5,044    5    1  

El-Tilkoblinger på varmepumpe

 1,185     0
Heisann godtfolk! Jeg har hatt elektriker her tidligere, og han koblet opp ute og innedelen til varmepumpen. I dag installerte vi gassrørene samt det jeg trodde var signalkabel bare, og etterpå startet pumpen uten at sikkerhetsbryteren til pumpens strømforsyning var innkoblet. Det er koblet slik:

Utedel: L N PE, strøm fra nett via sikkerhetsbryter
Utedel: 1 2/N 3 PE, signal(?)kabel fra/til innedel
Innedel: L N PE, strøm fra nett
Innedel: 1 2/N 3 PE, signal(?)kabel til/fra utedel

Er dette koblet riktig? I koblingsskjemaet er "signalkabelen" mellom ute- og innedel angitt som "interconnecting wire", men det står ingen ting annet.

   #1
 570     Norge     0
Hvilken varmepumpe er det?  Virker merkelig at den skal ha ekstern strømtilførsel på to steder.
   #2
 396     Landet     0
Tror ikke denne skal ha strøm fra to steder, det er nok enten eller.
Noen varmepumer kan kobles opp via både utedelen eller innedelen
Signatur
   #3
 1,092     0
Jo der hender på større pumper at de trenger to tilførsler. En til inne en til ute
  (trådstarter)
   #4
 1,185     1
Takker for svar! :-)

Det er en Mitsubishi A2W71P1, 9.2kw luft/vann. Ganske stor utedel, ca dobbelt så stor som en vanlig l/l pumpe. Utedelen startet ikke når jeg la inn sikkerhetsbryteren på veggen, og jeg fikk heller ingen lys i elektronikken. Først når "interconnect"-kabelen ble tilkoblet ble det liv i den.

Rart om både ute og innedelen skal ha L, N og PE på rekkeklemma om ikke begge skal tilkobles tilførsel.
  (trådstarter)
   #5
 1,185     0
Det er nå klart at det skal være sånn, utedelen starter ikke skikkelig uten egen tilførsel.

Takker for gode innspill! Smile