3,733    4    0  

Armering i grunnmur

 23     Sandnes     0
Heisan.
Jeg lurer litt på om noen har noen gode argumenter for å ikke bruke armering  når en skal understøpe eksisterende grunnmur. Jeg skal understøpe med ca 50-60 cm. Er det da behov for armering?
En annen ting. Kan noen gi meg en god forklaring egenskapen/misjonen armering har i en grunnmur?

   #2
 5     0
Her må du helt klart ha armering. Armeringens funksjon er å ta opp strekk-krefter i betongen, i ditt tilfelle fra jordtrykk kombinert med vertikal-laster (vekten av huset). Betong er meget god på rene trykk krefter, mens kapasiteten for å ta opp strekk er minimal uten innlagt armering.  

Jeg anbefaler deg å konsultere noen med kompetanse på betongfag for en vurdering av ditt spesielle tilfelle.
  (trådstarter)
   #3
 23     Sandnes     0
Takk for tips og svar.
Ja jeg ville og helt klart brukt armering. Jeg brukte et firma til å utføre jobben med understøping av murene mine. De brukte ikke armering. Da jeg spurte hvorfor de ikke brukte dette så fikk jeg ikke et godt svar.
Jeg føler og de har brukt feil betong eller hvertfall at det bør brukes ekspanderende betong i støpesår eller mellomrom mellom ny og gammel mur.
Men er i gang med å forespør etter firma med god kompetanse på dette området. Så håper jeg kan få en god bekreftelse om det er nødvendig eller ikke.
Selv om det ikke er brukt armering fra før i min ringmur.. så vil jeg nå si at det hvertfall viktig å bruke det nå.
   #4
 22,342     Akershus     0
Jeg føler og de har brukt feil betong eller hvertfall at det bør brukes ekspanderende betong i støpesår eller mellomrom mellom ny og gammel mur.
Jeg har laget dette "såret" smalt og fylt det med komprimert nærmest markfuktig betong. Krympingen på de få cm er negliserbar.

Armering bør man absolutt ha.