6,047
8
0
(Dårlig) erfaring med vannbasert kvistlakk(?)
122
0
Kom i snakk med en tømrer som har ført opp eget hus for et par år siden. Han sa han hadde brukt Jotun's vannbaserte kvistlakk med 2 strøk og at kvistene allerede etter litt over et var synlige gjennom 2 strøk med maling.
Er det andre som har tilsvarende eller motsatt erfaring? Har selv brukt den i flere rom, men har ikke malt ennå.
Er det andre som har tilsvarende eller motsatt erfaring? Har selv brukt den i flere rom, men har ikke malt ennå.
Hva slags underlag er det? Nytt eller gammelt treverk? Tidligere behandlet? i følge produsent så skal kvistlakk kun brukes på BART treverk FØR videre behandling, så kanskje snekkern du pratet med hadde prøvd det på gammelt tidligere behandlet treverk?
Det skal ihvertfall ikke være noe problem på nytt ubehandlet treverk å bruke vanntynnet kvistlakk i 2 ommganger. Hvis det er noen kvister du i ettertid får problemer med så har flugger en isolasjonsspray som duger bra i små doser.
Det var nytt ubehandlet panel, satt opp på nybygg. I hans tilfelle så ble det ny runde, men da med en annen type kvistlakk, kanskje samme type som du tenker på. Det var iallefall en oljebasert som han fikk tak i etter å ha lett rundt i mange ulike butikker.
Lurer på om jeg kanskje må ta meg en runde og forsøke å få noe tilsvarende. Panelet mitt er imidlertid sikkert 20år gammelt så kanskje blør kvistene mindre gjennom og jeg kan klare meg med den vannbaserte fra Jotun jeg har brukt.
Fatter ikke at Jotun kan selge det hvis det virkelig er slik at det fungerer såpass dårlig at det blør gjennom etter kun ett år når det er påført som beskrevet i 2 strøk og gjort på nytt ubehandlet panel.
I alle dager, det må vel være reklamasjonsgrunn når man kjøper ferdig behandlet og det likevel blør gjennom
Vet man på forhånd at man skal male panelen er det visstnok mye bedre å bruke gran enn furupanel. Kvist i gran lager mindre problemer.
Det hadde jeg gjort også, hadde det ikke vært for at jeg betalte 70 kr/m2 i stedet for 290 kr/m2 elns som er veiledende pris