8,243
11
0
El kontroll via Gjensidige
358
Stavanger
0
Ser at jeg kan kjøpe El kontroll via Gjensidige til 2300kr. Er dette samme kontrollen som elverket ville tatt?
http://www.sikkerhetsbutikken.no/epages/Sikkerhetsbutikken.sf/no_NO/?ObjectPath=/Shops/Sikkerhetsbutikken/Products/3333
Etter en slik kontroll, vil jeg da ha ett papir som sier at anlegg er godkjent? Og kan dette papiret brukes ved feks salg av bolig?
http://www.sikkerhetsbutikken.no/epages/Sikkerhetsbutikken.sf/no_NO/?ObjectPath=/Shops/Sikkerhetsbutikken/Products/3333
Etter en slik kontroll, vil jeg da ha ett papir som sier at anlegg er godkjent? Og kan dette papiret brukes ved feks salg av bolig?
Det er ingen som "godkjenner" anlegg. Ei heller DLE.
Denne kontrollen er en tilstandsvurdering fra en av Gjensidiges samarbeidspartnere på at så langt de kan se er det ingen farlige forhold ved anlegget.
Selvfølgelig kan denne brukes ved salg av hus/leilighet, om ikke annet har du da et dokument på at du er i god tro på at alt er i orden.
Om det lønner seg? Hvis anlegget ser strøkent ut, ville jeg sjekket rabatt ev droppet det. Ved snarlig salg kan det ha noe for seg, men da trolig helst om anlegget ser litt slitent ut. Ved salg om mange år ville jeg ventet.
Så spørs det om du vil ha en sjekk for egen sjelefred. Du vil sikkert få noen råd om sikkerhetsoppgraderinger.
Hva er forskjellen på disse to?
Man får vel en ikke ubetydelig rabatt på villaforsikringen? Iflg Gjensidige selv er 40% av branner relatert til el.anlegg.
https://www.gjensidige.no/privat/forsikring/bolig-og-innbo/husforsikring/husforsikring-i-detaljer#skadeforebyggende_tiltak_spar_penger
Kontrollen til DLE er jeg ikke imponert over.
Vil tro el-sjekken til Gj er noe mer grundig, da det er i også deres interesse at huset ikke brenner ned pga feil som burde vært avdekket ved en slik sjekk.
DLE sin kontroll har blitt en stikkprøvekontroll der de viktigste punktene sjekkes som stikkprøve. Dersom kontrolløren fatter mistanke om at ting ikke er på stell, så går man nøyere igjenom. I utgangspunktet er det huseier som er ansvarlig for at det er i orden, mens vi kommer og sjekker at de gjør jobben sin. Det er fult mulig å gjøre DLE sin sjekk grundigere, men det har blitt en avveiing i forhold til hva man får mest elsikker het for pengene på.
Dette er ingen garanti for at anlegget er ok. Se på det som EU kontroll av bil, man sjekker de viktigste og mest utsatte delene av anlegget.
Kontrolløren via forsikringsselskap kan ikke pålegge deg noe, men det kreves at feilene rettes for at man skal få innvilget rabatt.
Ikke jeg heller.
I området her er DLEs kontroll satt bort til et privat firma. Da tiden ikke passet, forsøkte vi å avtale et annet tidspunkt, men ingen kontrollør dukket opp. En stund senere fikk vi brev med følgende melding:
Ingen feil funnet.
Merknad: Anlegg ikke kontrollert.
Dette var i 2007. Har ikke hørt noe fra hverken firmaet eller DLE siden.
Wow