31
3
1
Oppskrift på god gammeldags murpuss
26
0
Jeg har en hel rekke vegger og bygninger som skal pusses, totalt ca 5m3 med puss. Det å bruke ferdige sekker med fiberpuss er uaktuelt grunnet pris. Ønsker derfor å blande murpussen selv, og har fått tak i god gammeldags pussesand fra et lokalt knuseverk. Jeg har ikke erfaring med å blande murpuss selv, og lurer derfor på om noen har en god oppskrift, og gjerne noen tips.
Regner med jeg skal blande med vanlig sement, men usikker på blandingsforhold mellom pussesand og sement. Og så trenger jeg noe tilsetning, type latex? Kan jeg eventuelt bruke Mira 4180? Bør jeg tilsette glasfiber? Andre ting som skal i cocktailen?
Regner med jeg skal blande med vanlig sement, men usikker på blandingsforhold mellom pussesand og sement. Og så trenger jeg noe tilsetning, type latex? Kan jeg eventuelt bruke Mira 4180? Bør jeg tilsette glasfiber? Andre ting som skal i cocktailen?
På Leca benytter en fiberpuss med netting over terreng.
Men ellers er jeg redd at TS lager litt mye jobb for seg, når vi som ikke kan den så veldig godt fra før skal gjøre noe så sparer en ikke på materialkost. Pussing er gjerne en av de vanskeligste oppgavene en kan gjøre når en ikke har trening. Tilsats kan gjøre det enklere.
Underlag varierer etter bygning, men mesteparten er støpte murer fra 30'tallet. På murene har jeg festet armeringsnett av stål, som skal pusses inn. Min far gjorde det på denne måten når han bygget huset i 1968. I 2004 bygget han på huset, og brukte da fiberpuss. Pussen fra 1968 er like fin den dag i dag, men fiberpussen flasser. Det kan være mange grunner til at den nye flasser, og det er mulig at det kunne vært gjort på en annen måte. Poenget er at dersom man blander korrekt, burde man få en masse som er minst like god som fiberpuss, til en pris som er 95% billigere. Og siden jeg trenger såpass store mengder er prisen viktig. F.eks Heydi fiberpuss koster rundt 350kr sekken, og for å få ca 5m3 med masse trenger jeg rundt 400 sekker. Det blir rundt 140 000.- i fibermasse. Pussesand til 5m3 koster ca 1200.- + sement og tilsetning. Problemet er at han ikke lenger husker blandingsforholdet, og hva han puttet i mixen. Ønsker derfor innspill fra noen som selv har pusset murer på denne måten, og som har gode tips til blandingsforhold og miks.