30,704
28
1
Når trenger man (ikke) kvistlakk?
21,481
Enebolig
0
Er det ikke så at når panelet har stått et visst antall år så er det unødvendig med kvistlakk? Eller?
Og grunning og kvistlakk i ett anbefales ikke.
Har ikke vært borti vannbaserte eller oljebaserte kvistlakker.
Før var kvistlakken basert på skjellakk og tynnet med sprit, moderne kvistlakk er basert på spesialpolymerer basert på epoxyharpiks, tynnet med vann.
Hva som er best er vel vanskelig å si, noen mener selvsagt at gamletypen er best, de vil gjerne mene det uansett. Hovedsaken er å sperre kvistene før maling, og den jobben gjør begge typene godt. Hva man velger av maling videre er irrelevant for hvilken kvistlakktype en skal velge.
Og oljebasert heftgrunn hjelper ikke mot kvistblødning.
Det Slate har rett i er at det ikke nytter med kvistlakk etter du har malt.
Ellers er min erfaring at bruker man vannbasert kvistlakk må man kvistlakke 2 ganger, mens det holder med 1 gang med den gamle varianten. Men man slipper lukta da..
Har du glemt å kvistlakke før du maler, går det ann å gjøre det oppå malingen når du er lei av de gule flekkene, men da må man selvsagt male over på nytt.
I stuen hadde jeg furu panel i deler av taket som var 17 år gml. Så la jeg nytt panel på resten av taket. Det nye panelet måtte jeg bruke kvistlakk på for å få det tett. Det gamle taket prøvde jeg først uten - og det har ennå ikke seget noe igjennom selv etter 4 år. Så vil tro at noe panel slipper du å kvistlakke etter noen år.
Gjøko sin sperregrunn får jeg ikke fullrost. Så meningene om det er forskjellig.
Da har du en ting å gjøre. Prøv det DU føler for.
Selv hadde jeg håpet å slippe sperregrunn/kvistlakk fordi panelet her er fra 1890. Tror du det hjalp? Nei........så hadde jeg vært deg så ville jeg ikke unnlatt å bruke noe FØR du maler. Enten det er sperregrunn eller kvistlakk.
Det JEG synes var fint med sperregrunn var at malejobben gikk mye glattere. Lettere å male og det ble jevnere. Dessuten var dekkevnen upåklagelig.
Lykke til uansett hva du velger
Dette er nå 1år siden, veggene er fortsatt helt strøkne. ;D
På Jotun sin sperregrunning står det faktisk at den ikke erstatter kvistlakk.
Furutak i stue som hadde stått i over 20 år ble behørig "malt" med kvistlakk.
Flere strøk på alle kvister.
Likevel har jeg fått gjennomtregning et par plasser.
Det er så lite at det er bare jeg som ser det, men dog...
Burde vært en selvfølge
skal til å male en kjellerstue med panel snart, maange kvister der gitt ::) ser for meg at å rulle på må være svært tidsparende.. hva koster egentlig kvistlakk, og i hvilke kvanta kommer det?
Weheee
malte 30 år gamle panel, og angrer bitttert på manglende kvistlakk :)
det har nå et år etterpå kommet skjolder igjennom malingen på de stedene vi ikke brukte lakk...
men den veggen vi malte for to år siden , og brukte lakk, så er det ikke noe....
det er så billig og enkelt med den lakken , at jeg anbefaler uansett dette.
Ha en flott kveld!
Ser ikke at det står noe om kvistlakk på bruksanvisningen heller....
Tør jeg jeg stole på dette ?
Noen med erfaring med denne lakken ?
Hei
vi har lakket panel taket med scanox transparent hvit, sikkert det samme, og med den skal det heller ikke kvist lakkes.. Kvistlakken blir nok bare visenes gjennom hvis du gjør det..
Ved åpne behandlinger (tranparente behandlinger) er ikke kvistlakk nødvendig under. Kvistene får ved åpen behandling fortsatt "puste".
Her blir desverre ikke kvistene et problem før du får en tett behandling (dekkende maling) over.
Tett behandling kan være dekkende maling.
Åpen behandling kan være lakk, lut, beis ol.