2,178    10    3  

Bygge om til trefas - muligheter og utfordringer

 11     Oslo     1
Jeg har forsøkt å lese meg opp på forskjellen mellom enfas og trefas og fordelene med trefas fra et kapasitetsståsted. Bakgrunnen er at jeg (tror) har 2x40A hovedsikring. Se bilde nedenfor av sikringsboks. I vinter gikk denne ved et par anledninger. Dette var i typiske situasjoner hvor man laget middag mens vaskemaskinen gikk og varmen sto på fullt. Jeg har planlagt å pusse opp deler av leiligheten (98m2 P-rom over tre plan) til høsten og ønsker da å legge elektrisk gulvvarme under parkett på ca. 40 m2 (stue og kjøkken). Jeg tror dette vil gjøre at sikringen kan gå enda oftere neste vinter når kulda setter inn hvis jeg ikke kan gjøre noe for å bedre kapasiteten som er der i dag.

Jeg har ikke anledning til å sette inn større hovedsikring, da det er begrensninger på inntaket i gården, men slik jeg ser det er dagens hovedsikring 2x40A, og følgelig et enfas-system. Jeg vet at noen av naboene har gått over til trefas, men vet lite om hvilken effekt dette vil få og hva det vil koste å gjøre endringen. Jeg må uansett trekke opp en ny kurs til gulvvarme samt en 25A kurs til platetopp med induksjon.

Er det noen som i korte trekk kan svare på om det er mulig å trefas, om det vil løse kapasitetsproblemet og om man kan si noen om hva det kan koste? Må man bygge om hele skapet eller er det bare noen av kursene?

Jeg forstår at det til syvende og sist blir elektrikkeren som skal hjelpe meg med dette, men lite vits å prosjektere gulvvarme og induksjon med dagens kapasitet. 



Bygge om til trefas - muligheter og utfordringer - Bilde Sikringer.jpg - O.Femte
Signatur

   #1
 5,852     OSLO     0
det vil nok hjelpe og bygge om til 3fas ja, men hvor mye det vil koste, kommer ann på mye forskjellig

Er det luft-strekk til huset i dag? eller er det kabel i bakken? har du alle 3 faser frem i dag?

blant annet så må måler skiftes til 3-fas måler og generelt burde nok hele skapet ditt vært oppgradert litt, ser det er en del gammelt "ræl" der Wink
selve skapet kan beholdes, hvis det er plass nok til det du skal ha, man monterer inn en rehab-ramme, så skapet ser "nytt" ut inni


2x40A = ca    9200w
3x40A = ca 15 900w

dvs du får ca 6-6700w ekstra og rutte med, men det kommer også an på hvor flink man er til og fordele lastene over fasene, men det burde en oppegående elektrikker få til Wink
  (trådstarter)
   #2
 11     Oslo     0
Jeg vet ikke om det er luft-strekk eller kabel i bakken per i dag, men jeg vet at naboen i første etasje (jeg bor i tredje etasje) har bygget om til trefas og har, som du nevner, ny digital måler. Jeg er usikker på om alle tre fasene kommer opp til skapet mitt (også i tredje etasje). Er det en enkel måte å undersøke dette på eller bør jeg allerede i denne omgang kontakte en elektriker?

Det elektriske er, tro det eller ei, stort sett oppgradert i 2008-2009 av forrige eier uten at det har gitt det helt store utslaget på det estetiske. Jeg skal sjekke hva naboen betalte, men tipper det var del av en større rehabilitering, så sikkert vanskelig å si konkret.
Signatur
   #3
 2,857     0
Tre åpne/lukke-wago'er i stedet for en skikkelig jordskinne ser ikke akkurat ut som noen fagmessig rehabilitering, heller ikke det faktum at det er sikringer av fem forskjellige slag... Ermm

Den svarte dreiebryteren ser også ut som den er fra krigens dager eller deromkring.

Om det er trefase til hovedfordeling i bygget, så hjelper det jo godt på.

Du kan prøve å se om det er en ekstra leder fra den tykkeste kabelen som kommer inn i skapet som ikke er tilkoblet.
   #4
 38,286     Lillestrøm kommune     1
Husk at varmepumpe gir mer varme ut enn det den trekker fra nettet. Kan være en løsning på steder med marginale elektriske anlegg.
  (trådstarter)
   #5
 11     Oslo     0
Husk at varmepumpe gir mer varme ut enn det den trekker fra nettet. Kan være en løsning på steder med marginale elektriske anlegg.


Bygget står på gul liste i Oslo så varmepumpe er dessverre ikke mulig, men takk for innspill.

Om man antar at det er tre faser inn i sikringsskapet, hva tror dere det ville kostet (anslagsvis) å oppgradere skapet med til trefas, med rehab-ramme, ny måler samt en 25A kurs ut til komfyr i stedet for dagens 20A? Skjønner at det er umulig å svare nøyaktig på, men kvalifisert gjetning til nærmeste hele 5.000 hadde vært nyttig i budsjetteringsprosessen.
Signatur
   #6
 25,358     Akershus     0
Ryker den 20 kursen til koketopp ofte? Mange opplever at 20 A kan være tilstrekkelig.
Signatur
   #7
 992     Østlandet     0
Opplever du ar hovedsikringen ryker, så få inn 3-fase. Som vist over, vil det i praksis løse problemet. Stearinlysene kommer på bordet når julemiddagen er klar, ikke før...

I praksis bør du nok også få reinstallert hele sikringsskapet ditt, det der så ikke helt patent ut.

Forutsatt at det ligger 3-fase i bygget, tipper jeg en totalsum på ca 20k. Be om anbud fra flere firmaer.

  (trådstarter)
   #8
 11     Oslo     0
Ryker den 20 kursen til koketopp ofte? Mange opplever at 20 A kan være tilstrekkelig.

Helt ærlig så har den aldri slått ut, men har keramisk topp nå og regner med å sette inn induksjon når nytt kjøkken kommer på plass. De skal være mer krevende. Hvor sannsynlig det er med fire plater på maks samtidig er vel en annen sak...

Takk for alle svar. Jeg er enig i at det bør ryddes litt i sikringsboksen. Om jeg slipper unna med 20 så er jeg fornøyd.
Signatur
   #9
 431     1
Du bør uansett ha en befaring av elektrikker for å se på dette. Begrunnelsen om at det er begrensninger på inntaket i gården høres merkelig ut. Inntaket i gården er begrenset i form av hvor mye strøm gården kan trekke totalt sett. Om du har 3-fas eller 1-fas spiller ingen rolle, du bruker den strømmen du bruker (om ikke sikringen går da). Hvis du oppgraderer til 3-fas for å bruke mer strøm så vil du belaste inntaket like mye som om du oppgraderer 1-fas til høyere sikring.

I gårder er det ofte koblet 3-fas i inntak til gåden, men så splittes det til 1-fas ut til hver leilighet. Dvs at 3 og 3 leiligheter drar hver sin del av 3-fase inntaket. Jeg synes det høres merkelig ut at noen av disse har fått konvertere til 3-fas, da vil en leilighet plutselig dra jevnt over alle 3 faser (mindre over den som det opprinnelig var tiltenkt at leiligheten skulle bruke, men isteden dra strøm fra de to fasene som er tiltenkt andre leiligheter), mens andre leiligheter fortsatt bare belaster den fasen de opprinnelig er tiltenkt. Dette høres ut som oppskriften på å skjevbelaste fasene, noe som kan føre til at inntakssikringen ryker uten at alle 3 fasene er på maks kapasitet (er det automat så holder det at en fase belastes til maks før det ryker). Styret i gården bør se på dette i helhet med en elektriker og finne ut hvordan strøm skal distribueres for å få jevnest mulig belastning og best mulig utnyttelse av inntaket. Hvis man da kommer til at inntaket er for lite så må det oppgraderes.

Jeg jobber med forskning og vi hadde store problemer på ovnslaboratoriet med at sikringer og hovedsikring røk altfor tidlig. Årsaken viste seg å være at veldig mange av ovnene som stod på 3-fase kurser (32-64A) alle var koblet helt likt. Ovnselementet over fase 1, styrestrøm over fase 2 og ingenting over fase 3. Dette gjorde at i praksis så ble bare en av fasene på 3-fase tilførselen til bygget belastet.
   #10
 782     0

En mulighet er også å tenke i retning av smarthusløsninger for å redusere effekttoppene. F.eks koble ut VVB og varmekabler på bad (dersom de har innstøpte kaberl) og evt. varmeovn på kjøkken når man skal lage mye mat kan være kostnadseffektive løsninger målt opp mot nytt sikringsskap, inntak etc som har lett for å balle på seg. Med de nye tariffene som kommer har man også posisjonert seg godt med en slik løsning.