Visst signaturen mangler, så er det et avvik. Ta med deg papiret i bilen neste gang du skal ut å kjøre, så svinger du innom og ber installatør eller bemyndiget person om å signere.
Mange bedrifter legger inn elektronisk signatur, eller skanner dokumentet etter signatur. Du behøver i den forstand ikke original dokumentet med trykket signatur, men installatørens signatur, eller signaturen til bemyndiget person, skal være tilstede på dokumentet.
Visst samsvarserklæringen har signaturfelter både for installatør og faglig ansvarlig/prosjektleder, så er det godt nok at minst én av personene har signert dokumentet. I slike tilfeller har installatør gitt signaturmyndighet til en faglig ansvarlig prosjektleder. Likevel skal navnet til ansvarlig installatør inngå på samsvarserklæringen. Vanlig praksis er at installatørens signatur legges inn elektronisk i slike tilfeller.
Kanskje de ikke har så lyst til å signere, siden de lot en lærling uten oppsyn gjøre hele jobben? Det er jo ikke lovlig, ikke ihht. hvordan opplæring skal foregå, og det er dom på at man kun skal betale halv timepris for lærling.
Lærlingen er i bedriften for å lære av de mer erfarne, ikke for å utnyttes på denne måten.
Signatur
Prøver å gjøre det skikkelig med en gang. Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Hei, har hatt samme problem selv.. ikke fått noe enda.. så mitt tips er det eneste virkemiddelet som funker: hold igjen et visst beløp til papirene er handet over til deg!
Tror det er mange firmaer som synder med dette - jeg har de siste 5 årene hatt 3 forskjellige firmaer hos meg som har gjort betydlige jobber * installasjons til nytt bad (varmekabler ++) * trekt 40A kabel til nytt fordelingskap annet sted i huset med 3 underkurser (varmekabler ++) Skal sies at jeg fikk ny kursfortegnelse av disse folka * el opplegg til nytt påbygg(varmekabler ++)
Ikke en eneste gang har jeg fått noe annet dokument en faktura... Alle firmaer går for å ha ett godt renome her i området
Jeg trodde heller ikke jeg hadde fått papirer på rehabilitering av ek-anlegget hos meg. Samsvarserklæringen lå på toppen sikringsskapet, men var ikke utfylt. Så jeg ringte firmaet og spurte dem om dette. Fikk til svar at all dokumentasjon var lagt på www.boligmappa.no. Dette var også opplyst på tilbud og fakturaer, men det hadde jeg ikke fått med meg. Da jeg logget inn på Boligmappa fant jeg all dokumentasjon.
Dette er åpenbart ikke tilfelle for TS, men kan være noe å sjekke for andre.
Jeg er nå i en situasjon der firmaet ikke vil gi meg papirer før jeg har betalt faktura. Jeg har betalt 75% av den totale summen, og firmaet har forsøkt å fakture meg dobbelt for utført arbeid, bevisst eller ubevisst. De roter i alle fall med organisering. Det eneste riktige må vel være å holde tilbake penger til jeg får papirer? Har til og med betalt 2000,- for samsvarsærklæring og sluttkontroll.
Mange bedrifter legger inn elektronisk signatur, eller skanner dokumentet etter signatur. Du behøver i den forstand ikke original dokumentet med trykket signatur, men installatørens signatur, eller signaturen til bemyndiget person, skal være tilstede på dokumentet.
Lærlingen er i bedriften for å lære av de mer erfarne, ikke for å utnyttes på denne måten.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
* installasjons til nytt bad (varmekabler ++)
* trekt 40A kabel til nytt fordelingskap annet sted i huset med 3 underkurser (varmekabler ++) Skal sies at jeg fikk ny kursfortegnelse av disse folka
* el opplegg til nytt påbygg(varmekabler ++)
Ikke en eneste gang har jeg fått noe annet dokument en faktura...
Alle firmaer går for å ha ett godt renome her i området
Dette er åpenbart ikke tilfelle for TS, men kan være noe å sjekke for andre.
https://innmelding.dsb.no/elvirksomhetsregisteret/start?1
Ved å finne aktuelle installatør, så vil du også se hvem som er firmaets tilsynsperson hos DLE med kontaktinformasjon.
Nevnte person har mulighet og makt til å motivere installatøren.