8,163
17
0
Hva er beste måte å avfukte en kjeller?
74
0
Har et hus som er rundt 70år gammelt, kjelleren her sliter med fukt.
Det renner vann inn når det regner litt godt.
Blir 2stk tydlige "bekker" over gulvet. Så ny drenering må til tydligvis. Tenkte å gjøre dette nå i vinter, men hvordan kan jeg best få ut fukta som er i veggene og gulvet nå?
En annen ting er at dette skal bli en kjeller som skal brukes litt så den må være tett og litt lunk her..
Vil jeg klare å holde lunken her nede eller må jeg isolere?
Evt andre ting jeg burde gjøre?
Det renner vann inn når det regner litt godt.
Blir 2stk tydlige "bekker" over gulvet. Så ny drenering må til tydligvis. Tenkte å gjøre dette nå i vinter, men hvordan kan jeg best få ut fukta som er i veggene og gulvet nå?
En annen ting er at dette skal bli en kjeller som skal brukes litt så den må være tett og litt lunk her..
Vil jeg klare å holde lunken her nede eller må jeg isolere?
Evt andre ting jeg burde gjøre?
Som førstehjelp for å tørke ut fukt går det an å kjøpe en luftavfukter, de billigste ligger på +- 2000 kroner og er ganske effektive. Virker stort sett bare i temperaturer over 6-8 grader. Skal du ha en som virker i kaldere omgivelser må du opp i en adskillig høyere prisklasse.
Må du drenere, bør du tillegsisolere på utsiden av grunnmuren samtidig. Da får du tørr og varm grunnmur samtidig.
Hvis du skal legge drenering, så kan du vel likegjerne isolere utvendig samtidig?
Grave? Flytte masser? Komprimere? Støype? www.budsjettmaskiner.no Eidsvoll, Arendal. Noe du vil leie ut? Ta kontakt, vi har plass til flere.
Skal se litt mer imorgen på det, men hvordan skal man få tatt bort denne nå?
Hogge bort med maskin?
Angående takrenner er det ett avløp som går ned der også, så skal prøve å lede dette en annen vei for å se..
Evt isolere på innsiden tror jeg blir vanskelig med tanke på vinduene og "karmene" som er støpt slik de er nå.
Men hvor mye burde jeg legge utvendig da? Det ska jo opp likevel så kan jo likegjerne isolere..
Dersom du har lav temperatur i kjelleren bør du velge en rotoravfukter, disse virker så lenge det ikke er minusgrader. Jeg har en billig en fra Jula som har virket bra for meg.
http://www.jula.no/luftavfukter-790-w-136936
Trenger man virkelig så mye som 15-20 under grunn?
AtW
Men det var derfor jeg stilte spørsmål om hva det skal brukes til. er det kun lagerplass og kanskje et hobbyrom som brukes sporadisk er det nok med 5-10cm. Men på en annen side, dersom huset en gang skal selges så kan det bety mye ekstra for prisen om kjelleren er godt isolert. Bruksområdet for kjelleren kan endres.
Det er sant, det er billig, men såvidt jeg husker kommer man godt under kravet bare med 10 cm isloasjon utvendig og 5 cm innvendig under mark (i tillegg er temperaturforskjellene mye mindre). Det blir jo etterhvert lite nytte per ekstra cm isolasjon.
AtW