#21
 59     0
vi har byttet ut det elektriske anlegget i oslo-området. sikkert ikke brukt den billigste elektrikeren, men kvaliteten virker bra. prisen på dette kom på 160 000, og inkluderer bl.a. nytt sikringskap, jordspyd, varmekabler, 40 stikkontakter og 16 lyspunkt + det som er nødvendig til kjøkken og bad (downlights og stikk).
Tror ikke jeg ville tatt så mange sjanser når det gjelder el. Viktig at det blir gjort ordentlig, og ikke alt som er så lett å sjekke hvis man ikke er fagmann selv.

  (trådstarter)
   #22
 63     Østlandet     0
Enig- han er veldig god og har norsk arbeidsplass og norske sertifikater, så alt det er i orden med papirene. Har lagt inn jobben på MittAnbud, så får vi se. Har ellers brukt en norsk flink og effektiv elektriker til noe annet arbeid.

Prisen på 100 000 dekker altså IKKE to nye anlegg, men ett helt nytt anlegg og sikringer) til en leilighet på ca 40 kv (men ikke bad da dette ble gjort i høst, både i leilighet og i hoveddel), men gammelt sikringsskap og sikringer beholdes, selv om noen nye kurser skal legges inn.
I hovedleilighet skal vi ha nytt opplegg til kjøkken og ferdigstillelse av elarbeid som ble påbegynt før veggplatene ble satt på et rom, dvs vi skal legge inn noen ekstra kurser, trekke noen ledninger, og få installert ca 10 stikkontakter som allerede har installerte "bokser". Ingen av de stikkontaktene/bryterne fra 70-tallet (ca 30 av hver) skal byttes, heller ikke selve sikringene. Litt komplisert dette  :o

Hadde det vært to helt nye anlegg, hadde det vært UTROLIG billig.. Ja,ja,.. får vente på tilbud og ta en tlf. til han norske som gjorde noe arbeid for å få flere priser...

Ser på forumet at enkelte får nytt elanlegg til hele hus for 160 k, da blir 100k mye for 1/3 anlegg.
   #23
 22,342     Akershus     0

Enig- han er veldig god og har norsk arbeidsplass og norske sertifikater, så alt det er i orden med papirene. Har lagt inn jobben på MittAnbud, så får vi se. Har ellers brukt en norsk flink og effektiv elektriker til noe annet arbeid.
Hva menes med "norske sertifikater"?

Du skal ha en samsvarserklæring på ditt anlegg. Uten dette kan du få problemer senere. Husk det er du som er ansvarlig for anlegget og du skal da kunne bevise at det er iht til reglene. En slik erklæring kan kun en installatør gi, ikke en vanlig elektriker. Hvis dette er et "svartanlegg" er prisen alt for høy. Blir det problemer og du ikke har samsvarserklæring er det ikke lett å få noen andre til å gi denne. (søk andre tråder.)
   #24
 413     kløfta     0
jeg spørr igjen, er det en Norsk registrert INSTALLATØR bak han polske elektrikeren din???
  (trådstarter)
   #25
 63     Østlandet     0
Vet egentlig ikke :-\ Han har et ettmannsforetak som heter Kar-El Karaszewski
(Org.nr. 988 957 410MVA), som oppgis sammen med Elektroringen Installasjon,
Sandefjord i tilbudet. Jeg skal sjekke med begge i morgen, og lese mer på forumet.
Høres ut som jeg bør få en nordmann for å være sikker her..
  (trådstarter)
   #26
 63     Østlandet     0
SELVFØLGELIG er det hvitt arbeid, som sagt, tar ingen sjanser (håper jeg) på rør og elarbeid
   #27
 413     kløfta     0
hvis det er ett enkeltmannsforetak, så skal han vel være installatør, tror ikke andre installatører kan stå ansvarlige det (ikke 100% sikker på det)

er veldig viktig at det er en norsk registrert installatør.

  (trådstarter)
   #28
 63     Østlandet     0
okej-sjekker i morgen, men han er veldig nøye på evt. regelverk, hva som er meldepliktig til kommunen osv., og virker dyktig Smile
   #29
 84     0
Jeg har en 3 mannsbolig fra 1950, her skall absolut alt nytt av elektrisk, dette har jeg fåt pris på ca 260 tusen.