7,343    12    0  

Er det lov å kjøre trekkerør ned gjennom tak til lampe uten boks?

 1,429     Enebolig     0
Jeg holder på med oppussing av et soverom og skulle gjerne hatt et ekstra lyspunkt et sted som det er kul umulig å komme til på normal måte (inne i en utilgjengelig del av kryploftet). Men det som er mulig, er å stikke opp et trekkerør fra rommet og gripe tak i det med en to meter lang krok fra nærmeste sted jeg kan stå. Det er med andre ord umulig å få satt opp en takboks der. Men er det lov å ha et sånt punkt i tak, altså bare gjennomføring av trekkerør uten boks? Jeg kommer i så fall til å lime fast trekkerøret i taket med Sicaflex, så det kommer ingen vei. Nedføringen blir til vanlig boks med dobbel bryter.

   #1
 25,370     Akershus     0
Utvidet spørsmål: stikke opp en PR til loftet og tre på et k-rør på loftet?
Signatur
   #2
 21,481     Enebolig     0
Fast tilkobling (uten boks, stikk eller DCL) er tillatt så lenge det utføres av elektriker.
   #3
 677     Norge     0
Du er selvfølgelig klar over at det er multibokser å få, som monteres uten tilgang fra baksiden, man bare borer et hull, stikker boksen inn fra utsiden, og skrur på skruene, og simsalabim, takboks.

Det kan ofte være en god ide å kontakte en elektriker, de fleste elektrikere monterer tross alt veldig ofte skjulte anlegg uten at man trenger særlig tilgang, det er nesten alltid mulig å montere multibokser og bore seg opp og ut med et K-rør, slik at en oppegående elektriker som regel vil se en løsning på problemet ganske raskt.

Hvis det av en eller annen grunn ikke er mulig med boks, så kan det alltid legges opp PR i et rør og fast installasjon.
   #4
 336     0
Med såkalte multibokser/juksebokser vil jeg sterkt fraråde å bruke om du skal henge opp en lampe i tak om det er gips. Det er kun 2 små vinger som felles ut som holder boksen fast og om det er en lysekrone eller en annen halvtung lampe du skal henge opp så er det stor risiko for at den faller ned. Dette forslaget med å bruke multiboks til lampe i tak i forrige innlegg kommer nok fra en som ikke er elektriker. Dessuten er det som Sopp skriver at du må ha elektriker til dette arbeidet.
   #5
 2,018     Strømmen     0

Jeg holder på med oppussing av et soverom og skulle gjerne hatt et ekstra lyspunkt et sted som det er kul umulig å komme til på normal måte (inne i en utilgjengelig del av kryploftet). Men det som er mulig, er å stikke opp et trekkerør fra rommet og gripe tak i det med en to meter lang krok fra nærmeste sted jeg kan stå. Det er med andre ord umulig å få satt opp en takboks der. Men er det lov å ha et sånt punkt i tak, altså bare gjennomføring av trekkerør uten boks? Jeg kommer i så fall til å lime fast trekkerøret i taket med Sicaflex, så det kommer ingen vei. Nedføringen blir til vanlig boks med dobbel bryter.

Konklusjonen er ja, det du beskriver, rør med PN eller PR går greit, så lenge det gjøres fagmessig,
bryte eller dimmefunksjonen kan også løses trådløst... for eksempel med Nexa... 
Signatur
  (trådstarter)
   #6
 1,429     Enebolig     0
Takk for svar! Det bekreftet det jeg antok, men alltid greit å vite sånt sikkert før man (selvfølgelig...) tilkaller elektrikeren, så ikke han skal ha meg til å gjøre det på en mer omfattende måte.

Multiboks er alltid en mulighet (bruker det i gamle vegger for å trekke gjennom høyttalerkabler og sån), men jeg vil ikke bruke det i taket på de stedene jeg ikke kommer til fra loftet. Der forettrekker jeg minst mulig opphakking av dampsperra når jeg ikke kan få rettet på den og helst teipet rundt.
   #7
 21,481     Enebolig     0
Ved bruk av vegg/multiboks må lampen festes i himlingen, ikke i boksen. Ved tunge lamper må man ha spikerslag eller takboks. Hvis man ikke ønsker boks, så har gjerne elektrikeren utstyr til å fiske frem et rør.

Er det valmet takkonstruksjon? Siden det er umulig å komme til mener jeg.

  (trådstarter)
   #8
 1,429     Enebolig     0
Skal jeg være helt ærlig, så både legger jeg rør og trekker selv. Så kommer elektrikeren bare og kobler det til. Smile Det er fordelen med å ha et godt forhold til det lokale firmaet. De har aldri klagd på det jeg har gjort. Enkelte firmaer nekter fullstendig å gjøre det sånn, men andre (som de jeg bruker), ikke har noe imot det. De har nok jobber uansett. Da jeg tok hytta (brukte vel en ukes tid på alt sammen), anslo elektrikeren at de ville brukt minst 4-5 dager på å gjøre det, så jeg sparte ganske mye. Istedenfor kom de og brukte 6 timer på å koble punkter.

Men jeg liker å stille spørsmålene her, for da vet jeg tingene på forhånd og virker enda mer proff når jeg har gjort alt riktig!  ;D Og skal jeg være ærlig, er du en av de få som jeg tror på uten å måtte dobbeltsjekke. (Ja da, det høres ut som smisking, men det er sant!)

Det stemmer at taket valmet. Men det er ikke umulig å komme til på grunn av høyden. Det som gjør det helt umulig å komme til, er 48x98 som går på kryss og tvers med veldig lite mellomrom for å forsterke taket. Litt småsnål konstruksjon, men vi har iallfall ikke fått taket i huet på 17 år, iblant med ganske mye snø!  Cool
   #9
 677     Norge     0

Med såkalte multibokser/juksebokser vil jeg sterkt fraråde å bruke om du skal henge opp en lampe i tak om det er gips.


Som nevnt ovenfor, taklamper festes aldri i selve boksen, de kommer med bøyler eller lignende som festet med gipsplugger på hver side av boksen.

Trådstarter feller ut passende hull til taksboks, da får man også mer tilgang, trekker K-røret gjennom slik som er beskrevet i første post, fester det i multiboksen, og skrur opp boksen.
Det finnes dekkepapir med lim og et eget system for å beholde integriteten på dampsperre og slikt, sealbox osv., man har selvfølgelig tenkt på slike ting når disse er fremstilt, slik at det er ikke noe problem.
Som nevnt, på tunge lamper, hengende lamper osv. må krok/feste skrus i noe som holder, "flate" lamper kommer i dag med monteringsbøyler e.l. som skrus med plugger på hver side av boksen.

Jeg synes boks er mer ryddig og gir bedre plass til wago'er eller torix, men hver sin smak, det er fullt mulig å bare dra ut et K-rør i stedet.
Dersom deler av kabelen blir liggende åpen i etasjen ovenfor må det selvfølgelig brukes PR.
  (trådstarter)
   #10
 1,429     Enebolig     0
Problemet er som sagt at jeg ikke kommer til på oversiden for å fikse til dampsperra. I tillegg er det en 2x4 på "lavkant" der lampa skal stå, og jeg vet ikke helt hva den gjør, så jeg har ikke lyst til å lage en større utfresing enn et 16 mm hull. Ellers takk for innspillet!  ;D

Og nei, det blir ikke liggende åpen kabel på kryploftet, så musene risikerer ikke å bli grilla!  Wink Jeg borer K-røret/trekkerøret opp gjennom isolasjonen og kan så trekke det ut over isolasjonen til nærmeste punkt med tilgang. Derfra kjører jeg det ned under isolasjonen og videre til bryteren. Før jeg trekker opp de siste centimeterne, smører jeg godt med Tec-7 i rillene og håper at det fester seg i dampsperra (jeg sa håper, ikke tror!). De sørger iallfall for at røret blir sittende ordentlig fast!