854    11    2  

Gravd over kabel - jord ?

 3     0
Hei. 

Skulle grave dreneringsgrøft i ene hagen og sjekket med forrige huseier, som bygget huset, hvor kabler gikk på eiendommen. Heldigvis gikk det ikke kabler der hvor jeg skulle grave, men på andre siden av plenen. Dette viste seg å være feil og nesten det første som skjer er at jeg graver over en kabel. 

Kabelen har svart ytterkappe med tykk wire inni, regner med det er jordingskabel. 
Det er ca 25 meter fra huset og 15 meter fra stolpen på enden av eiendommen hvor fiber og kabler kommer ned. 

Noen som har erfaring med dette? Kan denne skjøtes eller må nettselskapet kontaktes? Frykter litt det kan være nettselskapets jordingskabel. 

   #1
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Kan ikke skjønne at noe jord legges i ledning med sort strømpe. Du sier tykk wire inni, er det en enleder kobber ?  Eller er det coax kabel TV e.l ?

På hyttefelt nektet nettselskap å påvise kabel for vi skulle grave så langt unna strømkabler, heldigvis gravde vi forsiktig for vi fant 15m av strømkabel traseen som gikk et helt annet sted enn nettselskap fortalte 

   #3
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Det er definitivt en enleder, jeg melder pass, noen andre som vet ?  

edit: Det er ikke garasje e.l. som har manglet jord og denne er lagt ut ?
   #4
 4,474     0
Har den en, to eller tre riller langs med ledningen? Evt ingen? Hvilket materiale er det inni ledningen? Ligner på aluminium ut fra bildet.
   #7
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Hvor brukes den type kabel ? Bare av nysgjerrighet.

   #8
 4,474     1
Mellom stolper. Normalt tre som er snodd sammen til en hengekabel. Inn til hus der det ikke kommer jordkabel inn.
   #9
 38,260     Lillestrøm kommune     0
Ja selvfølgelig, de er jo alltid sorte også. Og er jo ikke umulig at et luftspenn er klippet ned i nærheten en gang.
  (trådstarter)
   #10
 3     0
Tror dere er inne på noe ang hengekabel ;

Det går 2 riller langs kabelen (se bilde)
Den har ca 15mm ytre diameter inkl strømpe (50mm2 ca)
Trådene ser ut til å være av aluminium.
Det er 18 tråder i kabelen.

Det gikk en fanden i meg så jeg gravde videre for hånd og med spade, og finner ikke andre enden.
Det var bare så utfattelig tilfeldig at den avklipte enden var midt i hullet jeg gravde Laughing