(trådstarter)
   #11
 248     0
Det har vært litt av hvert å stri med her om dagen, men det ble til at jeg fylte opp med singel til det fluktet med høyeste punkt på langsgående rør. Nå er XPS-platene ferdig lagt, og klart til at elektriker kan legge varmekabler Smile

Det er veldig mange ulike meninger hvorvidt en skal legge fuktsperre over XPS-platene på et baderom der man i tillegg legger membran - vi har derfor valgt å ikke legge fuktsperre.

Er det viktig at det er tett rundt alle gjennomføringer og mot vegger? Altså, bør jeg legge fuktsperre-teip eller lignende for å tette alle sprekker? Det skal som sagt ikke legges fuktsperre.

   #12
 395     0
Er det egentlig så mange meninger angående fuktsperre? Man bør ha en veldig god grunn for å argumentere for at den skal sløyfes. Er man bekymret for to tette lag med betong i mellom (noe man normalt ikke trenger å være) så bruker man dampåpen membran.
   #13
 6,427     tromsø     0
xps er i seg selv like tett som plast. Hvis du leser på databladet. Så fukt vil få problemer med å komme opp uansett. Den isoporen er med lukkede celler og skal i teorien tåle å være nedsenket i vann i 50 år..skal du få fukt inn fra noen plass, så må det være fra veggene...ikke gulvet (i praksis)..
   #14
 395     0
De fleste produsenter av XPS oppgir ikke diffusjonstetthet i databladet fordi det ikke er en aktuell problemstilling. Om du har noen eksempler så kom gjerne med dem.

Det er korrekt at cellene er lukket og tåler å være nedsenket i vann, men det har lite med saken å gjøre. Vanndamp kan passere mellom cellene, densiteten på platen vil typisk avgjøre hvor stor motstanden er. Utifra de data jeg har sett så har vanlig 5cm XPS300 sd-verdi på ca 4-5. Dobling av tykkelsen gir teoretisk sett dobbel tetthet. Men så har du alle skjøtene...

For all del, det går antagelig fint uten. Men fuktsperren er relativt billig, så hvorfor ta en snarvei?
  (trådstarter)
   #15
 248     0
Kost, jeg forsøker ikke å ta noen snarvei ved å sløyfe fuktsperra. Det var kun et spørsmål og noe jeg lurer på fordi jeg får forskjellig svar fra alle jeg spør. Det være seg tømrer, murer osv. Noen sier at man må bruke fuktsperre, noen sier at en ikke bør bruke det, og andre sier at man kan, men ikke nødvendig.

Dette er på et baderom - og det er på nettopp baderom jeg får mange ulike svar hva angår fuktsperre.

Jeg forsøker å gjøre det jeg kan for at ting skal bli bra, men vanskelig når man får så ulike svar fra fagpersoner. Jeg tar selvfølgelig på meg jobben med å legge fuktsperre dersom det er anbefalt.
   #16
 395     0
Ok, men da kan jeg opplyse om at alle tegninger fra byggebransjens våtromsnorm som viser badegulv i betong på grunn har fuktsperre. Nå sitter ikke de på den eneste fasiten for hvordan man kan bygge, men det er ofte lurt å følge veltestede fremgangsmåter.

  (trådstarter)
   #18
 248     0
Da tenker jeg vi legger fuktsperre. Men må sprekkene mellom XPS-platene og veggene, samt rørgjennomføringer tettes på noen måte før fuktsperre legges? Det er mellom 0-5 mm sprekk mellom platene og veggene.
   #19
 395     2
Det er begrenset tap av varme du får av så små sprekker ned mot grunn. Om jeg synes noen sprekker ser litt store ut så pleier jeg å ta en skarp kniv og skjære noen tynne remser med eps/xps som jeg putter i sprekken. Bare ikke stapp for store biter nedi sprekken så platene blir stående i spenn.
  (trådstarter)
   #20
 248     0
Jeg gjorde det på de største sprekkene. Etter anbefaling fra tømrerkompis skummet jeg litt med fugeskum i sprekkene i går. Nå er gulvet klart for støping Smile