9,481
19
0
Bevegelsessensor og serievender
8
Troms
0
Hei
Holder på å tegne noen skjemaer, så satt jeg å tenkte på tenk hvor fint det hadde vært med bevegelsessensor på badet:) Men så vil jeg kunne kontrollere belysningen med en serievender sånn at jeg kan velge om jeg vil ha taklys av og innredningen på eller omvendt.
Det jeg tenkte å koble, da var først bevegelsessensor så serievender får å kunne velge hvilket lys som skal skru seg på? Dette skal vel funke fint? Men vet noen om det er noen regler for å koble sensorer før bryter?
Så skal det jo være topolt bryter på bad?
Holder på å tegne noen skjemaer, så satt jeg å tenkte på tenk hvor fint det hadde vært med bevegelsessensor på badet:) Men så vil jeg kunne kontrollere belysningen med en serievender sånn at jeg kan velge om jeg vil ha taklys av og innredningen på eller omvendt.
Det jeg tenkte å koble, da var først bevegelsessensor så serievender får å kunne velge hvilket lys som skal skru seg på? Dette skal vel funke fint? Men vet noen om det er noen regler for å koble sensorer før bryter?
Så skal det jo være topolt bryter på bad?
Er nesten ferdig utdannet elektriker, og har folk som ser over etter at jeg har montert det:) Men siden han som skal godkjenne det er i thailand akkurat for øyeblikket gidder jeg ikke ringe han nå.
Men som sakt, ingenting er koblet og jeg tegner skjema:) Tenker bare på lover å utstyr som kan brukes. Det skal være topolt på bad, men finnes det 2polte serievendere?
Ingenting har no brent opp enda på laptopen;)
En plass må man starte karrieren, regner med de som er full utdannede elektriker fikk alle lover og regler inn morsmelken;)
Må jo finnes en finere måte enn å ha en haug med bryter oppoverveggen:S
Får koble trådløsebrytere.
Takk for hjelpen:)
Å du er sikker på at man kan koble bev forran bryter?
Men hvorfor spør du ikke på jobb?
Det finnes ikke noen omvei til topolt brudd på lamper. Men en forankoblet topolt bryter som feks er plasser på 190cm vil være nok. Da får du bare bev føler og kronevender dersom du ikke har vifte og varmekabler osv.
Ja, en bevføler er egentlig bare en enpolt bryter. Du kan ha mange enpolte brytere etter hverandre hvis du vil det, men på bad må den kunne brytes med topolt et sted i rimelig nærhet.
Skjønner det, men når folk tar skritten til å spørre på forum, har de vel allerede skjønt at de ikke har riktig kunnskap for dette. "Kan du ikke det, la vær å gjøre det!" høres ut som ditt motto sOPp.
Men handymen har vel ikke bare oppstått fra det blå, grunnen for at det finns handymen er jo nettopp fordi de har tort å prøvd seg fram og har interesse for det. Prøv og feil metoden.
Har selv sett mange elektrikere som har koblet feil. Ser også at elektriker måler ikke resistans til jord, isolasjons resistansen eller noe. De kobler opp anlegget, fyker sikringen er det no galt. Vist ikke er alt i orden.
Da er det ikke gjort noe i følge lovverket.
De aller fleste reglene for innstalasjon er opparbeidet gjennom år.
Regelverket for kabel dimmensjoner er bare funnet ut av prøv og feil metoden, om hva som er sikkert å ikke.
Jeg syns det er veldig artig å holde på med elektriske ting, men en plass må man jo starte:)
Min drøm er å kunne jobbe med smarthus prosjekter.
Lang derifra. Prøv og feil er helt greit, men ikke på strøm, div vvs og bærende konstruksjoner. Følgene av det kan gjøre for mye skade. Ellers prøver og feiler jeg mye på andre ting. Hvem spør mest her på forumet? Tror det er meg.
Selvfølgelig finner man udugelige elekktrikere. Hvis du søker så finner du nok av folk som mener vi tror vi er overmennesker. Ikke i det hele tatt. Men resultatet av dårlig kobling og feil dimensjonering har de fleste elektrikere sett.
Regelen for kabel dimensjonering er basert på teoretiske beregninger om ledeevne utifra en gitt temperatur og ledermateriale. Dette har vist seg å bli feil i praksis og er dermed endret med tiden.
Ferdige prosjekter:
- Oppussing av badet.
- Oppussing av kjøkken
1411891 og 1411965 og 1411987 og 1410230. Eventuelt 1427210.
Lurer du på hva El.nr er så bare spør.
Og sOPp har rett, serievender er det samme som kronevender.
Elektrikern er skamfull.