3,468    9    0  

Glippe ved lysbryter

 14     0
Jeg synes det er en veldig stor glippe ved de doble bryterne. Elektrikeren sier det er slik det blir når man setter fjær på Elko pluss. Det stemmer ikke; glippen er like stor når jeg fjerner fjæren. Dessuten satte jeg en fjær på bryterne under også (den lille glippen ved den nederste bryteren, er nærmest usynlig IRL og uavhengig av fjæren). Jeg synes ikke dette er videre pent. Er det vanlig at det blir slik, og hva kan årsaken være?

Takker for svar!



   #1
 25,370     Akershus     0
Ligger toppen av veggboksen litt under vegglivet?
Signatur
  (trådstarter)
   #2
 14     0
Det er fullt mulig, men vet ikke helt hvordan jeg finner ut av det uten å demontere. Men godt mulig det lar seg løse ved å flytte veggboksen litt dypere inn i veggen? Hvis jeg får elektrikeren til å være med på at dette ikke er som det bør.
   #3
 25,370     Akershus     0
Vippene er trykt skikkelig på? Står rett vei? (Ev bytt om)

Om du vil se boksen(e), så trekker du av vippene. Under er det små klyper på hver side som du bender litt tilside med en trekker. Da kommer den ytre pynteramma av og du vil se om bryteren ligger godt mot veggen.

Ligger den ikke inntil, så er det lite å gjøre. Veggen må åpnes og boksen flyttes. Det med mindre det er brukt utforingsringer eller justerbar boks.


Vet ikke om dette kan være årsak til nevnte glippe.
Signatur
   #5
 227     0
Dette er normalt.

For å rette på dette tar du av bryterdekselet. så tar du en liten flat-trekker og tar av festeklipset som holder selve ramma påplass.

Denne tar du så med utenfor og gir den en omgang svart spraymaling.

Problem løst:)
  (trådstarter)
   #6
 14     0
Normalt problem, i så tilfelle.

Dette er på fliser. Jeg ser at rammene og bryterne er montert skjevt i forhold til utskjæringen og boksene slik at innmatene i bryterne på den venste side ligger oppå flisene og på høyre side ikke hviler på noe. Det bidrar nok noe.
Det hjelper ikke noe å snu knappene, men jeg ser at hvis jeg setter på den hele/enkle knappen, forsvinner glippen, og den dukker opp der jeg plasser de doble knappene. Jeg kan forsøke å finne nye doble knapper. Hvis ikke det hjelper, blir det litt bedre om festeramma sortmales, ja.
   #7
 762     Asker     0
Meh. Hvis veggboksen stikker litt ut av veggen så er det full mulig og tilpasse det med en kniv og skjære bort den overflødige plasten som stikker ut for å få det jevnt.

   #8
 794     Rogaland     0
Snu innmaten opp-ned og bryterne like så. Da er det ikke synlig lenger. Og lettere å trykke på for barn. Wink
  (trådstarter)
   #9
 14     0
Jepp. Jeg snur bryterne, eller enklere -- flytter fjæren nederst. Det er en smarthusdings inni der, så det spiller ingen rolle. Da vises glippen nesten ikke. Det blir jo en oppoverbryter, men bedre enn å irritere seg over å se på innmaten i bryteren hver gang man trykker.