4,080
8
0
Feste vindutsatt bygg i eksisterende betongplate
353
0
Jeg ønsker å sette opp et lite bygg på en eksisterende betongplate. Bygget blir smalt og høyt, og må forankres i betongplaten for at det ikke skal fly sin vei i vinden eller tippe overende.
Ideelt sett burde jeg ha støpt inn fester da betongplaten ble laget, men planer endrer seg...
Er det mulig å bore hull, fylle i med "noe" og skru ned/sette i fester? Blir dette sterkt nok? Eller har noen en annen fremgangsmåte? Forslag mottas med glede
Ideelt sett burde jeg ha støpt inn fester da betongplaten ble laget, men planer endrer seg...
Er det mulig å bore hull, fylle i med "noe" og skru ned/sette i fester? Blir dette sterkt nok? Eller har noen en annen fremgangsmåte? Forslag mottas med glede

http://no.wikipedia.org/wiki/Ekspansjonsbolt
http://www.biltema.no/no/Bygg/Skrue-bolt-og-skive/Varmforsinket-galvanisert/Ekspansjonsbolt/
Ja, det ser ut som en løsning. Takk for tipset. Hvor mye kraft tåler noe slikt?
Uttrekkskraft Btg C20/25 kN = 7,6
Hva er en kilonewton (kN) = se her!
:)
Normalt festes slike ekspansjonsbolter med 2m mellomrom. På østlandet bruker dere muligens 2 pr hus.
Det står ikke på betongplate, men på belegningsstein. Ytterste rad er støpt fast for å ikke gli ut. Jeg borret hull i steinene og skrudde fast en 2"4" liggende med ekspanderende boter. De banker du neddi og skrur fast. Når de festes så utvider de seg og sitter godt fast.
Profilen på drivhuset ble deretter skrudd fast i bjelken med selvborrende skruer.
Det har ikke blåst noe sted siden, men jeg sitter med hjertet i halsen når det blåser kraftig.
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Jeg plukket opp en pakke med 25 stk M12/45/156 i dag tidlig.
Med andre ord er det mer sannsynlig at jeg ser en flere tonns betongblokk fly av sted enn at boltene trekkes ut?
Neste gang det blir storm her så er jeg sikkert glad for at jeg overdimensjonerer festene til betongen også...
hehe, har skjedd på ekstremt værutsatte plasser på vestlandet at hus har dratt med seg grunnmuren..
Eg pleier alltid å feste på to ytterste stavane, også annakvar stav innover veggen etter det.