunningen ikke festet seg.
Da strøk jeg akryl over og glattet dette ut, og malte deretter over.
Mulig jeg måtte legge på akryl i flere omganger, det husker jeg ikke.
Skal dog sies at dette var under vindusforingen, så jeg godtok "synlige feil" siden alternativet ville påføre meg noen dager med arbeid jeg ikke hadde tid til.
Trådstarter får prøve, virker det så er jo det bra.
Men fjern så mye silikon som mulig, deretter påføres akryl i rikelige mengder slik at den kan binde seg til treverk på siden. Så om den ikke binder seg til silikon, så klarer du å lage et "lokk" som malingen fester seg til.
Alternativet er, som snektriker sier, å skjære bort kantene.
I Husbyggerboken til Sintef Byggforsk anbefaler de at over og underligger monteres med margsiden samme vei, dvs ,med margsiden ut. Dette gir den tettest mulig kledning.
Det er antagelig enklere å finne panel til blandet montasje enn all kledning samme vei da panelene ligger i skjønn forening hos leverandør.
Jeg gjorde dette på stående kledning både for å tette enda bedre, men ikke minst fordi jeg syns det er mye penere med en enhetlig vegg uten masse sorte sprekker (hvitt hus).
Siving
Leilighet (2009-2011)
Husprosjekt (2011-2020)
Hytteprosjekt (2016- )
Husprosjekt (2021- )